Swiatzwierzat.pl
Labrador

pixabay/Reifous

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

24 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Nadwaga i otyłość u psów to bardzo poważne problemy, z których sprawę powinien zdawać sobie każdy opiekun merdającego ogonkiem czworonoga. Istnieją bowiem rasy psów z tendencją do tycia, które z łatwością przybierają na wadze. Nadprogramowe kilogramy niosą ze sobą szereg zagrożeń, dlatego powinniśmy zacząć od przeanalizowania naszego postępowania. Za tuszę zwierzaka rzadziej odpowiadają geny, aniżeli postępowanie ich właściciela.

Choć najczęściej za otyłość u psa winny jest jego właściciel, który przekarmia swojego podopiecznego lub stosuje niezbilansowaną dietę, nie zawsze wina leży wyłącznie po jego stronie. Niektóre rasy mają tendencję do przybierania na wadze znacznie szybciej niż inne, co jest uwarunkowane przez odziedziczone geny. Jesteście ciekawy, u których pupili łatwo mogą pojawić się nadprogramowe kilogramy? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Nadwaga u psów

Nadwaga u psów to poważny problem, którego nie można ignorować. Jeśli zwierzak przybiera na wadze ze względu na źle dobraną dietę lub zbyt częste dokarmianie przez opiekunów, wprowadzenie sztywnych zasad może pomóc z otyłością. Jej powodem może być także zbyt mała aktywność fizyczna, która doskwiera zwłaszcza domowym pupilom, które nie mają podwórka, a opiekunowie zabierają je na zbyt krótkie spacery.

Jednakże istnieją także inne przyczyny, przez które pies zmaga się z dodatkowymi kilogramami. Choć nad tym problemem wciąż pochylają się naukowcy, do tej pory ich obserwacje są jednoznaczne. Między innymi skłonności do tycia powodują:

  • genetyczne skłonności właściwe dla niektórych ras,

  • wiek (najwięcej otyłych psów ma 5-8 lat),

  • sterylizacja,

  • stosowanie niektórych leków.

zima niedźwiedź

Jaka będzie zima w Polsce? Odpowiedzi szukajmy u niedźwiedzi, "Nabrały dużo sadła"

CZYTAJ DALEJ

Rasy psów z tendencją do tycia

8. Beagle

Każdy właściciel beagla wie, że z trudnością przychodzi mu opanowanie łaknienia. Te psy szczycą się również świetnym węchem, przez co zawsze wytropią choćby okruszek jedzenia pozostawiony w ich zasięgu. Są także mistrzami w proszeniu o jedzenie, a przecież doskonale wiemy, jak trudno oprzeć się uroczym oczkom pupila.

beagle

unsplash/nikhil uttam

7. Buldog

Równie dużą tendencję do tycia przejawiają przedstawiciele buldogów. Choć w ostatnich latach to bardzo popularne rasy, niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ich wilczy apetyt w połączeniu z niezbyt dużą chęcią do aktywności fizycznej może zwiastować problemy. W ich przypadku nadwaga często wiąże się również z problemami z kręgosłupem.

buldog

unsplash/Josue Michel

6. Mops

W przypadku słodkich mopsów nadprogramowe kilogramy mogą wiązać się z chorobami serca i układu oddechowego. Zbyt grube psy tej rasy miewają nawet problemy z chodzeniem, dlatego w ich przypadku znaczenie ma każda kaloria. Właściciele powinni pilnować się, aby nie przesadzać ze smaczkami.

mops

unsplash/Kim Kopec

5. Chihuahua

Problem z otyłością często mają także przedstawiciele najmniejszej rasy świata z Meksyku. Dorosła chihuahua powinna ważyć około 3 kg, lecz często przez to, że właściciele rozpieszczają drobne zwierzątka i traktują niczym własne dzieci, nie szczędzą im ludzkich smakołyków.

chihuahua

unsplash/Alicia Gauthier

4. Basset

Dużym zagrożeniem dla tej rasy jest nadwaga i otyłość. U "puszystych" psów na urazy i bolesne dolegliwości szczególnie narażone są ich krótkie łapki i długi kręgosłup. Z tego względu często diagnozuje się u nich dysplazję stawu biodrowego lub łokciowego oraz choroby krążka międzykręgowego. Rasa ta lubi dużo jeść, ale z drugiej strony aktywność fizyczna przychodzi jej z trudem.

basset

unsplash/Lauren McConachie

3. Golden retriever

Golden rerievery są bardzo popularną rasą, lecz często właściciele nie zapewniają im odpowiedniej dawki ruchu. Często diagnozuje się u nich niedoczynność tarczycy, co może być także powodem przybierania na wadze. W ich przypadku należy pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii, a dobrze wykonaną komendę znacznie rozsądniej wynagradzać zabawą niż kolejnym smaczkiem.

golden retriever

unsplash/Eugene Chystiakov

2. Labrador

Nie bez powodu te przyjazne stworzenia są nazywane "żebradorami". Za smaczną nagrodę labradory są w stanie zrobić naprawdę wiele, jednak zbyt częste nagradzanie może mieć fatalne skutki. Niestety najpowszechniejszym czynnikiem powodującym nadwagę lub otyłość u tych psów jest nasza własna niefrasobliwość. Zbyt duży ciężar ciała często prowadzi u nich do problemów ze stawami, dlatego nie należy uginać się pod wpływem ich proszącego spojrzenia.

labrador

unsplash/Vincent van Zalinge

1. Jamnik

Ranking na psa z tendencją do gromadzenia tkanki tłuszczowej "wygrywa" jamnik. Co ciekawe, u tej rasy często przejawia się choroba Cushinga, która prowadzi do nadprodukcji kortyzolu i hormonu stresu, a w jej wyniku zwiększa się także apetyt. Nikogo nie zdziwi fakt, że karłowatość w połączeniu z krótkimi nóżkami sprawia, że zwierzaki cierpiące na nadwagę nie mogą dźwigać swojego własnego ciężaru.

jamnik (1)

unsplash/Khalid Elkady

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

MUNDIAL 2022. Gwiazdy reprezentacji Polski i ich zwierzaki. Poznajcie milusińskich naszych piłkarzy

Polscy piłkarze to nie tylko znakomici sportowcy, ale również miłośnicy zwierząt. Swoimi pupilami chętnie dzielą się w swoich social mediach ku uciesze fanów. To właśnie czworonożni przyjaciele są z nimi nawet wtedy, gdy wyniki meczu zawodzą ich oczekiwania. W ich towarzystwie zdecydowanie łatwiej jest się także zrelaksować po trudnym meczu i odpocząć przed kolejnymi zawodami. Trzeba przyznać, że niektóre rasy są naprawdę interesujące!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: wprost.pl; mns.com; blog.myollie.com

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >

Psy

Jak właściciele spędzają czas ze swoimi psami? Sprawdzili to twórcy aplikacji Petgram

Czytaj więcej >