Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Nigdy w życiu nie rób tego przy kocie. 7 najgorszych błędów, w taki sposób możesz go skrzywdzić
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 01.01.2024 18:34

Nigdy w życiu nie rób tego przy kocie. 7 najgorszych błędów, w taki sposób możesz go skrzywdzić

Kot - z jakimi zagrożeniami ma do czynienia?
Kot - z jakimi zagrożeniami ma do czynienia? źródło: pexels/Vlada Karpovich

Stworzenie odpowiednich warunków dla kota w naszym domu nie jest łatwym zadaniem. Oprócz dużej dawki miłości, jaką zapewniamy naszym czworonożnym przyjaciołom, dajemy im również bezpieczną przestrzeń do życia. Czasem jednak nasze codzienne przyzwyczajenia i nieprzemyślane zachowania mogą doprowadzić do tragedii. Oto 7 czynności, których odpowiedzialny opiekun kota powinien się wystrzegać dla bezpieczeństwa swojego zwierzęcia.

7 rzeczy, których nie powinieneś robić swojemu kotu. Wiele z nich czynimy bezwiednie

Chyba każdy właściciel kota chciałby dla niego jak najlepiej — zupełnie tak samo jak rodzic troszczący się o swoje dziecko. Poszerzanie wiedzy dotyczącej zwierząt domowych w zakresie odpowiedzialnej opieki nad podopiecznym, potrzeb, behawioru, komunikacji międzygatunkowej oraz pierwszej pomocy w razie zagrożenia życia i zdrowia jest zatem obowiązkiem każdej osoby, która podejmuje decyzje o adopcji żywej istoty. Jako ludzie nie jesteśmy jednak nieomylni i czasami zdarzają nam się potknięcia czy drobne wpadki. Starając się przychylić zwierzakowi nieba, możemy niechcący przysporzyć mu stresów. 

O ile na pomyłki wynikające z braku doświadczenia i dobroci serca zazwyczaj można przymknąć oko, pewnych błędów narażających zwierzę na uszczerbek na zdrowiu nie powinno się tolerować, a wręcz należy je piętnować. Świadomość rzeczy, których nie powinniśmy robić w relacji z naszymi kotami może nie tylko ułatwić nam życie, ale przede wszystkim zapewnić spokój i bezpieczeństwo naszym zwierzętom. Poznaj siedem najczęstszych błędów, jakie popełniamy na co dzień, dzieląc wspólną przestrzeń z mruczącym przyjacielem. Wiele z nich może Cię naprawdę zaskoczyć.

fold-7271319_1280.jpg
Czego nie robić kotu? źródło: pixabay/taisiabota
Zostawili kamerę, by przyłapać Świętego Mikołaja. Rano zastali choinkę bez ozdób, nagrało się, kto je zabrał

7 czynności, których odpowiedzialny opiekun kota powinien się wystrzegać

  1. Pozostawienie kota przy uchylonym oknie i niezabezpieczonym balkonie

Okno, choć z perspektywy zwierzaka stanowi źródło niekończącej się rozrywki, potrafi być dużym zagrożeniem dla naszego kota. Przelatujące ptaki, chodzące pajączki czy spadające liście stwarzają ogromną pokusę, której ciężko się oprzeć. Nie możemy zatem dziwić się kotu, że bardzo chciałby skorzystać z okazji i czmychnąć na zewnątrz, aby zaspokoić swoją ciekawość. 

Jeśli mieszkamy na wysokim piętrze, może się to skończyć naprawdę źle. Upadek z wysokości może skończyć się kontuzją, kalectwem, a w najgorszym wypadku śmiercią nieświadomego ryzyka zwierzęcia. Uważajmy także na uchylone okna. Nawet jeśli nasz mruczek nie da rady przecisnąć się przez szparę, to niestety może w niej utknąć. Konsekwencji kilku sekund nieuwagi można żałować później do końca życia.

  1. Przewożenie kota bez transportera w samochodzie i w środkach komunikacji publicznej

Kto z nas zapewne widział wiele cudownych zdjęć i nagrań z samochodu, gdy ukochany zwierzak jedzie kierowcy na kolanach lub też leży na desce rozdzielczej, wygrzewając się w promieniach słońca. Choć jest to niewątpliwie rozczulający widok dla oczu oraz chwytliwe ujęcie do wykorzystania w mediach społecznościowych, niestety w przypadku gwałtownego hamowania nasz przyjaciel pozostaje bez szans na przeżycie. Zadbajmy więc o jego bezpieczeństwo, przewożąc go w transporterze, a następnie pamiętajmy o zapięciu go w pasy bezpieczeństwa.

  1. Niepoświęcanie zwierzęciu wystarczająco dużo uwagi

Choć jako opiekunowie chcielibyśmy spędzać z naszym kotem całą dobę, nie jest to niestety możliwe. Czasem jednak zapominamy, że koty nie lubią zbyt długo siedzieć same w domu, mimo iż stwarzają pozory indywidualistów. Znudzone zwierzęta szukają nowych zajęć i czasami sięgają po pozostawione przez nas domowe przedmioty, które mogą okazać się dla nich groźne. 

