Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak zakroplić psu oczy? To trudniejsze niż podanie tabletki
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 22.05.2024 13:27

Jak zakroplić psu oczy? To trudniejsze niż podanie tabletki

pies u weterynarza
fot. canva/trymybest

Podawanie leków pupilowi, który nie ma ochoty ich przyjmować, to prawdziwe wyzwanie. O ile sztuki przekonywania czworonoga do połknięcia tabletki można łatwo się nauczyć, tak przemywanie i zakropienie mu oczu spędza niektórym opiekunom sen z powiek. Jak prawidłowo zakraplać psu oczy? Istnieją dwa sposoby na usprawnienie tej procedury. Postępuj zgodnie z wytycznymi, a Twój zwierzak wreszcie przestanie się wyrywać.

Pielęgnacja oczu psa. Po co kropić psu oczy?

Pielęgnacja oczu psa jest niezwykle istotnym zabiegiem w codziennej opiece nad czworonogiem, zwłaszcza u ras skłonnych do nadmiernego łzawienia, podrażnień, infekcji oraz innych chorób okulistycznych, m.in. zespołu suchego oka. Dotyczy to też psów doświadczających problemów związanych z alergią. 

Niechęć zwierzaka do zażywania leków bywa trudna do przezwyciężenia i wymaga cierpliwości, a czasem i “przekupstwa”. To zrozumiałe, ponieważ uczucie towarzyszące zakrapianiu oka nie należy do przyjemnych doznań. Wykonanie zabiegu dodatkowo utrudnia uciekający przed właścicielem pupil, który nie zdaje sobie sprawy, że opiekun działa wyłącznie dla jego dobra. Zdarza się, że w przypływie emocji potrafi ugryźć. Jak zatem prawidłowo zakropić psu oczy i jednocześnie oszczędzić zwierzakowi stresu? Podsuwamy pomysły. 

pies oczy
fot. canva/gettyimages
Wręczają go na komunię, a dzieci nie wiedzą, co robić. Niebezpieczny trend Nowa gwiazda ZOO w Poznaniu. Ma wyjątkowe zdolności i urzeka wyglądem

Jak zakropić psu oczy? Tym sposobem łatwiej zapuścisz psu krople do oczu

Jednym z najważniejszych aspektów przy zakraplaniu psu oczu jest kolejność podawanych medykamentów, którą powinien zalecić lekarz weterynarii. W przypadku, gdy zostanie zalecony tylko jeden specyfik, należy skupić się na porach jego stosowania oraz wskazanej przez specjalistę ilości kropli.

Najprostszym sposobem na zakroplenie oczu psa jest chwycenie delikatnie jego pyszczka pod brodą, a następnie lekkie odciągnięcie dolnej powieki. Drugą ręką należy postarać się jednoczenie trzymać buteleczkę i chwycić górną powiekę. Opakowanie powinno znajdować się w odległości kilku centymetrów od gałki ocznej i w żadnym wypadku nie może jej dotykać.

Drugim sposobem kropienia psich oczu jest chwycenie kciukiem i palcem skazującym tej samej dłoni powieki górnej i dolnej pupila. W chwili, gdy będzie wystarczająco rozszerzona, druga ręka z buteleczką zbliża się na optymalną odległość i wpuszcza odpowiednią ilość preparatu.

Jeśli psiak nie współpracuje z właścicielem, warto uzbroić się w jego ulubione smaczki. Najlepiej ułożyć je na skraju wysokiego stołu lub szafki, co naturalnie skłoni pupila do zerkania w górę. Zwierzak będzie zbyt skupiony na nagrodzie, by przejmować się wkraplanym lekarstwem, co ułatwi ci zadanie.

jak kropić psu oczy
fot. canva/gettyimages

Nie podawaj zwierzakowi kropli do oczu przeznaczonych dla ludzi. Stosuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii

Warto pamiętać, że każdą zauważoną nieprawidłowość związaną ze stanem oczu pupila najlepiej skonsultować z weterynarzem. To on ustali przyczynę pogorszenia się kondycji oczu psa oraz zaleci stosowanie odpowiedniego środka we właściwych ilościach. Działając na własną rękę i stosując preparaty przeznaczone dla ludzi, właściciel może mu tylko zaszkodzić.

Aplikowanie psu kropli jest również często stosowane podczas pylenia. Część czworonogów, podobnie jak ludzie, ma alergię na niektóre rośliny. Zalecone przez weterynarza krople nie tylko przynoszą im w tym okresie ulgę, ale także poprawiają komfort funkcjonowania.