Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy pies może jeść zimną karmę? Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 29.06.2024 15:32

Czy pies może jeść zimną karmę? Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę

pies
fot. pixabay/Chiemsee2024

Upały bywają uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt, również tych domowych. Troskliwi opiekunowie w te dni szukają rozwiązań, jak ulżyć swoim pupilom w przetrwaniu gorącej temperatury. Okazuje się jednak, że sposób, z którego korzysta wielu z nich, może przynieść wręcz odwrotne skutki.

Jak ochłodzić psa podczas upału? Pomóc może dieta

Maty chłodzące, unikanie spacerów podczas gdy słońce świeci wysoko na niebie i dostęp do baseniku z wodą to sposoby na pomoc w wytrwaniu psom podczas upałów, z których korzysta wielu opiekunów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że kiedy za oknem panują gorące temperatury, w przetrwaniu ich może pomóc czworonogom również dieta.

Zoopsycholog i technik weterynarii Izabela Cupiał w serwisie Vet Expert dzieli się z internautami kilkoma przydatnymi wskazówkami. Jednakże prócz cennych podpowiedzi, można dowiedzieć się również, czego należy zdecydowanie unikać, by nie wyrządzić pupilowi krzywdy.

Żarłacz tygrysi zaatakował łódź. Kobieta odepchnęła rekina gołymi rękami Chciała tylko umyć naczynia. Gdy sięgnęła do zlewu, coś zaczęło się wić

Czym karmić psa w upały?

Techniczka weterynarii informuje, że mokra karma jest dla psa dodatkowym źródłem nawodnienia, a co za tym idzie, idealnie nadaje się na cieplejsze dni. Jednak jeśli pupil na co dzień żywi się suchą karmą, nie jest konieczna zmiana diety. Warto jednak pamiętać, by kontrolować, czy ma stały dostęp do czystej wody.

Specjalistka przypomina również, że podczas upałów zdecydowanie lepiej sięgnąć po karmę o niższej zawartości tłuszczu, która jest zdecydowanie bardziej lekkostrawna.

Szczególnie zwracajmy uwagę, by mokra karma nie stała zbyt długo w misce, gdyż przy wysokich temperaturach znacznie szybciej się psuje - dodaje Izabela Cupiał.

pies
fot. pixabay/Katrinbechtel

W ten sposób zamiast pomóc, możesz zaszkodzić swojemu psu

Niektórzy opiekunowie czworonogów myślą, że dodatkowym źródłem ulgi dla psa podczas upału będzie podanie mu mokrej karmy prosto z lodówki. Naturalnie posiłek wtedy jest zdecydowanie chłodniejszy, co za tym idzie, na myśl nasuwa się, że przyniesie pupilowi, chociaż chwilę ochłody. Jednakże to duży błąd, który może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Czy to dobry pomysł? Absolutnie nie! Spożycie zimnej karmy prosto z lodówki może spowodować u psa zapalenie gardła lub przeziębienie - zaznacza ekspertka.

W związku z tym specjalistka zaleca korzystanie z innych sposobów na ochłodzenie psa. Dla jego dobra lepiej zdecydować się na bezpieczniejszą alternatywę.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?