Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Chorowite rasy psów, przed którymi ostrzegają weterynarze. Lepiej przygotuj się na koszty leczenia
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 26.04.2023 16:40

Chorowite rasy psów, przed którymi ostrzegają weterynarze. Lepiej przygotuj się na koszty leczenia

cavalier i weterynarz
pixabay/Alexas_Fotos; tiktok/themelrosevet

Dr Sehaj Gerwal, który na TikToku dzieli się swoim doświadczeniem w dziedzinie weterynarii, wskazał trzy rasy psów, które uznaje za najbardziej chorowite. To właśnie te czworonogi są szczególnie narażone na nagłą śmierć w wyniku dolegliwości zdrowotnych. Jeśli zdecydujesz się na zakup lub adopcję przedstawicieli wymienionych psich ras, musisz być tego świadomy.

TikTok to popularne źródło informacji, gdzie głos zabierają również eksperci z różnych dziedzin. Z udostępnianych materiałów mogą skorzystać choćby opiekunowie zwierząt, w tym psów. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzać wiarygodność źródeł, a w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować się ze specjalistami. 

Każda rasa psów ma swoją charakterystykę

Doświadczeni opiekunowie rasowych psów doskonale zdają sobie sprawę, że czworonogi te mają uwarunkowania genetyczne o istotnym wpływie nie tylko na ich wygląd i usposobienie, ale także zdrowie. Otóż niektóre z nich są dużo bardziej podatne na typowe dla nich schorzenia, niż inne.

Dr Grewal, który publikuje swoje porady na tiktokowym profilu pod nazwą themelrosevet, zwrócił się do swoich odbiorców. Przekaz jednego z najnowszych filmów kieruje do osób, które planują przygarnąć pod swój dach przedstawicieli trzech popularnych psich ras. Uważa, że akurat im najczęściej zagrażają schorzenia, których leczenie jest szczególnie kosztowne dla opiekunów. 

Tak bardzo walczyli i wierzyli, że uratują Księcia. Doberman nie żyje, ponury komunikat

Weterynarz ujawnia najbardziej chorowite rasy psów

Pierwsze na liście przygotowanej przez weterynarza są jamniki. To niegdyś jedna z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Nie wszyscy jednak mogą zdawać sobie sprawę, że jamniki, zważywszy na swoją specyficzną budowę anatomiczną, czyli długi tułów i krótkie kończyny, stosunkowo często zapadają na chorobę zwaną porażeniem jamniczym. Zwyrodnienie powoduje różnego rodzaju zaburzenia ruchu. Najczęściej ma to miejsce w odcinku piersiowo-lędźwiowym, o wiele rzadziej w odcinku szyjnym. Na leczenie podopiecznego powinniśmy zdecydować się już w ciągu kilkunastu godzin od zaobserwowania pierwszych objawów. 

W zaawansowanych przypadkach dojść może do nieodwracalnego paraliżu tylnych kończyn oraz nietrzymania moczu i kału, czemu towarzyszy ciągły ból. W skrajnych przypadkach paraliż może wiązać się z koniecznością eutanazji zwierzęcia. 

jamnik
pixabay/fremoo1918
 

Weterynarz zauważa, że problemy zdrowotne mogą mieć również mopsy. Wszystko dlatego, że ich pyszczki i nosy są płaskie, a drogi oddechowe wąskie. Rasa ta również źle znosi wysokie temperatury, które mogą przyczynić się do problemów z oddychaniem. Płaski pyszczek powoduje, że do organizmu trafia mniej tlenu, niż powinno. To z kolei powoduje, że rasy brachycefaliczne są najbardziej narażone na udar oraz śmierć z przegrzania.

mops
pixabay/Katrinbechtel
 

Ta rasa jest najbardziej narażona na problemy zdrowotne

Na przygotowanej przez dr. Gerwala znalazły się również cavalier king charles spaniele. Choć czworonogom tym nie można odmówić uroku, bardzo często występują u nich problemy z sercem. Badacze ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali odkryli, że rasa ta ma najwięcej szkodliwych mutacji w DNA. To w ich zastawkach serca najczęściej diagnozę się wadę, która prowadzi do zawału i niewydolności narządu. 

Z badań wynika, że na wadę zastawki dwudzielnej cierpi aż co trzeci cavalier powyżej 10. roku życia. Najczęściej prowadzi ona do przerostu mięśnia sercowego i niewydolności krążenia. Ze względu na obciążenia genetyczne cavaliery powinny być badane przez kardiologa minimum raz w roku. Ponadto psy te często dotyka mało- i wielkopłytkowość krwi, schorzenia stawów i bioder, a także infekcje oczu i uszu.

cavalier-king-charles-spaniel
pixabay/KnipsKaline
 

Zanim zdecydujesz się na konkretną rasę pupila, warto zagłębić się w jej specyfikę i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Ryzyko chorób, które zagrażają niektórym rasom, nierzadko wiąże się z kosztownym leczeniem, na które zwyczajnie nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

źródło: kobieta.wp.pl; focus.pl