Swiatzwierzat.pl

unsplash/May Gauthier

Buldog francuski najpopularniejszą rasą psów w USA. Dlaczego stał się przedmiotem mody?

29 Marca 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Buldog francuski jest obecnie najbardziej lubianą rasą psów przez Amerykanów - taki wniosek wysunął American Kennel Club. Pupile o krótkich pyskach, krępej budowie ciała i uszach niczym nietoperz, określane pieszczotliwie “żabkami”, wspięły się na szczyt zestawienia, detronizując labrador retrievera. Co popularność ras brachycefalicznych mówi o nas i kondycji moralnej społeczeństwa? Niestety nic dobrego.

Znane są praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, choć na przestrzeni ostatnich lat zyskiwały coraz większe uznanie wśród mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Mowa o buldogach francuskich, czyli "najmodniejszej" rasie psów 2022 roku według największej organizacji kynologicznej w USA. 

Chociaż trudno o weselsze czworonogi, wytypowanie buldoga francuskiego jako faworyta amerykańskich psiarzy może napawać niepokojem - po obu stronach oceanu. Hodowane bezkrytycznie zwierzęta w celu zaspokojenia popytu cierpią przy akompaniamencie odgłosów zadyszki i zachłyśnięć własną śliną. Psy z krótkim pyskiem mają naprawdę pieskie życie.

Ludzie je pokochali. Buldog francuski najmodniejszą rasą 2022 roku

Wielbiciele buldogów francuskich zapewne ucieszą się z nowiny o zdobyciu pierwszego miejsca przez ich czworonożnych ulubieńców. Największy związek kynologiczny w Stanach Zjednoczonych, ustanowiony w 1884 roku, opublikował coroczne zestawienie najpopularniejszych ras psów, biorąc pod uwagę wyłącznie liczbę osobników pojawiających się w ich rejestrze. 

Dotychczas pierwsze miejsce przypadało niezmiennie labradorowi, a dobra passa trwała przez 31 lat. To już jednak przeszłość. Buldog francuski na przestrzeni dziesięciu lat wspiął się z 14. miejsca, by w 2022 roku finalnie stanąć na szczycie podium.

Skąd wzięło się “szaleństwo” na punkcie buldożków? Tym zwierzakom nie można odmówić łagodnego, prostolinijnego usposobienia i przyjacielskiego nastawienia do praktycznie każdej napotkanej osoby. To z reguły pozbawiony agresji pieszczoch, jakich mało, który w dodatku mocno przywiązuje się do właściciela, chętnie bawi się z dziećmi i toleruje inne zwierzęta. Mają je też światowej sławy gwiazdy, jak Madonna, czy Lady Gaga oraz celebryci z rodzimego podwórka - Małgorzata Rozenek-Majdan i Olga Bołądź. 

- Frenchie jest inteligentną, kompaktową rasą, która może dopasować się do różnych stylów życia, idealnych dla ludzi w całym kraju. Ten filigranowy pies został po raz pierwszy uznany przez AKC w 1898 r.; jest uwielbiany przez wszystkich, od rodzin do pojedynczych właścicieli, ze względu na ich uroczą i adaptacyjną naturę – czytamy na stronie American Kennel Club.

W kwestiach posłuszeństwa bywa różnie - błagalnemu spojrzeniu buldoga mało kto potrafi się oprzeć, jednak dzięki konsekwentnemu podejściu do szkolenia pies nie powinien nastręczyć właścicielowi większych trudności. Nie wymagają podwyższonej aktywności fizycznej i długich spacerów, choć wygłupy z najbliższymi to zupełnie inna rozmowa. Kolejnym plusem jest również adaptacja do zróżnicowanych warunków bytowych - buldożki świetnie odnajdują się zarówno w zamkniętym domu, jak i na otwartej przestrzeni, w mieście oraz na wsi. 

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

Buldog francuski, czyli słodkie jajko z gorzką niespodzianką

O zaletach buldogów francuskich można rozpisywać się bez końca, aczkolwiek zachowajmy zdrowy rozsądek. Ogólnoświatowy entuzjazm nad najpopularniejszą rasą psów w Stanach Zjednoczonych studzą lekarze i technicy weterynarii czy członkowie organizacji likwidujących pseudohodowle tych tak pożądanych zwierząt. Problem w tym, że tak, jak w przypadku wielu innych szkodliwych trendów, popularność rasy przekłada się również na wady.

“Moda” na posiadanie zwierząt o konkretnym wyglądzie rodzi patologie i nadużycia, czego przykładem są pojawiające się jak grzyby po deszczu pseudohodowle psich hybryd w typie buldogów francuskich. Dbałość o prawidłowe krzyżowanie zwierząt, zapewnienie im fachowej opieki weterynaryjnej oraz należytej uwagi schodzi na dalszy plan. 

Działalność nastawiona na maksymalizowanie zysku godzi w dobre imię innych hodowców, ceniących jakość życia naszego przyszłego czworonożnego przyjaciela ponad ilość “wyprodukowanych” szczeniąt. A one schodzą na pniu w serwisach ogłoszeniowych - oczywiście za ułamek kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić za szczenię z renomowanej hodowli. 

