Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak rozpoznać problemy ze stawami u psa? Obserwację zacznij od schodów
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 10.06.2024 10:29

Jak rozpoznać problemy ze stawami u psa? Obserwację zacznij od schodów

jak dbać o stawy psa
fot. canva.com/ piexelshot

Problemy ze stawami u psa mogą znacząco wpływać na jakość jego życia, jednak wczesne rozpoznanie objawów może zapobiec wielu cierpieniom. Pewne zmiany w zachowaniu czworonoga powinny być jasnym sygnałem dla opiekuna, że dzieje się coś niedobrego. Jedna z częstszych psich dolegliwości ma szczególnie zły wpływ na kości. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, jak pomóc swojemu pupilowi i kiedy niezwłocznie powinieneś udać się z nim do weterynarza. 

Problem nie dotyczy tylko psich seniorów

Każdy właściciel czworonoga chce, aby jego pupil był zdrowy i długo żył. Czasem jednak mogą pojawić się u niego problemy zdrowotne, wynikające z naszej nieuwagi. Kłopoty ze stawami występują w każdym wieku i znacząco wpływają na jakość życia zwierzęcia. Doskwierający ból nie dotyczy tylko psich seniorów. Niektóre rasy psów ze względu na genetyczne predyspozycje, budowę ciała lub styl życia są bardziej narażone na tego typu dolegliwości.

Psy manifestują ból stawów w różnorodny sposób. Najczęściej próbują to powiedzieć za pomocą zmiany swojego zachowania. Dlatego jedynie czujna obserwacja czworonoga może zapobiec rozwinięciu się poważnych kłopotów. Choć może wydać się to dziwne, analizę powinniśmy zacząć od schodów. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i kiedy udać się z futrzastym przyjacielem do weterynarza.

Spotkałeś jerzyka leżącego na ziemi w bezruchu? Bez twojej pomocy sobie nie poradzi Miała 15 lat, gdy oddała kota do schroniska. 2 lata później nie wierzy własnym oczom

Jak rozpoznać problemy ze stawami u psa?

Kiedy pies zaczyna unikać aktywności, które wcześniej sprawiały mu przyjemność, takich jak bieganie, skakanie czy chodzenie po schodach, może być to pierwsza wskazówka, że coś jest nie tak. Jeśli czworonóg wydaje się bardziej senny, mniej zainteresowany otoczeniem, jego apatia może być związana z bólem stawów, który mocno mu doskwiera. Kulawizna, szczególnie zauważalna po odpoczynku lub intensywnej aktywności jest kolejnym wyraźnym sygnałem tego problemu. Jeśli Twój pupil wygląda na sztywnego, z trudem się porusza lub kuleje, aby odciążyć bolesny staw, nie powinieneś zwlekać z wizytą u weterynarza.

kulejący pies
fot. canva.com/ CriDam

Dodatkowym problemem wpływającym na kondycję stawów jest nadmierna waga czworonoga. Nadwaga znacząco obciąża stawy psa, prowadząc do ich przedwczesnego zużycia. Dodatkowy ciężar wywiera stały nacisk na stawy, zwłaszcza na kolanowe, biodrowe i kręgosłup. Z czasem może to prowadzić do osteoartrozy — choroby zwyrodnieniowej, która powoduje ból, sztywność i ograniczenie ruchomości zwierzęcia.

pies z nadwagą
fot. canva.com/ camptoloma

Tych objawów nie możesz zbagatelizować. Podpowiadamy, jak pomóc psu

Zwyrodnienie lub zapalenie stawów u psa powoduje u niego ostry i przewlekły ból. Jeżeli Twój czworonóg kuleje, stara się odciążyć bolesną łapę, nie pozwala się dotykać, a kończyna jest opuchnięta i gorąca, nie masz na co czekać. Te sygnały w 100% wskazują, że powinieneś udać się po pomoc do weterynarza. Lekarz może wykonać badanie fizyczne, prześwietlenia lub inne testy, aby zdiagnozować problemy ze stawami. Jeśli zostaną one potwierdzone, może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomogą uśmierzyć ból, który nie pozwala Twojemu przyjacielowi normalnie funkcjonować. 

problemy ze stawami u psa
fot. canva.com/ Valeriia Boiko

Możesz pomóc swojemu pupilowi także przez odpowiednią suplementację. Glukozamina i chondroityna, mogą wspomagać zdrowie stawów i poprawić ich funkcjonowanie. Omega-3 kwasy tłuszczowe pomagają zmniejszyć stan zapalny i poprawić ruchomość stawów. Należy również pamiętać o utrzymaniu zdrowej wagi psa, ponieważ nadwaga dodatkowo obciąża chore kończyny, co powoduje u czworonoga większy ból podczas każdego ruchu.

Regularne, ale umiarkowane ćwiczenia pomagają utrzymać stawy i mięśnie w dobrej kondycji, ale nie powinny powodować dodatkowego obciążenia. Pływanie jest świetnym sposobem na ćwiczenia bez nadmiernego nadwyrężania chorych stawów. Na specjalnie przygotowanych wodnych bieżniach pod okiem fizjoterapeutów możemy poprawić sprawność i ruchomość naszego czworonoga. Zapewnienie psu wygodnego miejsca do spania, na przykład ortopedycznego legowiska jest bardzo ważnym aspektem, o który powinniśmy zadbać. Dobre posłanie zapewni wsparcie stawów i komfort podczas snu, co ma kluczowe znaczenie dla szybszej rekonwalescencji psiego przyjaciela.

wodna bieżnia dla psa
fot. canva.com/ K_Thalhofer