Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy można nadawać zwierzętom ludzkie imiona? Mocne stanowisko Kościoła, chodzi o jedno z przykazań
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 21.01.2024 15:29

Czy można nadawać zwierzętom ludzkie imiona? Mocne stanowisko Kościoła, chodzi o jedno z przykazań

jak wybrać imię dla psa
jak wybrać imię dla psa, źródło: pexels/dominikaroseclay, pexels/rdnestockproject

Tosia, Maks, Kuba, Basia, Franek, a może Reksio. Czy wybrane przez nas imię dla zwierzątka domowego jest zgodne z naukami Kościoła? Duchowni grzmią z ambony i przypominają o przestrzeganiu jednego z najważniejszych przykazań Bożych. Wyjaśnia ono, z jakimi konsekwencjami mogą liczyć się wierni, jeżeli wybiorą dla swojego psa czy kota niestosowne imię.

Jakie imię wybrać dla psa. Powinno się dobrze kojarzyć

Jak nazwać swojego psa bądź kota? Każdy świeżo upieczony opiekun zwierzątka domowego boryka się z tym dylematem. Podpowiedzi zazwyczaj szukamy w Internecie, a tam nie brakuje inspiracji. Niektórzy właściciele nazywają pupila imieniem z bajki lub kreskówki, inni wykazują się większą fantazją, sięgając po Pismo Święte. Zawsze zależy nam jednak na tym, żeby wybrane imię było wyjątkowe. 

Behawioryści zwierząt zwracają uwagę na to, że wybrane przez nas imię nie powinno być obraźliwe i kojarzyć się negatywnie. Powinniśmy też unikać wulgaryzmów i słów, które mogą zostać uznane za obraźliwe. Co jednak gdy pies czy kot nazywa się tak samo, jak nasza koleżanka z pracy albo dziecko sąsiadów? Czy warto nadawać psom i kotom ludzkie imiona? I co na to Kościół?

W łódzkim zoo urodziła się żyrafka. Trudno pogodzić się z tym, jak potraktowała ją matka Zabijanie na licytacji dla WOŚP? Skandaliczna aukcja poruszyła Polaków, poszedł donos do Owsiaka

Każde imię ma swojego patrona. Duchowni twardo zaznaczają swoje stanowisko

Zgodnie z doktryną chrześcijaństwa imię służy nie tylko identyfikacji danej osoby, ale przede wszystkim ma pewną symbolikę i powinno być traktowane z należytym szacunkiem. Kościół od lat utrzymują, że wykorzystywanie ludzkich imion jako ksywek dla czworonogów jest ciężkim grzechem. Duchowni argumentują swoje stanowisko tym, że każde imię ma swojego patrona, historię i szczególne znaczenie. 

Ponadto kapłani powołują się na katechizm kościoła katolickiego, w którym zapisane są przykazania i uważają, że nadanie zwierzętom ludzkiego imienia jest złamaniem drugiego z przykazań, które brzmi „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno”. W związku z tym osoby wierzące nadając swojemu pupilowi imię przeznaczone dla ludzi, narażają się na ciężki grzech związany z mieszaniem spraw przyziemnych i boskich.

Imię chrześcijańskie „domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi”. I nie powinno być używane dla zwierząt. Bo to szarganie świętości - informuje portal kosciol.wiara.pl.

Dawniej Kościół utrzymywał, że zwierzęta nie mają duszy, przez co pogląd ten powiela bardzo wielu wyznawców starszego pokolenia. Niewiele jednak osób wie, że w 1990 roku Papież Jan Paweł II ogłosił, że zwierzęta mają duszę, a tym samym mogą liczyć na zbawienie.

pexels-pixabay-76960-2.jpg
św. Franciszek, źródło: pixabay/76960

Imię musi pasować do charakteru zwierzaka. Pewne wybory mogą powodować trudności

Imię dla naszego czworonoga powinno być krótkie i dźwięczne. Psy najlepiej reagują na krótkie imiona zawierające samogłoski lub głoski dźwięczne. Takie jak b, d, r, ź i ż. Dlatego tak często długie i trudne imiona, które nadajemy swoim pupilom, zmieniają się w krótkie przydomki i pseudonimy. Wybierając imię, warto też pamiętać, że nie możne ono przypominać komendy. Dlatego dobrze zastanówmy się, jakich przywołań będziemy używać. Słuch bywa bowiem zawodny i zamiast komendy stój, możemy usłyszeć wyraz zbój. 

Dobrze jest poświęcić trochę czasu na wybór imienia dla naszego przyjaciela. W końcu zostanie ono z nim na całe życie. 

Źródło: onet.pl, kosciol.wiara.pl

Tagi: Pies Porady