Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Żadne opryski i posypki. Jest o wiele lepsza metoda
Jakub Adamiak
Jakub Adamiak 08.07.2024 11:28

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Żadne opryski i posypki. Jest o wiele lepsza metoda

Ślimaki
Fot. pexels/Petr Ganaj

Działkowcy i ogrodnicy nie mają prostego życia — muszą bowiem chronić swoje starannie pielęgnowane grządki przed ślimakami. Jeżeli akurat nie żerują na grządkach, to objadają ogórki i pomidory, a wtedy po uprawach nie ma ani śladu. Jak zwalczyć pomrowy w ogrodzie? Dzięki tej ekologicznej metodzie problem ślimaków już nie będzie Cię dotyczył.

Ślimaki problemem nie tylko działkowców

Ślimaki to jedna z najbardziej licznych, a przez to zróżnicowanych gromad mięczaków, do której zaliczamy około 105 tysięcy gatunków. Na terenie Polski żyje ich zaledwie ułamek - 221 gatunków ślimaków, w tym 6 morskich, 45 słodkowodnych i 170 lądowych. Zwierzęta te wykazują dużą wrażliwość na wilgotność, temperaturę powietrza czy gleby, a także natężenie światła. Bardzo dobrze się czują w temperaturach od 6 do 20 stopni Celsjusza. 

Ślimaki są głównie roślinożerne, dlatego najczęściej powodują szkody wśród roślin rolniczych, sadowniczych i warzyw. Żywią się też rozkładającą się materią, taką jak martwe liście i drewno. Wśród przysmaków ślimaków występujących w Polsce znalazł się rzepak, kiełkujące ziarna, siewki pszenicy ozimej. Jeśli zaś mowa o ślimakach nagich, zwanych też pomrowami, to dość żarłoczne, a w dodatku trudne do wyplenienia szkodniki. W ich gusta wpisuje się burak ćwikłowy, fasola, sałata, papryka, cukinia. 

Najczęściej ciężko je złapać na gorącym uczynku, ponieważ w ciągu dnia chowają się pod liśćmi, ale gdy tylko zajdzie słońce, wychodzą na łowy. Jak w takim razie radzić sobie ze ślimakami, by nie zjadły nam warzyw, kwiatów i innych roślin hodowanych w ogrodzie czy na działce? Istnieje kilka sposobów, by pożegnać się z nimi raz na zawsze.

Szablony Lelum 1200x700 (51).png
Fot. canva, Ślimak nagi
Pokazali, co wyłoniło się z Bałtyku. Doliczyli się prawie 600, zdjęcia zachwycają Bezdomny kot zapukał do okna. Gdy go wpuścili do domu, pokazał, czego pragnie

Jak pozbyć się ślimaków nagich? Sposób na pomrowy

Aby pozbyć się ślimaków nagich z ogrodu, w pierwszej kolejności należy zastosować zabiegi profilaktyczne. Chodzi o częste usuwanie resztek roślinnych. Trzeba pamiętać także o zabiegach agrotechnicznych, do których należy między innymi orka, bronowanie, wczesny siew roślin, niszczenie chwastów, wybór szybko wschodzących odmian.

Jednym z biologicznych sposób na pozbycie się ślimaków jest preparat zawierający nicienie w największym stadium infekcji. Środek jest bezpieczny dla środowiska, ludzi, a także zwierząt. Warto więc zastosować go w formie oprysku na rośliny lub przez podanie do gleby — pod warunkiem że temperatura wynosi od 4 do 23 stopni. 

Jak ekologicznie zwalczać pomrowy? Kaczki na ratunek ogrodowi

Choć odstraszanie pomrowów bez konieczności stosowania środków chemicznych może okazać się nieskuteczne w przypadku inwazji, naszym sprzymierzeńcem w walce z pomrowami jest naturalny wróg ślimaków — kaczka. Często wystarczy para ptaków, by zapobiec pladze pomrowów na grządkach. 

Jedna kaczka biegusa indyjskiego jest w stanie pochłonąć od 12 do 15 ślimaków w ciągu jednego posiłku, a jedzą one trzy razy dziennie. Jeżeli jeszcze w otoczeniu mamy oczko wodne, to jest to idealne środowisko dla tej odmiany kaczki. Hodowla biegusów indyjskich nie jest wymagająca — zwierzęta te cechują się ruchliwością i są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

Runner-ducks.jpg
fot. wikipedia/Bjoern Clauss, CC BY-SA 2.5

Co ciekawe, w związku z plagą ślimaków w niektórych państwach Unii Europejskiej praktykowana jest usługa wypożyczalnie kaczek. Za 25 euro możemy wypożyczyć kilka kaczek, aby te pomogły nam w walce ze szkodnikami. "Żołnierze winnic", czyli kaczki biegusy zostały też zatrudnione w afrykańskiej winnicy. 500 kaczek strzeże posiadłości i pozbywa się ślimaków i innych owadów, dzięki temu zabiegowi gospodarze nie używają pestycydów czy nawozów syntetycznych.

Warto również pamiętać, że ślimaki są pożywieniem dla jeży, ropuch i innych gatunków ptaków, dlatego warto poczynić starania, by zaprosić te stworzenia do naszego ogrodu.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?