Swiatzwierzat.pl

screen z transmisji na kanale "epoznan.pl"

Wstrząsający widok w ważnym punkcie miasta. Zakrwawieni ludzie na tackach i pod folią, o co chodzi?

14 Maja 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W Poznaniu odbywa się właśnie XXX Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Jak czytamy na stronie wydarzenia, prezentowane w jej trakcie zwierzęta są “największą dumą swoich opiekunów”. Innego zdania są aktywiści sprzeciwiający się złemu traktowaniu zwierząt tzw. hodowlanych. W ramach protestu zorganizowali performance nazywany “tackami cierpienia” czy “odwróconym grillem”, który miał skłonić przechodniów do refleksji nad rosnącym apetytem na mięso.

Od 12 do 14 maja potrwają demonstracje przeciwko Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, które mają na celu zwrócić uwagę opinii publicznej na tragiczny los zwierząt. 

Aktywiści przed wejściem do MTP. Ruszyły protesty w obronie zwierząt

Obrońcy praw zwierząt tzw. hodowlanych stanęli przed wejściem na Narodową Wystawę Zwierząt Hodowlanych, która w tym roku doczekała się już 30. odsłony. Zdaniem aktywistów, organizowanie tego typu wystaw pod hasłem “zdrowego odżywiania” czy prezentowania najnowszych technologii jest próbą zaspokojenia ego i próżności hodowców przy jednoczesnym tuszowaniu tej trudniejszej rzeczywistości, o której wolą milczeć. 

- Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych to niewątpliwie ogromny stres dla zwierząt związany z ich transportem, ulokowaniem w metalowych zagrodach i narażeniem na negatywne interakcje z dziećmi i dorosłymi ludźmi - czytamy na głównej stronie wydarzenia.

plakat Meet my Buddies

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!

CZYTAJ DALEJ

Tak wygląda rzeczywistość zwierząt tzw. hodowlanych. "Jesteśmy przeciwni wycieczkom z dziećmi"

Przeciwnicy wystawy nie wyrażają zgody na promowanie modelu rolnictwa opierającego się na wyzysku słabszych oraz normalizację przemocy w stosunku do zwierząt tzw. hodowlanych, podczas gdy zwierzęta tzw. domowe mają być do kochania. Tym, co szczególnie wzbudza ich dezaprobatę, jest skierowanie wydarzenia do młodszych odbiorców, głównie dzieci w wieku przedszkolnym. 

Organizatorzy zapraszają rodziny do wzięcia udziału w trzydniowym wydarzeniu wypełnionym atrakcjami, podkreślając, że wyeksponowanych zostanie ponad “1500 najpiękniejszych okazów zwierząt wielu gatunków i ras”, w tym krowy, kury, owce, kozy, króliki, alpaki czy konie. Maluchy wchodzą na wydarzenie za darmo. Tymczasem, jak przekonuje Agnieszka Kowal, organizatorka poznańskiego oddziału Anonimus for the Voiceless, dzieci nie widzą połączenia między tym, co robi się pięknie wyeksponowanym zwierzętom, a tym co ląduje na ich talerzu. 

- Będziemy tam, aby edukować i uświadamiać, że hodowle zwierząt pozaludzkich wiążą się z ich cierpieniem, ale także dewastują nasze środowisko i niszczą zdrowie całych społeczności - informowali organizatorzy, którzy chcą zwrócić uwagę na to, by wybierać dietę roślinną, bo w ten sposób chronimy środowisko. 

W tym celu przygotowali performance mający zwizualizować cierpienie, jakiego doświadczają zwierzęta - rozmnażane, przetrzymywane w strasznych warunkach, okaleczane i zabijane dla mięsa, jaj i mleka. 

Zamiast wołowiny czy wieprzowiny pod plastikową folią znaleźli się „zapakowani” aktywiści

W sobotę, 13 maja aktywiści rozebrali się do bielizny, a następnie owinięci w folię oraz polani czerwoną farbą, symbolizującą krew, położyli się przed wejściem do MPT. Udają mięso ze zwierząt tzw. hodowlanych opatrzone etykietami takimi, jak "mała krówka z wolnego wybiegu", które mają odwrócić uwagę konsumentów od brutalnego procesu poprzedzającego trafienie na sklepowe półki. 

W ten sposób protestujący pragną zobrazować społeczeństwu, że różnica pomiędzy wieprzowiną, wołowiną, koniną, czyli produktami odzwierzęcymi z istot czujących, a mięsem ludzkim zależy wyłącznie od punktu widzenia. To właśnie codzienność, której hodowcy zwierząt nie pokażą na wystawie.

- A co gdyby role się odwróciły? Niemożliwe! Zwierzęta pozaludzkie by Wam tego nie zrobiły - to jedno z haseł głoszonych podczas protestów w Poznaniu.

Źródło: Anonymous for the Voiceless, gloswielkopolski.pl 

kocię

Kotka przeniosła jedno ze swoich dzieci, drugie zostawiła. Malec wielkości dłoni drżał pod gołym niebem

CZYTAJ DALEJ
sunia i szczenięta w schronisku

Do schroniska trafiło kilkanaście porzuconych szczeniąt z różnych miotów. Zaskakujące, jak potraktowała je obca sunia

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Ta zagadka doprowadza każdego do szaleństwa. Mało kto potrafi znaleźć kota na półce z książkami
Czytaj więcej >

Pozostałe

Alarm w Warszawie, dziecko i pies poparzone tajemniczą substancją. "Na wszelki wypadek niczego nie dotykajcie"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Za zamkniętymi drzwiami dopuścił się okropnego czynu, wszystko nagrał. "Nie tylko pies był ofiarą"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Zamiast gadżetów na komunię poprosił o wyjątkowy prezent. Piękny gest chłopca wzruszył tysiące osób
Czytaj więcej >

Pozostałe

Adam Zagalski nie żyje, wolontariusz i twórca bloga "Podróż na cztery łapy". Zginął w wypadku
Czytaj więcej >

Pozostałe

Kobieta uskarżała się na jednostronne brzęczenie w uchu. Lekarz znalazł w środku gnieżdżącego się intruza
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]