Zrzut ekranu 2023-03-29 094203.png
Wyniki wyszukiwania frazy “buldog francuski” w serwisie OLX

Cel uświęca środki, czyli oszustwo hodowców

Zaoszczędzone pieniądze najpewniej w przyszłości zostaną utopione w gabinecie weterynaryjnym, gdyż obok pomarszczonego nosa, wyłupiastych oczu i spłaszczonej kufy, z rasami takimi, jak buldog francuski czy mops kojarzone są przede wszystkim liczne problemy zdrowotne. Powołując się na badania opublikowane w czasopiśmie "Canine Medicine and Genetics", zespół ekspertów wykazał, że pyszczki zwierząt, których kształt przez lata selektywnej hodowli znacznie się zmienił, może obecnie zagrażać ich zdrowiu.

Techniczny termin na określenie charakterystycznego dla buldożków stanu “pochrumkiwania” to "zespół oddechowy ras brachycefalicznych" (BOAS). Jest to bardzo niebezpieczna jednostka chorobowa występująca wśród psów, objawiająca się przewlekłą dusznością, i niemożliwością prawidłowego pobrania powietrze przez zwierzę, co powoduje liczne problemy oddechowe i kardiologiczne. Schorzenie to ma związek z przerostem nozdrzy i podniebienia miękkiego. Dla wielu zwierząt jedynym wytchnieniem w cierpieniu okazuje się zabieg operacyjny polegający na usunięciu fragmentów skrzydełek nosowych, które zasłaniają przewody nosowe bądź chirurgiczne usunięcie nadmiaru podniebienia miękkiego.

Oczywiście to dopiero początek długiej listy dolegliwości. Popularność rasy uwydatnia wiele innych szkodliwych cech tych psów. Wszak fałdy skórne w połączeniu z wilgocią stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Z tego względu buldogi francuskie wymagają specyficznej pielęgnacji, a zaniedbanie higieny może prowadzić do wystąpienia otarć i odparzeń, stanów zapalnych, zaburzeń wymiany ciepła, a w końcu przegrzania. 

Nie zapominajmy, że buldogi francuskie przychodzą na świat poprzez nacięcie chirurgiczne, gdyż przy obecnej budowie anatomicznej poród naturalny u suczki jest zbyt ryzykowny czy zwyczajnie niemożliwy. Ponadto u ras brachycefalicznych dość często występuje suchość i pękanie nosa, problemy neurologiczne, a także tzw. wiśniowe oko (cherry eye), czyli wypadający gruczoł trzeciej powieki. Mają także skłonność do alergii - zarówno pokarmowej, jak i kontaktowej. 

288215387_396460329179265_1198892958980238954_n.jpg
facebook/Załoga Bulldoga

Wszystkie te dolegliwości wiążą się z kosztownym leczeniem . Choć chciałoby się naiwnie wierzyć, iż każdy posiadacz buldożka jest gotowy ponieść wydatki związane z opiekę zdrowotną pupila, poniektórzy pozbywają się w końcu takiego zwierzęcia.

- Takich „psów właścicielskich”, oddanych nam przez właścicieli, mamy bardzo dużo. Ale są i tacy, którzy po prostu wyrzucają takiego psa na ulicę: mamy pieska, który przez dobry miesiąc błąkał się po Łodzi, do nas dotarł zaniedbany i zagłodzony – mówi w rozmowie z INN:Poland Agnieszka Herdecka, szefowa organizacji Załoga Bulldoga, zajmującej się udzielaniem pomocy bezdomnym psom. 

290148297_396460419179256_8601097028881501716_n.jpg
facebook/Załoga Bulldoga

Z posiadaniem psa należącego do popularnej rasy wiąże się też inne ryzyko, a mianowicie kradzież. Na modzie na rasowe pupile wzbogacają się nie tylko pseudohodowcy, ale również złodzieje żądający od opiekunów ogromnych pieniędzy za zwrot ukochanego czworonoga.

Chcesz dołączyć do grona właścicieli buldożków francuskich? Bądź świadomy pewnych ograniczeń

Usiłując zminimalizować cierpienie zwierząt, eksperci z Royal Veterinary College podkreślają, że konieczne jest pilne działanie - chociażby poprzez ograniczenie promowania ras obarczonych wadami genetycznymi w mediach społecznościowych. Ponadto hodowla buldogów francuskich jest już zakazana w kilku europejskich krajach, m.in. Norwegii i Holandii. 

- Odpowiedzialna hodowla, w której priorytetem jest zdrowie, może poprawić dobrostan tej popularnej rasy – uważa doktor Alison Skipper z King's College w Londynie, cytowana przez BBC.

Podsumowując, w świecie psów rasowych jest podobnie jak w świecie mody, aczkolwiek ze względu na bardzo duży popyt, liczba niezarejestrowanych hodowli niebezpiecznie się zwiększyła, a nielegalna sprzedaż szczeniąt rasowych prowadzona jest obecnie na skalę międzynarodową. Konsekwencje godnego potępienia biznesu o potencjale kryminalnym ponoszą borykające się z problemami zdrowotnymi i psychicznymi pupile, ale także ich właściciele. 

309354768_458971236261507_5195095207051987886_n.jpg
facebook/Załoga Bulldoga

Decydując się na kupno szczenięcia buldoga francuskiego należy mieć świadomość dodatkowych wymogów związanych z taką, a nie inną anatomią tych psów oraz w żadnym wypadku nie kierować się trendami, impulsem czy okazyjną ceną. Istnieje dużo prawdopodobieństwo na to, że zwierzę należące do “najmodniejszej” rasy pochodzi z niezarejestrowanej i nieuznanej przez Związek Kynologiczny hodowli. Pozostaje zatem zadać sobie pytanie - czy rzeczywiście chcemy wspierać finansowo osoby, dla których nie jest ważny dobrostan zwierząt?

Choć zdaniem organizacji pro-zwierzęcych takich, jak PETA, oraz wielu miłośników zwierząt kupowanie psów zaliczanych do najbardziej chorowitych ras jest nieetyczne. Niemniej jednak świadomy wybór bywa nieocenionym elementem wpływającym na długość, szczęście i komfort życia naszego codziennego towarzysza. 

337040710_2726105120858212_2791766897183358586_n.jpg
facebook/Janina Ivanovna

Źródło: American Kennel Club, Wyspa Pupila, INN:Poland

Lady Godiva przeżyła dekadę na ulicy. Pomimo nadąsanej miny, drzemią w niej wielkie pokłady miłości

Lady Godiva przeżyła dekadę na ulicy. Pomimo nadąsanej miny, drzemią w niej wielkie pokłady miłości

CZYTAJ DALEJ
Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce

Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Motocyklista widział, jak wyrzucili psa z auta. Mógł zrobić tylko jedno
Czytaj więcej >

Psy

Sześć psów w ciasnych klatkach, "Mogły być wykorzystywane do nielegalnych walk". Policja w akcji
Czytaj więcej >

Psy

Jak zachować się, gdy psa ukąsi wąż? O tym powinien wiedzieć każdy właściciel, aby zwiększyć szanse na przeżycie
Czytaj więcej >

Psy

Na zewnątrz rozpętała się burza, bezpański pies szukał schronienia. Tak potraktowali go w restauracji
Czytaj więcej >

Psy

Jak opiekować się nowo narodzonymi szczeniętami? Pierwsze godziny są decydujące
Czytaj więcej >

Psy

“Nie wychowuj jej z kotem, mówili”. Kobieta pokazała skutki takiego zachowania
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Psy

Psy

Lena Tomaszewska

Pozbyli się psa, “Szukał ich każdego dnia”. Los sprawił mu najpiękniejszą niespodziankę
Czytaj więcej >
Psy

Lena Tomaszewska

Sunia codziennie siada na podjeździe w tym samym miejscu, o tej samej porze. Nie robi tego bez powodu
Czytaj więcej >
Psy

Kamila Sabatowska

Szpital w Bydgoszczy zasilił nietypowy pracownik. Czworonożny terapeuta rozkochał w sobie personel i pacjentów
Czytaj więcej >
Psy

Kamila Sabatowska

Znalazł nietypowe miejsce na kąpiel dla psa. Za bezmyślność i krzywdę zwierzaka może odpowiedzieć przed sądem
Czytaj więcej >
Psy

Lena Tomaszewska

Byli pewni, że kupili labradora. Pani weterynarz nie ma wątpliwości, co naprawdę wyrośnie ze szczeniaka
Czytaj więcej >
Psy

Lena Tomaszewska

Był przeznaczony na rzeź, zamiast tam trafił na czerwony dywan w Cannes. Felicity ma być przykładem
Czytaj więcej >
Psy

Lena Tomaszewska

Pozbyli się psa, “Szukał ich każdego dnia”. Los sprawił mu najpiękniejszą niespodziankę
Czytaj więcej >
Psy

Lena Tomaszewska

Sunia codziennie siada na podjeździe w tym samym miejscu, o tej samej porze. Nie robi tego bez powodu
Czytaj więcej >
Psy

Kamila Sabatowska

Szpital w Bydgoszczy zasilił nietypowy pracownik. Czworonożny terapeuta rozkochał w sobie personel i pacjentów
Czytaj więcej >
Psy

Kamila Sabatowska

Znalazł nietypowe miejsce na kąpiel dla psa. Za bezmyślność i krzywdę zwierzaka może odpowiedzieć przed sądem
Czytaj więcej >
Psy

Lena Tomaszewska

Byli pewni, że kupili labradora. Pani weterynarz nie ma wątpliwości, co naprawdę wyrośnie ze szczeniaka
Czytaj więcej >
Psy

Lena Tomaszewska

Był przeznaczony na rzeź, zamiast tam trafił na czerwony dywan w Cannes. Felicity ma być przykładem
Czytaj więcej >