Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: rasy psów

unsplash/ Bruce Warrington

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

21 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Ukazały się najnowsze badania, z których można dowiedzieć się, jakie rasy psów najczęściej gryzą dzieci. Wnioski wyciągnięte przez specjalistów mogą zaskoczyć, gdyż największe ryzyko pogryzienia stwarzały trzy rodzaje czworonogów. Eksperci radzą również, jak zapobiec atakom agresji ze strony podopiecznych.

Usposobienie psów poszczególnych ras może znacznie się od siebie różnić. Niektóre wolą kanapowy styl życia, inne cierpią, gdy nie zapewni się im odpowiedniej dawki ruchu. Podobnie jest w przypadku przystosowania ich do mieszkania pod jednym dachem z dzieckiem.

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z The Ohio State University College of Medicine i The Ohio University Wexner Medical Center pod uwagę wzięte zostały rasy psów i charakterystyczne dla nich cechy fizyczne, które mogą stwarzać największe zagrożenie wobec dzieci. Zbadano nie tylko ryzyko pogryzienia, ale także ciężkość odniesionego urazu zależny od rasy, wielkości psa oraz struktury jego głowy.

Oczywiste jest, że najbardziej narażone na ugryzienie są małe dzieci. Wszystko dlatego, że nie zawsze są w stanie racjonalnie oszacować zagrożenie oraz zauważyć oznaki, którymi pies sugeruje, że może zbliżać się do ataku. Nie można jednak zapominać, że do takiego zachowania czworonoga prowadzą różne okoliczności, zachowanie ofiary, opiekunów dziecka i właścicieli psów.

Jak podaje WHO, na świecie rocznie ofiarami psów pada 10 mln ludzi, W Polsce dochodzi do 13 pogryzień na 100 tysięcy mieszkańców rocznie. Co więcej, okazuje się, że najczęściej do pogryzienia dochodzi, gdy dziecko zbliża się do odpoczywającego psa. By temu zapobiec, jak najszybciej należy nauczyć dziecko, by nie przeszkadzało pupilowi w spoczynku, a także zapewnić mu komfortowe miejsce, gdzie nikt nie będzie zaburzał mu spokoju. Równie często tragiczne w skutkach zdarzenia były następstwem głaskania psów bez uzyskania pozwolenia od właściciela zwierzęcia.

- Dzieci naśladują swoich rodziców - powiedziała Meghan Herron, profesor weterynarii w klinice weterynaryjnej w Ohio State's College of Veterinary Medicine. - Bądź wzorem dla swojego dziecka i unikaj wszelkich konfrontacji lub ryzykownych interakcji, które mogą wywołać strach lub agresję, a które mogłoby naśladować dziecko - dodała badaczka, podkreślając, że mowa m.in. o ostre nagany, bicie zwierząt, przeszkadzanie im podczas posiłku czy odbieranie im przedmiotów siłą.

Król Karol III

Król Karol III wysłał list do PETA. Koniec z kontrowersyjnym przysmakiem w królewskich rezydencjach

CZYTAJ DALEJ

Sprawie przyjrzały się także naukowczynie z Polski - Izabela A. Wierzbowska (z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Magdalena Hędrzak (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), Aimee G. Tallian (Norweski Instytut Badań nad Przyrodą) i Sayantani M. Basak (Uniwersytet Jagielloński). Naukowczynie wzięły pod uwagę m.in. setki przypadków pogryzień człowieka przez psa w Polsce w latach 1994-2018 opisywane przez media. Na podstawie zgromadzonych danych zauważyły tendencję, iż częściej wydarzenia te mają miejsce w miastach niż na wsiach oraz w przypadku dorosłych więcej razy pogryzieni zostali mężczyźni niż kobiety.

Które rasy znalazły się na podium?

Miejsce 4 - Rottweilery

Te muskularne psy najczęściej kojarzone są ze stróżowaniem. Zdaniem niektórych wyglądają naprawdę groźnie, choć znajdzie się całe grono ich miłośników. Z odpowiednio ułożonym osobnikiem nie powinno być większego problemu. Rottweilery uważa się nawet za rasę oddaną opiekunom i rodzinie, z którą wychowują się od szczenięcia. Mimo dużych gabarytów potrafią być bardzo delikatne i troskliwie opiekować się członkami rodziny.

rottweiler

unsplash/Steve Smith

Miejsce 3 - American Pit Bullterrier

Amerykańskie pitbulteriery także zalicza się do psów bardzo masywnych. Znalazły się na najniższym miejscu podium, jeśli chodzi o atakowanie dzieci. Nie da się ukryć, że nie cieszą się one najlepszą reputacją, głównie przez swój wygląd oraz skojarzenie z walkami psów. Agresję przejawiają najczęściej źle ułożone zwierzęta, czemu w głównej mierze winni są opiekunowie.

pitbull

unsplash/Yohan Cho

Miejsce 2 - Owczarek niemiecki

Na pewno wiele osób zaskoczy uplasowanie owczarka niemieckiego na drugim miejscu podium wśród psów najczęściej gryzących dzieci. Polskie badaczki uważają, że psy te nieprzypadkowo znalazły się w zestawieniu, ponieważ ludziom najłatwiej określić właśnie ich rasę. Być może dlatego uplasowały się tak wysoko.

Warto zaznaczyć jednak, że odpowiednie wychowanie oraz socjalizacja owczarka niemieckiego odgrywa kluczową kwestię opieki nad tymi zwierzętami. Solidne podstawy w okresie bycia szczenięciem sprawią, że unikniesz problemów behawioralnych związanych z obcowaniem pupila z człowiekiem i innymi zwierzętami na późniejszym etapie życia.

owczarek niemiecki

unsplash/Miha Arh

Miejsce 1 - Mieszańce i kundle

Okazuje się, że do pogryzienia najmłodszych członków rodziny najczęściej dochodziło przez psy mieszane. Niewątpliwie wiąże się to z ich powszechnością w domach na całym świecie. Uplasowanie kundelków oraz mieszańców różnych ras na pierwszym miejscu jednocześnie wiąże się z trudnością we wskazaniu, jakie konkretnie typy psów decydowały się na atak. Nie jest także znane pochodzenie ich genów, a więc finalnie bardzo trudno ustalić, który rodzaj ma największe ku temu skłonności.

kundelek

unsplash/Reba Spike

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

MUNDIAL 2022. Gwiazdy reprezentacji Polski i ich zwierzaki. Poznajcie milusińskich naszych piłkarzy

Polscy piłkarze to nie tylko znakomici sportowcy, ale również miłośnicy zwierząt. Swoimi pupilami chętnie dzielą się w swoich social mediach ku uciesze fanów. To właśnie czworonożni przyjaciele są z nimi nawet wtedy, gdy wyniki meczu zawodzą ich oczekiwania. W ich towarzystwie zdecydowanie łatwiej jest się także zrelaksować po trudnym meczu i odpocząć przed kolejnymi zawodami. Trzeba przyznać, że niektóre rasy są naprawdę interesujące!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: pap.pl; Wyborcza

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psów w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >