Swiatzwierzat.pl > Psy > Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 02.11.2022 15:30

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Cocker spaniel
unsplash/Max Ducourneau

Każda moda przemija, ale często wraca do łask. Okazuje się, że to stwierdzenie pasuje również w kontekście ras psów. Niektóre z nich były popularne dekady temu, ale z biegiem czasu na ich posiadanie decydowało się stopniowo mniej ludzi. Teraz powracają i ponownie możemy ujrzeć je na ulicach, w parkach i na wybiegach dla psów.

Przeszłość niejednokrotnie pokazała, że w danych okresach popularnością cieszyły się poszczególne rasy psów. Ostatnimi czasy były to szpice miniaturowe, yorkshire terriery, buldogi francuskie oraz golden retrievery. Teraz do łask wracają rasy, które niegdyś królowały w polskich domach i mieszkaniach.

Moda to nie wszystko

Medialny wizerunek rasy i ładne pozowanie na zdjęciach nigdy nie powinny być decydującym czynnikiem przy wyborze rasy psa. Apelują o to także hodowcy, którzy zdają sobie sprawę, że ludzie bardzo często ulegają chwilowym trendom i nie mierzą siły na zamiary. Większa świadomość może przyczynić się do rzadszych porzuceń psów czy zwracania ich do schronisk. A o dobro i psa i jego opiekuna przecież chodzi.

Jeśli planujesz adopcję bądź kupno psa, niezwykle ważne jest, aby pod uwagę wziąć nie tylko panującą modę na daną rasę, ale przede wszystkim bardziej racjonalne czynniki. Musisz zastanowić się, ile czasu będziesz w stanie poświęcać pupilowi, jakie panują u Ciebie warunki mieszkaniowe, określić budżet na pielęgnację i opiekę weterynaryjną oraz dostosować aktywność psa do swojej.

Rasy psów, które znów są modne

Pinczer miniaturowy

Kiedyś zminiaturyzowana odmiana pinczera średniego cieszyła się dużą popularnością, zwłaszcza wśród starszych osób. Ich pielęgnacja ze względu na krótką sierść nie jest uciążliwa, a w dodatku niewielki rozmiar sprawia, że nie mają nieposkromionej siły, z czym wiążą się spacery bez ryzyka wyrwania oraz cieszą się dobrym zdrowiem. Aktualnie na ich kupno nadal decydują się seniorzy, ale także rodziny z dziećmi czy młodzi ludzie, którzy prowadzą aktywny tryb życia.

BeFunky-collage (2)

pixabay/Dorena

Pudel

Pudle ze względu na przeszłość były kojarzone z damami spacerującymi po parkach. Jednak w ostatnim czasie bardzo rzadko można było spotkać przedstawiciela tej rasy na ulicach. Od jakiegoś czasu ponownie wracają do łask, jako psy do towarzystwa, a nadają się do tego wyśmienicie. To inteligentne istoty, które chętnie uczą się sztuczek i komend i choć wymagają solidnej pielęgnacji, to dzięki lepszej dostępność usług groomerskich właściciele nie mają problemu z odpowiednim zadbaniem o ich sierść.

BeFunky-collage (3)

pixabay/Alexas_Fotos

Cocker spaniel

W niedalekiej przeszłości wśród cocker spanieli pojawił się problem natury genetycznej. Psy tej rasy potrafiły obsesyjnie pilnować jedzenia lub wybranych przedmiotów. To mocno uprzykrzało życie opiekunom, którzy bywali bezsilni w tej kwestii. Teraz hodowcy zapewniają, że udało im się ograniczyć zjawisko, nazywane rage syndrome. Nie da się nie zauważyć, że coraz częściej można natknąć się na nie podczas spaceru.

BeFunky-collage (4)

pixabay/Alkhaine

Pekińczyk

Pekińczyki to psy idealne do towarzystwa. Chętnie spędzają czas przy ukochanym człowieku, nie potrzebują dużo ruchu, a ich sierść, choć mocno puszysta, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Bywają uparte, lecz przy dużej dozie cierpliwości i wyrozumiałości na pewno dojdą do porozumienia z opiekunem. Mają w sobie urok osobisty, który potrafi skraść niejedno serce, co potwierdza fakt, iż ponownie decyduje się na nie coraz więcej osób.

BeFunky-collage (5)

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: psy.pl; pap.pl

Polecane