Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak obciąć psu pazury? Nie wszyscy o tym wiedzą, a ten trik ułatwia zadanie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 31.05.2024 06:00

Jak obciąć psu pazury? Nie wszyscy o tym wiedzą, a ten trik ułatwia zadanie

jak obciąć psu pazury
fot. canva.com/ Yana Tikhonova

Każdy właściciel, który choć raz próbował obciąć psu pazury, wie, że to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy zwierzak nie jest do tego przyzwyczajony. Wymaga to nie tylko odpowiednich narzędzi i techniki, ale także cierpliwości i spokojnego podejścia, które zminimalizuje stres i ryzyko zranienia pupila. Istnieje jednak trik, który bardzo ułatwia to zadanie. Od teraz tylko tak będziesz to robił!

Dlaczego trzeba obcinać psu pazury?

Obcinanie psu pazurów to zadanie, które wielu właścicieli uważa za trudne i stresujące, zarówno dla siebie, jak i dla swojego pupila. Każdy, kto choć raz próbował to zrobić, wie, że nie jest to łatwe, szczególnie jeśli czworonóg nie został nauczony tego zabiegu w szczenięcym wieku. Prawidłowe obcinanie pazurów jest jednak kluczowe dla zdrowia i komfortu zwierzęcia. Niewłaściwie obcięte lub zbyt długie pazury mogą prowadzić do bólu, problemów z chodzeniem i groźnych infekcji. 

Ten istotny zabieg pielęgnacyjny wymaga od opiekunów cierpliwości i spokojnego podejścia. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak bezpieczne i skutecznie obciąć psu pazury, zapewniając mu jednocześnie jak najmniej stresu. Dzięki jednemu trikowi być może oboje polubicie to zajęcie. 

Znajdź zwierzę, które ukryło się wśród owoców i warzyw. Udaje się tylko nielicznym "Rodzice nie przyjechali na mój ślub". Tak im się odpłacił, wstyd przed całą rodziną

Jak obciąć psu pazury? Ten trik ułatwi Ci to trudne zadanie

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich narzędzi. Należy zaopatrzyć się w specjalne nożyczki lub cążki do pazurów dla psów. Istnieją różne typy: gilotynowe, pożyczkowe i elektryczne szlifierki. Wybór zależy od wielkości czworonoga i grubości jego pazurów. Ważne jest, aby narzędzie było ostre, co umożliwi szybkie i precyzyjne cięcie. 

Zanim przystąpisz do obcinania pazurów, znajdź spokojne miejsce, w którym Twój pies czuje się bezpiecznie. Upewnij się, że masz pod ręką smakołyki, które pomogą Ci nagrodzić pupila za dobre zachowanie i uczynić cały proces bardziej pozytywnym doświadczeniem. Warto również mieć przy sobie preparat hemostatyczny, który pomoże w przypadku przypadkowego skaleczenia. 

jak obciąć psu pazury
fot. canva.com/ Tatyana_Mu

Trikiem, który znacząco ułatwia obcinanie pazurów, jest ich namoczenie przed zabiegiem. Można to zrobić poprzez spacer z psem po mokrym podłożu, wspólny wypad nad wodę, czy kąpiel czworonoga w domu. Wymoczone pazury są miękkie i o wiele łatwiej poddają się cięciu. Kiedy przyszykowałeś już siebie i swojego przyjaciela i jesteś mentalnie gotowy, to pora przystąpić do działania. Uchwyć pewnie, ale delikatnie łapkę psa i przystąp do obcinania pazurów. Pamiętaj, że wewnątrz pazura znajduje się tzw. miazga, którą należy unikać. W przypadku futrzaków o jasnych pazurach łatwo można ją namierzyć — jest różowa i prześwieca przez ścianki. U czworonogów z ciemnymi pazurami jest to trudniejsze, dlatego warto obcinać pazury stopniowo, po kawałku, aby lepiej kontrolować głębokość cięcia. Pamiętaj, aby po każdym obcięciu nagradzać psa smakołykiem i pochwałami, co pomoże mu skojarzyć zabieg z czymś przyjemnym. 

jak obciąć psu pazury
fot. canva.com/ Svetlana Krayushkina

Przyzwyczaj psa stopniowo. W przypadku problemów skorzystaj z pomocy specjalistów

W przypadku psów, które są szczególnie niespokojne lub bojaźliwe warto rozważyć przyzwyczajanie ich do tego zabiegu stopniowo. Można to zrobić poprzez regularne dotykanie łap i pazurów, a także symulowane obcinania bez faktycznego cięcia. Oczywiście nagradzając przy tym zwierzę za każdą spokojną chwilę przysmakami. Dzięki takim działaniom czworonóg oswoi się z całym procesem i z czasem będzie mniej zestresowany.

jak obciąć psu pazury
fot. canva.com/ smutnypan

Jeśli pomimo starań pies nadal jest bardzo przerażony lub jeśli sam czujesz się niepewnie, warto udać się na skrócenie pazurów do weterynarza lub profesjonalnego groomera. Specjaliści mają doświadczenie i pomogą Ci w tym zabiegu, wykonując go w bezpieczny i szybki sposób. 

jak obciąć psu pazury
fot. canva.com/ beaveraphotos

Obcinanie psu pazurów może być wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem, narzędziami i dużą dozą cierpliwości, można to zrobić skutecznie i bezboleśnie. Regularne przycinanie pazurów jest ważne dla zdrowia i komfortu czworonoga, dlatego wato nauczyć się, jak robić to prawidłowo. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twój pies będziecie mogli cieszyć się tym zabiegiem bez zbędnego stresu.