Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Ty się bawisz, a on umiera ze strachu. Po tym poznasz, że pies lub kot panicznie boi się w Sylwestra
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 30.12.2023 10:44

Ty się bawisz, a on umiera ze strachu. Po tym poznasz, że pies lub kot panicznie boi się w Sylwestra

Jak pomóc pupilowi przetrwać Sylwestra?
Jak pomóc pupilowi przetrwać Sylwestra?, źródło: unspalash/Mike Enerio, Tracey Hocking, Anton Darius

Choć dla wielu osób sylwestrowa noc równoznaczna jest z szampańską zabawą i idealnym rozpoczęciem Nowego Roku, u zwierząt zwykle wiąże się z panicznym strachem. Opiekunowie nie zawsze dostrzegają sygnały świadczące o śmiertelnym przerażeniu u swojego psa czy kota, przez co dla wielu ratunek przychodzi za późno. O to jak pomóc zwierzakowi przetrwać tę najtrudniejszą noc w roku zapytaliśmy Zuzannę Rybarczyk, integralną behawiorystkę psów oraz praktyka terapii komplementarnych dla psów i kotów.

Powitanie Nowego Roku - dla jednych świetna zabawa, dla drugich prawdziwy horror

Dzięki coraz większej świadomości dot. dobrostanu zwierząt Sylwester 2023/2024 nie będzie obchodzony przy tak licznych błyskach i hukach petard, jak w minionych latach. Jednakże z pewnością wciąż znajdą się amatorzy fajerwerków i hukowych petard, którzy za nic mają konsekwencje swoich działań. Mając na względzie wyłącznie własną przyjemność, umyka im fakt, że noc z 31 grudnia na 1 stycznia zbiera śmiertelne żniwo wśród zwierząt

Błysków i huków fajerwerków boją się nie tylko osobniki żyjące na wolności, które nawet w najtrudniejszych chwilach są zdane same na siebie, ale także domowi pupile. Niektóre z nich uciekają opiekunom, w konsekwencji mają poważne problemy z lękliwością, a czasem nawet zmniejszoną odpornością. Z tego powodu wielu odpowiedzialnych opiekunów zastanawia się, jak pomóc swoim milusińskim przetrwać huczne powitanie Nowego Roku

Najważniejsze, by na samym początku zauważyć, że pies lub kot naprawdę potrzebuje naszego wparcia. Jak to rozpoznać? Integralna behawiorystka psów Zuzanna Rybarczyk radzi:

Przede wszystkim rozpoznamy to po jego mówię ciała. Warto zwracać uwagę na sygnały takie jak: szybkie, nerwowe ziewanie (które znacząco różni się od wolnego ziewnięcia zaraz po przebudzeniu), oblizywanie nosa, drapanie się, wylizywanie łap, szeroko otwarte oczy połączone z tzw. okiem wieloryba (widocznym białkiem oka), trzęsienie się, wysoki ton wokalizacji, chowanie się w łazience/za kanapą, częste otrzepywanie ciała, jako próba zrzucenia napięcia i wyregulowania emocjonalnego.

dog-3071334_1280.jpg
Niektóre zwierzęta domowe panicznie boją się fajerwerków, źródło: pixabay/moshehar
Świąteczny skandal w domu Rutkowskich. Takiego prezentu Krzysztof Junior nigdy nie powinien dostać

Jak pomóc psu i kotu przetrwać Sylwestra? Istnieją niekonwencjonalne sposoby

Jak zatem pomóc zwierzętom przetrwać ten trudny czas? Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zwierzakom domowym można pomóc ze zwalczeniem strachu i stresu wywołanego między innymi fajerwerkami przy użyciu terapii komplementarnych. Ekspertka, z którą rozmawialiśmy, zaznacza, że lepiej zacząć działać zdecydowanie wcześniej, niż tuż przed sylwestrową nocą.

Zdecydowanie im wcześniej, tym więcej narzędzi wsparcia możemy wypróbować i sprawdzić, które faktycznie działają na naszego pupila. Obecnie mamy cały wachlarz metod i technik, które możemy wypróbować przy odpowiedniej dawcę wiedzy, jak robić to poprawnie i bezpiecznie. Ze swojej strony polecam zainteresowanie się terapiami komplementarnymi, które, gdy są odpowiednio zastosowane, nie niosą za sobą negatywnych skutków ubocznych. Zaliczają się do nich m.in. aromaterapia, masaż, Tellington TTouch, suplementacja i zioła. Warto dopasować terapię do swojego zwierzęcia, a nie zwierzę do terapii - zachęca Zuzanna Rybarczyk.

Na czym zatem polega aromaterapia zalecana przez behawiorystkę i u których zwierząt można ją stosować? Okazuje się, że niezwykle ważne jest dobranie odpowiednich środków do potrzeb i preferencji czworonoga.

Aromaterapia oferuje szereg olejków eterycznych i hydrolatów, które pomagają wesprzeć zwierzę w powrocie do stanu poczucia spokoju. Dzieje się tak ze względu na oddziaływanie molekuł zapachowych na układ limbiczny psa i kota odpowiedzialny m.in. za regulowanie emocji. Warto jednak pamiętać, że stosując aromaterapię niezbędne jest korzystanie z zasad bezpieczeństwa, stosowanie olejków wysokiej jakości, a także pozwalanie zwierzęciu samodzielnie decydować o tym, z którego aromatu i jak długo chce korzystać. Zwierzęta wiedzą najlepiej, który olejek/hydrolat jest mu w danym momencie najbardziej potrzebny i ważne jest, żeby niczego mu w tym temacie nie narzucać, np. poprzez nakładanie olejku na bandanę lub wcierając go w sierść (tym bardziej u kotów!) - mówi nam ekspertka.

Terapie komplementarne zyskują coraz większą popularność wśród opiekunów zwierząt

Coraz więcej opiekunów stara się pracować ze swoimi pupilami poprzez terapie komplementarne, które dają zadowalające efekty, czym Zuzanna Rybarczyk na bieżąco dzieli się w swoich social mediach. Nie można jednak zapominać o kilku bardzo ważnych kwestiach.

Osobiście podkreślam, że stosowanie terapii komplementarnych powinno być uwzględnione w dłuższej terapii behawioralnej, a nie jedynie traktowane na zasadzie próby uspokojenia zwierzęcia tu i teraz. Wówczas bowiem korzystamy z pełnego ich potencjału, a także krok po kroku pozwalamy zwierzęciu w uwalnianiu zablokowanych emocji i traum z przeszłości. Warto łączyć je także z modyfikacją dietetyczną, a także spojrzeniem na własne emocje, zachowania i nawyki, które nieświadomie mogły prowadzić do pogłębienia lęków u naszego psa lub kota.

W związku z powyższym chcąc zastosować terapię komplementarną, by pomóc pupilowi pokonać stres i lęk, który towarzyszy mu podczas nocy sylwestrowej, najlepiej zacząć pracować z nim już wcześniej. Mimo wszystko gorąco zachęcamy wszystkich do zaprzestania świętowania Nowego Roku przy akompaniamencie i błysku fajerwerków. Jesteśmy przekonani, że dużo więcej radości i satysfakcji sprawi towarzystwo ważnych osób lub ulubiony film, w przypadku tych, którzy preferują spędzić sylwestrową noc samemu.

Źródło: opracowanie własne we współpracy z Zuzanną Rybarczyk, Integralną behawiorystką psów i Praktykiem terapii komplementarnych dla psów i kotów

Tagi: Kot Pies Porady