Nawet rzucona w pośpiechu gumka recepturka czy reklamówka mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla naszego podopiecznego. Koty uwielbiają foliówki z wielu powodów, a jednym z nich jest skrobia kukurydziana będąca składnikiem biodegradowalnych toreb. Kot, bawiąc się reklamówką, może się w nią zaplątać, a pozostawiony w sam w domu nie będzie miał szansy na ratunek. To samo tyczy się szklanych przedmiotów, o których zbicie naprawdę nietrudno.

  1. Spraszanie gości i niekontrolowanie ich zachowania wobec zwierząt

Wbrew pozorom nasze koty lubią towarzystwo ludzi, jednak duże grono nieznajomych osób na terytorium naszego zwierzaka i związany z tym harmider może powodować silny stres i poczucie zagrożenia. Koty potrzebują dużej ilości snu, a ciągłe zaczepianie i prowokowanie do zabawy każdego potrafiłoby zmęczyć. W dodatku kto z nas lubi niespodzianki w postaci tłumu obcych osób, których nawet się nie spodziewamy? 

Jeśli planujemy zaprosić większą liczbę osób do naszego domu, zapewnijmy zwierzakowi prywatność i możliwość ukrycia się w bezpiecznym miejscu. Szczególną uwagę poświęćmy interakcjom między pupilem a najmłodszymi członkami rodziny. Upewnijmy się, że dziecko nie przekracza granic komfortu Twojego mruczącego przyjaciela i nie zaczyna traktować go jak namiastki szmacianej lalki. To samo tyczy się osób po kilku głębszych, które w stanie upojenia alkoholem nie zawsze kontrolują własne odruchy.

girl-1677831_1280-2.jpg
Nie wszystkie dzieci wiedzą, jak obchodzić się ze zwierzęciem domowym. źródło: Pixabay,galiazaharieva

Najgorsze zachowania opiekunów kotów. W ten sposób możesz wyrządzić zwierzęciu ogromną krzywdę

  1. Kłótnie i krzyki

Koty mają zdecydowanie bardziej wyczulony zmysł słuchu niż ludzie. Nie lubią hałasu, wysokich dźwięków, huków i trzasków. Większość kotów, chociaż zdarzają się wyjątki, źle znosi kłótnie i krzyki domowników. Niektóre z nich, zamiast ucieczki mogą zareagować agresywnie i przystąpić do ataku. Zwłaszcza jeśli przy krzykach towarzyszyć nam będzie mocna gestykulacja. Warto mieć też na uwadze samopoczucie pupila, który zmuszony jest znosić ciągłe awantury w domu, a czasem i umykać z pokoju przed rzucanymi w gniewie przedmiotami.

  1. Zostawienie zapalonych świeczek w pobliżu kota

Dlaczego mielibyśmy bać się świeczek? Ten mały, niepozorny przedmiot potrafi skutecznie umilić nam niejeden wieczór. Niemniej jednak pozostawiony bez nadzoru ogień może spowodować nie tylko szkody w naszym domu, ale również zagrożenie dla życia i zdrowia naszego pupila. Koty to ciekawskie istoty, które często wspinają się po naszych meblach, dlatego tym bardziej musimy pamiętać o tym, że zwierzaki z pewnością nie oprą się pokusie zbadania roztańczonego płomienia. Kocie wędrówki mogą zakończyć się strąceniem świeczki wprost na naszą podłogę. 

Świeczka to nie tylko zagrożenie dla naszego dywanu, kocich wibrysów czy ogona. Warto też pamiętać, że niektóre świece zapachowe emitują szkodliwe substancje dla naszych pupili. W dodatku kot może ulec zatruciu, wdychając opary palącej się świeczki. Jeśli już musicie palić świeczki w towarzystwie pupila, warto wybierać te naturalne. 

  1. Znoszenie do domu roślin trujących dla zwierząt domowych

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre z popularnych domowych roślin mogą stanowić zagrożenie dla naszych zwierząt. Koty często podgryzają zielone listki dla zabawy i jest to zupełnie naturalne kocie zachowanie. Ta czynność jest jednak dla kota najgroźniejsza, ponieważ wiele roślin ozdobnych jest silnie toksycznych. Przykładami takich groźnych roślin bardzo popularnych w naszych domach są: philodendron, skrzydłokwiat czy chociażby często spotykana w okresie świątecznym gwiazda betlejemska lub wiosenna konwalia. 

Na szczęście mamy do wyboru alternatywy w postaci roślin doniczkowych, które z powodzeniem mogą zdobić nasz dom, nie stwarzając zagrożenia dla naszych zwierząt. Jeśli chcemy sprawić naszemu przyjacielowi prezent, warto pomyśleć o zakupie dla niego kociej trawy.

Zgadzasz się z powyższą listą? Czego jeszcze nie powinno się robić przy kocie? Czekamy na komentarze!

Źródło: funny cat.pl, koty.pl
 

Tagi: Koty Porady
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?