Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > To najmądrzejsza rasa psa? Psychologowie nie mają wątpliwości
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 20.04.2024 14:39

To najmądrzejsza rasa psa? Psychologowie nie mają wątpliwości

psy
Fot. Canva/Majchy

Psy zdecydowanie można zaliczyć do czołówki najbardziej inteligentnych zwierząt, które znamy. Ich łatwość uczenia się, umiejętność okazywania uczuć oraz zdolność rozwiązywania problemów są niezwykle imponujące. Ale która z ras jest pionierem w tej dziedzinie? Psychologowie nie mają co do tego wątpliwości. 

Psy są niezwykle inteligentnymi zwierzętami

Temat inteligencji u psów jest od wielu lat nie tylko przedmiotem rozmów przy rodzinnym stole, ale również badań naukowych. Według badacza prof. Stanleya Corena dorosły przedstawiciel czworonogów posiada intelekt na poziomie 2,5 rocznego dziecka, co potwierdziło się zresztą w jego testach.

Nikt nie ma wątpliwości, że IQ szczekających towarzyszy potrafi być imponujące. Wszystko jednak uzależnione jest od predyspozycji wynikających z genetyki czy przynależności psa do danej rasy. Nie każdy z pupili będzie wykazywał się taką samą inteligencją czy bystrością. Jaka jest zatem najmądrzejsza rasa psa?

Dlaczego pies się drapie? W ten sposób daje ważny sygnał, nie zwlekaj Sprzątała klatkę świnek morskich. Takiego znaleziska w niej się nie spodziewała

Border collie najmądrzejszą rasą psów?

Profesor Stanley Coren na podstawie swoich badań oraz obserwacji szczególnie wyróżnił jedną z ras psów. Zdaniem kanadyjskiego badacza najmądrzejszą z nich jest border collie. W trakcie testów sprawdzał on głównie:

 • posłuszeństwo;
 • zdolność rozwiązywania problemów;
 • percepcję społeczną.

Border collie pochodzi z Wielkiej Brytanii. Rasa wyróżnia się wyjątkowym, wrodzonym instynktem, dzięki czemu zakwalifikowano ją do grupy psów pasterskich. Właścicielką kilku przedstawicieli była brytyjska monarchini, królowa Wiktoria. 

rasy psów
 Fot. Canva/Alotrobo

10 najmądrzejszych ras psów

Klasyfikacja najmądrzejszych ras psów została stworzona podczas testów, kiedy to uczono czworonogi nowych komend. Poniżej prezentujemy listę 10 ras, które osiągnęły najlepsze wyniki. Te psy najszybciej przyswoiły zlecone polecenie, które było im powtórzone mniej niż 5 razy i wykazały posłuszeństwo w 95 procentach przypadków. 

Oto zestawienie 10 najmądrzejszych ras psów:

 1. Border collie
 2. Pudel
 3. Owczarek niemiecki
 4. Golden retriever
 5. Doberman pinczer
 6. Owczarek szetlandzki
 7. Labrador retriever
 8. Papillon
 9. Rottweiler
 10. Australian cattle dog 
rasy psów
 Fot. Canva/fotorince