Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Małe muszki są zmorą w wielu domach. Jak się ich pozbyć? Istnieje preparat na ziemiórki, który zrobisz sam
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 18.01.2024 16:19

Małe muszki są zmorą w wielu domach. Jak się ich pozbyć? Istnieje preparat na ziemiórki, który zrobisz sam

Owady w roślinach doniczkowych
Owady w roślinach doniczkowych, źródło: pexels.com @Ketut Subiyanto

Małe meszki, nazywane ziemiórkami, latające po całym domu to prawdziwa zmora wielu ludzi. Gatunek ten z ogromną prędkością rozmnaża się w ziemi i może opanować przestrzeń każdego, kto posiada kwiaty doniczkowe. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie pozbyć się ziemiórek. Okazuje się, że wystarczy do tego domowa mikstura. Sprawdź jak ją przygotować, a małe, latające owady już nigdy nie będą psuć Ci humoru!

Skąd biorą się małe, latające muszki?

Inwazja małych, latających muszek ziemiórek to problem, z którym boryka się wiele osób. Uciążliwe owady można zawlec do domu wraz z nowymi roślinami, ponieważ ich larwy rozwijają się w ziemi. Ze względu na niewielkie rozmiary i szybkie tempo rozmnażania się, pozbycie się ich z domu bywa ogromnym wyzwaniem. Wiele profesjonalnych środków, które można kupić w sklepach ogrodniczych, okazuje się nie spełniać swojego zadania. Do tego często kosztują krocie.

W takim razie jak pozbyć się ziemiórek? Okazuje się, że istnieje pewien wyjątkowo skuteczny i jednocześnie tani sposób. Co więcej, aby go zrealizować, potrzebujesz jedynie kilku chwil i produktów, które zapewne i tak już masz w domu.

pexels-huy-phan-3076899.jpg
Ziemiórki szybko mogą rozprzestrzenić się po całym domu. Źródło: pexels.com @Huy Phan
Stanęła na środku drogi i ani myślała się ruszyć. Gdy wezwano Straż Miejską, na jaw wyszła smutna prawda W ich domu coś cuchnęło, więc zaczęli szukać winowajcy. Przerazili się, gdy zajrzeli pod pralkę

Domowy sposób na pozbycie się ziemiórek

Czosnek to roślina, która ma zaskakująco wiele zastosowań. Okazuje się, że poza walorami smakowymi i prozdrowotnymi, ma wiele innych zalet. Jedną z nich są właściwości odstraszające ziemiórki.

W celu pozbycia się z domu muszek, rozmnażających się w ziemi, obierz i dokładnie rozgnieć ząbki z jednej główki czosnku. Następnie papkę zalej jedną szklanką gorącej wody i odstaw do całkowitego wystygnięcia. Po tym czasie miksturę uzupełnij 750 ml wody. Tym sposobem przygotujesz 1 litr domowego preparatu, za pomocą którego szybko i skutecznie pozbędziesz się ziemiórek. Jednak zanim go użyjesz, musisz wykonać jeszcze kilka ważnych kroków.

pexels-cottonbro-studio-4503819.jpg
Ziemiórki pojawiają się w domach nawet bardzo doświadczonych ogrodników. Źródło: pexels.com @cottonbro studio

Walka z inwazją ziemiórek może potrwać kilka tygodni

Przed zastosowaniem domowego preparatu z czosnku, usuń wierzchnią warstwę ziemi z każdej z doniczek, w której żyją ziemiórki. Następnie zastąp ją świeżym substratem. Po tych czynnościach można przejść do użycia czosnkowej mikstury.

Niewielką ilość przygotowanego roztworu wlej do doniczek. Pamiętaj o tym, aby wlewać go na tyle mało, aby gleba nie zrobiła się bardzo wilgotna. Czynność tą powtarzaj co 3-4 dni przez 2 tygodnie. Po tym czasie problem inwazji ziemiórek powinien stać się jedynie niemiłym wspomnieniem.

pexels-cottonbro-studio-4503261.jpg
Domowe sposoby na walkę z ziemiórkami, często okazują się być najskuteczniejsze. Źródło: pexels.com @cottonbro studio

Źródło: muratordom.pl, kobieta.gazeta.pl