Swiatzwierzat.pl
Bichon frise

unsplash/Benoît Deschasaux

7 ras psów, które prawie nie gubią sierści. Przy nich rzucisz odkurzacz w kąt

23 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Ciągłe odkurzanie, sierść na meblach i ulubionych ubraniach oraz kulki włosów latające po podłodze - właśnie tak niektórzy wyobrażają sobie posiadanie psa w domu. Istnieją jednak rasy, które gubią znacznie mniej sierści w porównaniu do pozostałych. Co ważne, to także przyczynia się do zmniejszenia objawów alergicznych.

Decydując się na psa, pod uwagę należy wziąć kilka ważnych kwestii dotyczących ich wychowania, pielęgnacji oraz utrzymania. Dla wielu osób równie istotnym aspektem jest zachowanie czystości w domu. Zdarza się, że na przeszkodzie wzięcia pod opiekę wymarzonego pupila stoi alergia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych osób, przygotowaliśmy listę ras psów, które najmniej gubią sierść, a u niektórych jest ona nawet prawie hipoalergiczna.

Psy, których sierść nie uczula - czy to możliwe?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie istnieją rasy, które nie uczulają wcale. Choć w Internecie można natknąć się na informacje o istnieniu czworonogów idealnych dla alergików, których sierść nie wywołuje u nich dokuczliwych objawów, niestety są one nieprawdziwe. Rasy psów, które zupełnie nie wytwarzają alergenów, po prostu nie istnieją, gdyż alergenem, czyli substancją wywołującą objawy alergiczne jest białko, znajdujące się w naskórku, ale także w pocie, łoju, moczu oraz ślinie czworonogów.

Są za to takie, u których wypadanie sierści i gubienie naskórka jest znikome. Stąd mówi się, że niektóre psy z włosami wydają się bardziej odpowiednie dla osób cierpiących na alergię. To właśnie na którąś z nich powinna zdecydować się wspomniana grupa, a także osoby, które ponad wszystko cenią sobie porządek w domu i nie zamierzają toczyć z sierścią przysłowiowej wojny z wiatrakami.

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu (1)

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

CZYTAJ DALEJ

7 ras psów, którym wypada mało sierści

1. Bichon Frise

Mogłoby się wydawać, że sierść tej białej kulki, która powstała po połączeniu genów pudla, maltańczyka i barbeta, jest gęsta i bujna na tyle, że nie tylko mocno uczula, ale także przysparza uciążliwego sprzątania, którego każdy wolałby uniknąć. Okazuje się, że nic bardziej mylnego! Drobne, białe loczki oraz brak podszerstka sprawiają, że bichon frise prawie nie linieją. To także wiąże się z wytwarzaniem mniejszej ilości alergenów. Pielęgnację ułatwia strzyżenie, które powinno odbywać się co 2-3 miesiące.

Bichon Frise

unsplash/John Holden

2. Chart afgański

Charty afgańskie to niezwykle majestatyczne psy, którym uroku i elegancji dodaje długi i jedwabisty w dotyku włos. Jednak nie należy obawiać się jego częstego wypadania. Samoistne linienie nie przysporzy także wielu kłopotów podczas sprzątania. Ta odmiana chartów również nie posiada podszerstka, a więc są częstym wyborem wśród alergików. Przed zakupem warto zaznajomić się z ich pielęgnacją, która nie należy do najłatwiejszych, a często wiąże się również z wysokimi kosztami do pokrycia.

chart afgański

pixabay/Ralphs_Fotos

3. Amerykański bezwłosy terier

Nie bez powodu przedstawicieli tej rasy nazywa się również nagimi. Nie mają sierści zupełnie lub jest ona bardzo delikatna i krótka. To wiąże się jednak z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Latem należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, natomiast zimą o zakładaniu ubranek. Obowiązkowa jest również kąpiel średnio co dwa tygodnie. To przykład na to, że brak sierści wcale nie wiąże się z ułatwieniem w kwestii opieki.

American Hairless Terrier

youtube/Dogs Wiz

4. Nagi pies peruwiański

Ta rasa może występować zarówno w wersji bezwłosej, jak i z sierścią. Podobnie, jak w przypadku innych psów bez okrywy wierzchniej, należy zwrócić dużą uwagę na odpowiednie zabezpieczenie skóry pupila, stosownie do panującej pogody i pory roku. Co ciekawe, w ich przypadku gen odpowiadający za brak owłosienia przyczynia się również do braków w uzębieniu.

Peruvian naked dog

youtube/Animal Watch

5. Maltańczyk

Maltańczyk to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych ras, na którą decydują się opiekunowie niechcący mieć problemu z nadmiernym wypadaniem sierści pupila. Maltańczyki mają włosy, które rosną przez całe życie, w związku z czym ważne jest ich kąpanie, czesanie, nakładanie odżywek oraz strzyżenie.

Maltese

unsplash/dole777

6. West highland white terrier

West to także popularny wybór wśród domowych ras psów, zwłaszcza wśród alergików. Wypadają im znikome ilości sierści, co nie tylko ułatwia zachowanie czystości w domu, ale i ogranicza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Chcąc zachować ją w dobrej kondycji, nie można zapomnieć o częstym czesaniu i regularnym strzyżeniu, a także trymowaniu.

West highland white terrier

unsplash/Edvinas Kumšlytis

7. Yorkshire terrier

Ta niewielkich rozmiarów rasa podbiła serce miłośników psów w Polsce oraz na świecie. Yorki mają piękną, delikatną sierść, która do złudzenia przypomina ludzkie włosy. Warto zaznaczyć, że jej przedstawiciele nie mają podszerstka, a jedwabista sierść wymaga sumiennej pielęgnacji, do której najlepiej przyzwyczajać pupila już od najmłodszych lat.

Yorkshire terrier

unsplash/Susana Segovia Barbero

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

źródło: johndog.pl; petside.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >