Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Rasy Psów

Rasy Psów

Rasy psów – jak się je odróżnia? Wszystko co musisz wiedzieć

Psy to jedne z najpopularniejszych zwierzęcych towarzyszy człowieka na świecie. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, psy można podzielić na rasy. Rasa psa niegdyś była determinowana przede wszystkim poprzez praktyczne zastosowanie zwierzęcia, na przykład jako psa myśliwskiego czy psa ozdobnego. Współcześnie rasa psa jest determinowana przez jego wygląd fizyczny, a więc czynniki biologiczne.

Klasyfikacją ras psów zajmuje się Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI), mająca swoją siedzibę w Belgii. Stanowi ona organizację nadrzędną wobec krajowych związków kynologicznych na całym świecie, a jej struktury buduje 86 organizacji krajowych. Federacja posiada szereg struktur wewnętrznych, spośród których jedną jest Komisja Standardów. Określa one wzorce (Wzorce FCI), podług których definiowane są rasy psów. Zgodnie z tymi standardami, na świecie jest aż 355 ras psów.

Prawodawstwo niektórych krajów (w tym Polski) definiuje także takie pojęcie jak rasy agresywne psa. Zgodnie z prawem, na ich posiadanie i hodowlę trzeba uzyskać zezwolenie. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ujmuje w swe ramy 11 ras psów agresywnych

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce

Zdecydowanie najpopularniejszą rasę psa w Polsce (a także na świecie) stanowi labrador retriever. Jest to pies aktywny i inteligentny, a przy tym bardzo towarzyski i przyjazny dla dzieci. Pomimo swoich dużych rozmiarów jest zasadniczo niegroźny.

Drugie miejsce pod kątem popularności zajmuje yorkshire terier, pies energiczny i niezależny. Podium z kolei zamyka owczarek niemiecki – pies lojalny, kochający i inteligentny, jednak wymagający tresury i odpowiedniego podejścia. Wśród innych popularnych ras psów w Polsce znajdziemy takie jak beagle, golden retriever, buldog francuski, mops, cocker spaniel, shih tzu czy border collie.

Jaką rasę psa wybrać?

Wybór rasy psa powinien być przemyślany i uwzględniać wiele czynników. Pierwszym z nich są warunki mieszkaniowe jakimi dysponujemy. Jeżeli mamy dom z ogródkiem to nic nie stoi nam na przeszkodzie, by zakupić dużego psa, takiego jak na przykład owczarek niemiecki. Jeżeli jednak mieszkamy w bloku, powinniśmy zdecydować się na mniejszą rasę, taką, jak na przykład beagle czy terier. 

Istotnym czynnikiem jest także ilość czasu, jaką możemy poświęcić na spacery z psem. Jeżeli jesteśmy zapracowani to nie powinniśmy wybierać ras psów wymagających dużej aktywności fizycznej. Dużo lepszym wyborem będą „psy kanapowe”, takie, jak na przykład mopsy.

Czy kundelek to rasa psa?

Oprócz psów rasowych wyróżnić możemy także kundelki oraz mieszańce. Naturalnie, nie są to rasy psa – co więcej, wbrew obiegowej opinii kundel i mieszaniec to nie to samo. Mieszaniec to pies powstały w wyniku krzyżówki dwóch ras. Kundel z kolei jest psem o nieznanym pochodzeniu, lub jest potomkiem innych kundelków.

Pokaż więcej

cavalier king charles spaniel
13.06.2024 13:06 Rasy psów, które najgorzej radzą sobie z upałem. Potrzebują cienia, wody i spokoju

Nie tylko ludzie cierpią z powodu gorącego lata. Lekarze weterynarii wyróżniają czworonogi, które cechują się większą podatnością na udar cieplny. Jakie rasy do nich należą? Właściciele tych psów powinni bardzo uważać, kiedy żar leje się z nieba. Zignorowanie objawów przegrzania organizmu może mieć tragiczne konsekwencje. 

psy
20.04.2024 14:39 To najmądrzejsza rasa psa? Psychologowie nie mają wątpliwości

Psy zdecydowanie można zaliczyć do czołówki najbardziej inteligentnych zwierząt, które znamy. Ich łatwość uczenia się, umiejętność okazywania uczuć oraz zdolność rozwiązywania problemów są niezwykle imponujące. Ale która z ras jest pionierem w tej dziedzinie? Psychologowie nie mają co do tego wątpliwości. 

rasy psów
18.04.2024 15:15 Znajdź 12 ras psów w wykreślance. To trudniejsze, niż mogłoby się wydawać

Testy na spostrzegawczość oraz wykreślanki to świetny sposób na trening mózgu. Wyzwania, których w sieci możemy znaleźć od groma, nie tylko korzystnie wpływają na zdrowie mentalne, ale też sprawiają wiele frajdy. Sprawdź, czy jesteś w stanie rozszyfrować aż 12 ras psów. To wcale nie takie łatwe.

pies
09.04.2024 16:07 Rasy nieuznawane przez FCI. Nawet najwięksi miłośnicy psów mogą się zdziwić

Przy zakupie czworonoga dużą popularnością wciąż cieszą się te o „czystej krwi”. Dzięki określonym standardom psy rasowe zwykle posiadają charakterystyczne dla siebie cechy, takie jak np. wygląd czy zachowanie. Przyszłym właścicielom łatwiej jest wtedy dopasować pupila do swoich preferencji. Nie każdy jednak wie, że z pozoru popularna nazwa grupy z danego gatunku nie zawsze jest faktycznie uznana przez FCI, jako rasowa. Nawet najwięksi miłośnicy psów mogą się zdziwić.

Czym jest "toy golden doodle?"
23.07.2023 14:25 Byli pewni, że kupili rzadkie szczenię "toy golden doodle". Lekarka weterynarii szybko odkryła prawdę

Nazewnictwo hybrydowych ras psów wznosi się na nowe wyżyny pomysłowości. Określenia nadawane “designerskim” zwierzętom zrodzonym z konkretnych krzyżówek genetycznych stanowią pewnego rodzaju łamigłówkę, która bywa trudna do rozwiązania zarówno dla pasjonatów, jak i lekarzy weterynarii. Dr Lindsay Butzer zaprezentowała przed kamerą rzekomego przedstawiciela rasy “toy golden doodle”. Jakież musiało być rozczarowanie właścicieli, gdy ekspertka wyjaśniła, czym naprawdę jest kudłaty pupil.

psia fryzjerka i chihuahua
19.05.2023 13:00 Psia fryzjerka wyznała, jakich psów nigdy nie chciałaby mieć. Miejsce nr 1 okrzyknęła "diabłem"

Nikogo nie zdziwi fakt, że osoba pracująca na co dzień z różnymi rasami psów ma świetny pogląd na to, jak zachowują się poszczególne z nich. Bazując na własnych spostrzeżeniach, psia fryzjerka stworzyła ranking, w którym oceniła, na które czworonogi raczej by się nie zdecydowała. Możecie być zaskoczeni!Okazuje się, że kłopotliwi klienci trafiają się nie tylko u fryzjerów dla ludzi, ale także tych dla psów. Na swoim TikToku użytkowniczka o nazwie alimaticc wyznała, na które rasy musi uważać w swojej pracy. Okazuje się, że rozmiar nie zawsze ma wiele wspólnego z łagodnością.

szczenię buldoga francuskiego
07.05.2023 11:04 Była pewna, że kupiła wymarzonego buldożka. Odebrało jej mowę, kiedy wyrósł na coś zupełnie innego

Tiktokerka z Wielkiej Brytanii, która prowadzi konto na TikToku pod nazwą @bethlouiseeexo, opowiedziała o tym, co spotkało ją po zakupie wymarzonego buldoga francuskiego. Szczenię wybrała za pośrednictwem internetowej platformy handlowej Gumtree. Kilka miesięcy później uroczy buldożek przestał jednak przypominać rasowego psa.Choć niewątpliwie każde zwierzę zasługuje na bezwarunkową miłość i uznanie, suczka nazywana Luna nie do końca spełnia wymagania rasy, na którą zdecydowała się jej opiekunka.

cavalier i weterynarz
26.04.2023 16:40 Chorowite rasy psów, przed którymi ostrzegają weterynarze. Lepiej przygotuj się na koszty leczenia

Dr Sehaj Gerwal, który na TikToku dzieli się swoim doświadczeniem w dziedzinie weterynarii, wskazał trzy rasy psów, które uznaje za najbardziej chorowite. To właśnie te czworonogi są szczególnie narażone na nagłą śmierć w wyniku dolegliwości zdrowotnych. Jeśli zdecydujesz się na zakup lub adopcję przedstawicieli wymienionych psich ras, musisz być tego świadomy.TikTok to popularne źródło informacji, gdzie głos zabierają również eksperci z różnych dziedzin. Z udostępnianych materiałów mogą skorzystać choćby opiekunowie zwierząt, w tym psów. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzać wiarygodność źródeł, a w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować się ze specjalistami. 

pies rasy wetterhoun
20.04.2023 10:53 Wyjątkowo rzadki miot szczeniąt przyszedł na świat. Wyrosną na myśliwych w owczym futrze

W Wielkiej Brytanie na świat przyszedł miot psów rasy wetterhoun. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to jedne z najrzadszych czworonogów myśliwskich na świecie. Poza granicami Holandii trudno je spotkać. Choć szczenięta o futrze przypominającym nakrapianą wełnę wyglądają uroczo, zdecydowanie nie nadają się dla początkujących opiekunów psów. Wetterhoun, zwany również fryzyjskim psem dowodnym, to rasa, która zalicza się do najrzadszych na całym świecie. Wywodzi się z Holandii, jednak na skutek dojścia nazistów do władzy w czasie II wojny światowej niewiele brakowało, aby na przestrzeni lat zupełnie wyginęła. Teraz na świecie pojawił się miot szczeniaczków.

pies rasy borzoj
15.04.2023 18:46 6 ras psów z długim pyskiem. Coraz więcej osób ulega ich zniewalającemu urokowi

Rasy psów z długim pyskiem mają swoich miłośników na całym świecie. Niewątpliwie ich aparycja wyróżnia się na tle innych czworonogów, czyniąc je jedyne w swoim rodzaju. W związku z tym coraz więcej opiekunów decyduje się na wzięcie ich pod opiekę. Jednak istnieje jedno schorzenie, na które psa o wydłużonym pysku zdecydowanie częściej zapadają niż inne zwierzaki.Psy z długim pyskiem podbijają świat od stuleci, aczkolwiek “boom” wśród posiadaczy czworonogów trwa co najmniej od pierwszej połowy XX wieku, a wszystko to za sprawą filmowych hitów opowiadających o przygodach owczarka szkockiego imieniem Lassie. Jakie inne rasy się do nich zaliczają? O niektórych mogłeś nawet nie słyszeć!

Pies w kąpieli
14.04.2023 10:12 Studentka weterynarii wskazuje rasy psów, które pachną najgorzej. Kąpiel nie zawsze pomoże

Studentka weterynarii na swoim TikToku zdradziła, które psy mają największą tendencję do wydzielania nieprzyjemnego zapachu. W przypadku zawodzi nawet kąpiel, bowiem intensywnie drażniąca woń jest spowodowana głównie przez wydzieliny z gruczołów skórnych i gazy, które wydzielają. Jesteście ciekawi, jakie rasy znalazły się na jej liście?Każdy opiekun psa doskonale zdaje sobie sprawę, że niektóre z nich wprost uwielbiają nieprzyjemne zapachy. Te jednak zdecydowanie nie sprawiają tyle radości ich opiekunom. Zdaniem studentki weterynarii niektóre rasy mają znacznie większe skłonności do wytwarzania przykrych zapachów. 

Szczenię maltańczyka
13.04.2023 15:08 Myśleli, że to świetna okazja. Za 6 tys. zł kupili szczenię maltańczyka, zwierzak zawiódł oczekiwania

Internet obiegła kolejna historia ukazująca skutki zakupu "rasowego" szczenięcia z niesprawdzonego źródła. Użytkowniczka TikToka opisała szczegóły oszustwa, jakim padli ofiarą jej rodzice. Z czasem odkryli, że w ich domu zamieszkał czworonóg, który choć jest zdecydowanie uroczy, ma niewiele wspólnego z wymarzonym maltańczykiem. Wydawałoby się, że temat pseudohodowli psów czy kotów jest na tyle nośny, iż działalność nastawiona przede wszystkim na łatwy zysk finansowy, oparta o masowe rozmnażanie zwierząt bez zobowiązań i kontroli, staje się zwyczajnie nieopłacalna. Czy aby na pewno? Nic bardziej mylnego.

None
01.04.2023 09:58 Psi trener wymienia 4 rasy psów dla dzieci. Z tymi zwierzakami najszybciej się zaprzyjaźnią

Niektórym może się wydawać, że dziecko i pies pod jednym dachem to nie najlepsze połączenie. Psi trener ujawnia jednak, że istnieją rasy, które wprost uwielbiają najmłodszych. Mimo wszystko należy pamiętać, że choć tym czworonogom towarzystwo dzieci sprawia prawdziwą przyjemność, nie oznacza to, że można zostawiać je razem bez nadzoru odpowiedzialnej osoby dorosłej.Trener dla psów, który udziela porad wszystkim miłośnikom czworonogów na swoim TikToku pod nazwą southenddogtraining1, zdradził, które jego zdanie rasy są najlepszymi kompanami dla dzieci. Biorąc pod uwagę swoje doświadczenie w obcowaniu z tymi zwierzętami, ujawnia cztery z nich, jakie najszybciej zaprzyjaźnią się z najmłodszymi. Niektóre mogą was zaskoczyć!

Buldog francuski
29.03.2023 11:02 Buldog francuski najpopularniejszą rasą psów w USA. Dlaczego stał się przedmiotem mody?

Buldog francuski jest obecnie najbardziej lubianą rasą psów przez Amerykanów - taki wniosek wysunął American Kennel Club. Pupile o krótkich pyskach, krępej budowie ciała i uszach niczym nietoperz, określane pieszczotliwie “żabkami”, wspięły się na szczyt zestawienia, detronizując labrador retrievera. Co popularność ras brachycefalicznych mówi o nas i kondycji moralnej społeczeństwa? Niestety nic dobrego.Znane są praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, choć na przestrzeni ostatnich lat zyskiwały coraz większe uznanie wśród mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Mowa o buldogach francuskich, czyli "najmodniejszej" rasie psów 2022 roku według największej organizacji kynologicznej w USA. Chociaż trudno o weselsze czworonogi, wytypowanie buldoga francuskiego jako faworyta amerykańskich psiarzy może napawać niepokojem - po obu stronach oceanu. Hodowane bezkrytycznie zwierzęta w celu zaspokojenia popytu cierpią przy akompaniamencie odgłosów zadyszki i zachłyśnięć własną śliną. Psy z krótkim pyskiem mają naprawdę pieskie życie.

None
20.03.2023 15:37 Najdroższe rasy psów na świecie. Za szczeniaka w Polsce trzeba słono zapłacić

Zastanawialiście się, ile kosztuje najdroższa rasa psów na świecie? Poznaj trzy pierwsze miejsca na podium. Decydując się na jednego z nich, należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ceny te jednak nie biorą się znikąd, a są podyktowane między nimi aktualnym popytem wśród potencjalnych opiekunów.Ceny psów rasowych to dosyć specyficzny temat. Każda osoba, która podejmuje świadomą decyzję o przyjęciu pod swój dach psa z hodowli, musi zazwyczaj liczyć się z niemałym wydatkiem.

None
10.03.2023 14:40 Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

Will Atherton to behawiorysta i trener psów z Wielkiej Brytanii, który swoimi doświadczeniami z czworonogami i wiedzą, jaką udało mu się zgromadzić przez lata, chętnie dzieli się z internautami za pośrednictwem swojego TikToka. Tym razem ekspert zdradził, jakie rasy psów uważa za najwierniejsze. Te zwierzaki dla swoich opiekunów byłyby w stanie zrobić niemal wszystko.Znany psi trener Will Atherton postanowił pomóc przyszłym właścicielom czworonogów. W krótkim materiale na TikToku wyjawił, na jakie rasy należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy zyskać wiernego i lojalnego stróża rodziny.

Trener psów zdradził, jakie psie rasy są najtrudniejsze do ułożenia. Nie każdy sobie z nimi poradzi
08.02.2023 16:17 Trener psów zdradził, jakie psie rasy są najtrudniejsze do ułożenia. Nie każdy sobie z nimi poradzi

Przed wyborem pieska należy podkreślić, że każda rasa ma swoje własne upodobania i wymagane podejście. Psi trener zdradził, które rasy według niego są najtrudniejsze do wyszkolenia. Możecie być zaskoczeni. Debiutantom w roli opiekuna psa zdecydowanie odradza się te, które stawiają największy opór podczas tresury.Trener psów Will Atherton z Derbyshire w Wielkiej Brytanii chętnie dzieli się w swoich social mediach poradami dotyczącymi psów i ich szkolenia. Jeden z internautów poprosił go, aby zdradził, które rasy są w jego ocenie najtrudniejsze do prawidłowego ułożenia. Jesteśmy pewni, że subiektywna lista może być dla niektórych dużym zaskoczeniem.

Bichon frise
23.01.2023 11:54 7 ras psów, które prawie nie gubią sierści. Przy nich rzucisz odkurzacz w kąt

Ciągłe odkurzanie, sierść na meblach i ulubionych ubraniach oraz kulki włosów latające po podłodze - właśnie tak niektórzy wyobrażają sobie posiadanie psa w domu. Istnieją jednak rasy, które gubią znacznie mniej sierści w porównaniu do pozostałych. Co ważne, to także przyczynia się do zmniejszenia objawów alergicznych. Decydując się na psa, pod uwagę należy wziąć kilka ważnych kwestii dotyczących ich wychowania, pielęgnacji oraz utrzymania. Dla wielu osób równie istotnym aspektem jest zachowanie czystości w domu. Zdarza się, że na przeszkodzie wzięcia pod opiekę wymarzonego pupila stoi alergia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych osób, przygotowaliśmy listę ras psów, które najmniej gubią sierść, a u niektórych jest ona nawet prawie hipoalergiczna.

Charty
18.01.2023 23:53 Hiszpania okrutnym krajem dla chartów. Co roku morduje się tysiace galgo

Galgo Español to inaczej chart hiszpański. Choć niektórzy ubóstwiają tę rasę za arystokratyczny wdzięk, klasę i niepowtarzalny wygląd, są jednak pewne miejsca na Ziemi, które stanowią dla nich najprawdziwsze piekło. W Hiszpanii charty zabija się w dziesiątkach tysięcy. Rowy wypełniają ciała martwych "galgos", a to wszystko w imię okrutnej tradycji.Tak, jak dziś brytyjskim Royalsom towarzyszą psy rasy welsh corgi pembroke, w minionych epokach ulubioną rasą hiszpańskiej szlachty były charty. Wrodzony instynkt łowiecki, szybkość, zwinność i temperament ze skłonnościami do dominacji w pewnych częściach świata stały się jednak ich przekleństwem.

