Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 7 ras psów, które prawie nie gubią sierści. Przy nich rzucisz odkurzacz w kąt
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 23.01.2023 11:54

7 ras psów, które prawie nie gubią sierści. Przy nich rzucisz odkurzacz w kąt

Bichon frise
unsplash/Benoît Deschasaux

Ciągłe odkurzanie, sierść na meblach i ulubionych ubraniach oraz kulki włosów latające po podłodze - właśnie tak niektórzy wyobrażają sobie posiadanie psa w domu. Istnieją jednak rasy, które gubią znacznie mniej sierści w porównaniu do pozostałych. Co ważne, to także przyczynia się do zmniejszenia objawów alergicznych.

Decydując się na psa, pod uwagę należy wziąć kilka ważnych kwestii dotyczących ich wychowania, pielęgnacji oraz utrzymania. Dla wielu osób równie istotnym aspektem jest zachowanie czystości w domu. Zdarza się, że na przeszkodzie wzięcia pod opiekę wymarzonego pupila stoi alergia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych osób, przygotowaliśmy listę ras psów, które najmniej gubią sierść, a u niektórych jest ona nawet prawie hipoalergiczna.

Psy, których sierść nie uczula - czy to możliwe?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie istnieją rasy, które nie uczulają wcale. Choć w Internecie można natknąć się na informacje o istnieniu czworonogów idealnych dla alergików, których sierść nie wywołuje u nich dokuczliwych objawów, niestety są one nieprawdziwe. Rasy psów, które zupełnie nie wytwarzają alergenów, po prostu nie istnieją, gdyż alergenem, czyli substancją wywołującą objawy alergiczne jest białko, znajdujące się w naskórku, ale także w pocie, łoju, moczu oraz ślinie czworonogów. Są za to takie, u których wypadanie sierści i gubienie naskórka jest znikome. Stąd mówi się, że niektóre psy z włosami wydają się bardziej odpowiednie dla osób cierpiących na alergię. To właśnie na którąś z nich powinna zdecydować się wspomniana grupa, a także osoby, które ponad wszystko cenią sobie porządek w domu i nie zamierzają toczyć z sierścią przysłowiowej wojny z wiatrakami.

7 ras psów, którym wypada mało sierści

1. Bichon Frise

Mogłoby się wydawać, że sierść tej białej kulki, która powstała po połączeniu genów pudla, maltańczyka i barbeta, jest gęsta i bujna na tyle, że nie tylko mocno uczula, ale także przysparza uciążliwego sprzątania, którego każdy wolałby uniknąć. Okazuje się, że nic bardziej mylnego! Drobne, białe loczki oraz brak podszerstka sprawiają, że bichon frise prawie nie linieją. To także wiąże się z wytwarzaniem mniejszej ilości alergenów. Pielęgnację ułatwia strzyżenie, które powinno odbywać się co 2-3 miesiące.

Bichon Frise
unsplash/John Holden

2. Chart afgański

Charty afgańskie to niezwykle majestatyczne psy, którym uroku i elegancji dodaje długi i jedwabisty w dotyku włos. Jednak nie należy obawiać się jego częstego wypadania. Samoistne linienie nie przysporzy także wielu kłopotów podczas sprzątania. Ta odmiana chartów również nie posiada podszerstka, a więc są częstym wyborem wśród alergików. Przed zakupem warto zaznajomić się z ich pielęgnacją, która nie należy do najłatwiejszych, a często wiąże się również z wysokimi kosztami do pokrycia.

chart afgański
pixabay/Ralphs_Fotos

3. Amerykański bezwłosy terier

Nie bez powodu przedstawicieli tej rasy nazywa się również nagimi. Nie mają sierści zupełnie lub jest ona bardzo delikatna i krótka. To wiąże się jednak z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Latem należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, natomiast zimą o zakładaniu ubranek. Obowiązkowa jest również kąpiel średnio co dwa tygodnie. To przykład na to, że brak sierści wcale nie wiąże się z ułatwieniem w kwestii opieki.

American Hairless Terrier
youtube/Dogs Wiz

4. Nagi pies peruwiański

Ta rasa może występować zarówno w wersji bezwłosej, jak i z sierścią. Podobnie, jak w przypadku innych psów bez okrywy wierzchniej, należy zwrócić dużą uwagę na odpowiednie zabezpieczenie skóry pupila, stosownie do panującej pogody i pory roku. Co ciekawe, w ich przypadku gen odpowiadający za brak owłosienia przyczynia się również do braków w uzębieniu.

Peruvian naked dog
youtube/Animal Watch

5. Maltańczyk

Maltańczyk to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych ras, na którą decydują się opiekunowie niechcący mieć problemu z nadmiernym wypadaniem sierści pupila. Maltańczyki mają włosy, które rosną przez całe życie, w związku z czym ważne jest ich kąpanie, czesanie, nakładanie odżywek oraz strzyżenie.

Maltese
unsplash/dole777

6. West highland white terrier

West to także popularny wybór wśród domowych ras psów, zwłaszcza wśród alergików. Wypadają im znikome ilości sierści, co nie tylko ułatwia zachowanie czystości w domu, ale i ogranicza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Chcąc zachować ją w dobrej kondycji, nie można zapomnieć o częstym czesaniu i regularnym strzyżeniu, a także trymowaniu.

West highland white terrier
unsplash/Edvinas Kumšlytis

7. Yorkshire terrier

Ta niewielkich rozmiarów rasa podbiła serce miłośników psów w Polsce oraz na świecie. Yorki mają piękną, delikatną sierść, która do złudzenia przypomina ludzkie włosy. Warto zaznaczyć, że jej przedstawiciele nie mają podszerstka, a jedwabista sierść wymaga sumiennej pielęgnacji, do której najlepiej przyzwyczajać pupila już od najmłodszych lat.

Yorkshire terrier
unsplash/Susana Segovia Barbero

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: johndog.pl; petside.pl