BeFunky-collage - 2022-11-29T121151.563
29.11.2022 13:05 Para przygarnęła małego szczeniaczka. Nie przewidzieli, jaki wyrośnie z niego olbrzym

Para z Wielkiej Brytanii pokazała, jak adoptowany przez nich szczeniaczek zmieniał się z upływem czasu. Nic dziwnego, że gdy zdjęcia, obrazujące jego roczną przemianę, obiegły Internet, Winnie rozkochał w sobie miliony ludzi na całym świecie. Zamiast średniej wielkości psa, wyrósł na olbrzyma o wadze odpowiadającej małemu nosorożcowi.Szczeniak zrodzony z połączenia cocker spaniela z pudlem, który jest bohaterem naszego dzisiejszego artykułu, wprawił swoich właścicieli w konsternację. W 2020 roku, kiedy to świat nawiedziła pandemia koronawirusa, skutkiem ubocznym domowej izolacji był wzrost zainteresowania adopcjami zwierząt. Tiffany Kingdon i Liam Griffin dołączyli do grona świeżo upieczonych opiekunów czworonogów i wzięła pod opiekę krzyżówkę pudla z cocker spanielem... a przynajmniej tak im się wydawało.

Labrador
24.11.2022 20:04 Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Nadwaga i otyłość u psów to bardzo poważne problemy, z których sprawę powinien zdawać sobie każdy opiekun merdającego ogonkiem czworonoga. Istnieją bowiem rasy psów z tendencją do tycia, które z łatwością przybierają na wadze. Nadprogramowe kilogramy niosą ze sobą szereg zagrożeń, dlatego powinniśmy zacząć od przeanalizowania naszego postępowania. Za tuszę zwierzaka rzadziej odpowiadają geny, aniżeli postępowanie ich właściciela.Choć najczęściej za otyłość u psa winny jest jego właściciel, który przekarmia swojego podopiecznego lub stosuje niezbilansowaną dietę, nie zawsze wina leży wyłącznie po jego stronie. Niektóre rasy mają tendencję do przybierania na wadze znacznie szybciej niż inne, co jest uwarunkowane przez odziedziczone geny. Jesteście ciekawy, u których pupili łatwo mogą pojawić się nadprogramowe kilogramy? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Zdjęcie ilustracyjne: rasy psów
21.11.2022 13:11 Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Ukazały się najnowsze badania, z których można dowiedzieć się, jakie rasy psów najczęściej gryzą dzieci. Wnioski wyciągnięte przez specjalistów mogą zaskoczyć, gdyż największe ryzyko pogryzienia stwarzały trzy rodzaje czworonogów. Eksperci radzą również, jak zapobiec atakom agresji ze strony podopiecznych.Usposobienie psów poszczególnych ras może znacznie się od siebie różnić. Niektóre wolą kanapowy styl życia, inne cierpią, gdy nie zapewni się im odpowiedniej dawki ruchu. Podobnie jest w przypadku przystosowania ich do mieszkania pod jednym dachem z dzieckiem.

Cocker spaniel
02.11.2022 15:30 Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Każda moda przemija, ale często wraca do łask. Okazuje się, że to stwierdzenie pasuje również w kontekście ras psów. Niektóre z nich były popularne dekady temu, ale z biegiem czasu na ich posiadanie decydowało się stopniowo mniej ludzi. Teraz powracają i ponownie możemy ujrzeć je na ulicach, w parkach i na wybiegach dla psów.Przeszłość niejednokrotnie pokazała, że w danych okresach popularnością cieszyły się poszczególne rasy psów. Ostatnimi czasy były to szpice miniaturowe, yorkshire terriery, buldogi francuskie oraz golden retrievery. Teraz do łask wracają rasy, które niegdyś królowały w polskich domach i mieszkaniach.

Piotr Rubik z żoną Agatą
07.10.2022 10:04 Piotr Rubik wydał majątek na psa z pseudohodowli. Kwota przyprawia o zawrót głowy

Piotr Rubik wydal majątek na psa z pseudohodowli. Ta kwota naprawdę przyprawia o zawrót głowy. To nie pierwszy taki przypadek wśród polskich gwiazd znanych z show biznesu. Eksperci biją na alarm, że zaczyna się niebezpieczna moda na psie hybrydy.Mieszanki psów rasowych stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród celebrytów i osób rozpoznawalnych. To niepokojący sygnał, bowiem ich poczynania śledzi liczne grono fanów. Psy hybrydowe nie są pochwalane przez znawców kynologii i lekarzy weterynarii.

reed-naliboff-NTkRLiRP3fc-unsplash (1)
05.10.2022 12:24 Sportowe psy. 6 ras psów dla osób kochających być w ruchu

Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w życiu człowieka, ale także psa. Jej ilość zależy od rasy i indywidualnych predyspozycji czworonoga. Ważnym jest, aby odpowiedzialnie decydować się na zwierzę i móc zapewnić mu tyle aktywności, ile rzeczywiście potrzebuje. Poznaj 6 ras psów dla osób kochających być w ruchu.Spośród wszystkich ras psów, każda ma swoje preferencje i zapotrzebowania, które należy spełniać. Niektóre potrzebują dużo więcej aktywności fizycznej i niewątpliwie należy uwzględnić to w chwili, gdy decydujemy się na konkretnego czworonoga. Aktywność fizyczna z pupilem ma swoje zalety. Właściciel będzie spędzał więcej czasu na świeżym powietrzu, podczas spacerów zwiększy aktywność ruchową, a oprócz tego na pewno pogłębi się wasza relacja. Oto wybrane rasy psów, które zawstydzają innych swoją szybkością i wytrzymałością.

BeFunky-collage - 2022-09-21T140807.368
21.09.2022 14:40 Anna Karwan pochwaliła się owczarkiem australijskim. Czy kupowanie rasowych psów to snobizm?

Anna Karwan zamieściła w mediach społecznościowych wpis, dotyczący kupna szczenięcia z hodowli. Pies rasy owczarek australijski okazał się być wymarzonym prezentem dla jej córki. Nie wszyscy internauci gratulowali tej decyzji. Wiele osób zwróciło uwagę na los bezdomnych zwierząt żyjących w schroniskach.Wśród propagatorów adopcji zwierząt ze schroniska panuje zgodne przekonanie, że w przeciwieństwie do rasowych psów czy kotów z hodowli, którym nie brakowało ptasiego mleka, czworonogi z przytulisk zawsze są wdzięczne, przywiązane do właściciela i wiecznie merdające ogonkiem na widok swojego wybawiciela. Dyskusja na ten temat wywołuje wiele emocji w środowisku miłośników wszelakich zwierząt, ale czy zakup wymarzonego zwierzaka rzeczywiście należy stygmatyzować?

Basenji
19.09.2022 10:52 Psy, które nie szczekają. 5 psich ras, które wydają inne dźwięki

Szczekanie to naturalne zachowanie psów, jednak nadmierne dawanie głosu może irytować zarówno sąsiadów, najbliższe otoczenie, jak i nas samych. Poznaj rasy, które pod tym względem są wyjątkowo ciche. Nie oznacza to jednak, że nie wydają one żadnych dźwięków. Jeśli szczególnie zależy Ci na czworonogu, który będzie dawał głos rzadko, powinieneś rozważyć określonego osobnika, które może przypaść Ci do gustu. W niniejszym zestawieniu prezentujemy rasy psów, które nie cechują się dużą szczekliwością i słyną ze spokojnego charakteru. W zamian za to mogą wyć a nawet… jodłować.

Mops
08.06.2022 13:34 Najbardziej zmodyfikowane psy. W niczym nie przypominają siebie sprzed 100 lat

Hodowla psów znana jest od wieków, jednak to dopiero ostatnie stulecie znacząco wpłynęło na zmianę wyglądu u niektórych ras. Poznajcie siedem psich ras, które znacznie odbiegają od swoich przodków. To właśnie w ich geny człowiek ingerował najbardziej. Psy są najbardziej zróżnicowanym pod względem cech fizycznych znanym gatunkiem ssaków na świecie. Na pytanie ile właściwie jest ras psów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) podaje, że obecnie istnieje ok. 340 różnych ras.