Swiatzwierzat.pl > Psy > Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 24.11.2022 20:04

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Labrador
pixabay/Reifous

Nadwaga i otyłość u psów to bardzo poważne problemy, z których sprawę powinien zdawać sobie każdy opiekun merdającego ogonkiem czworonoga. Istnieją bowiem rasy psów z tendencją do tycia, które z łatwością przybierają na wadze. Nadprogramowe kilogramy niosą ze sobą szereg zagrożeń, dlatego powinniśmy zacząć od przeanalizowania naszego postępowania. Za tuszę zwierzaka rzadziej odpowiadają geny, aniżeli postępowanie ich właściciela.

Choć najczęściej za otyłość u psa winny jest jego właściciel, który przekarmia swojego podopiecznego lub stosuje niezbilansowaną dietę, nie zawsze wina leży wyłącznie po jego stronie. Niektóre rasy mają tendencję do przybierania na wadze znacznie szybciej niż inne, co jest uwarunkowane przez odziedziczone geny. Jesteście ciekawy, u których pupili łatwo mogą pojawić się nadprogramowe kilogramy? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Nadwaga u psów

Nadwaga u psów to poważny problem, którego nie można ignorować. Jeśli zwierzak przybiera na wadze ze względu na źle dobraną dietę lub zbyt częste dokarmianie przez opiekunów, wprowadzenie sztywnych zasad może pomóc z otyłością. Jej powodem może być także zbyt mała aktywność fizyczna, która doskwiera zwłaszcza domowym pupilom, które nie mają podwórka, a opiekunowie zabierają je na zbyt krótkie spacery.

Jednakże istnieją także inne przyczyny, przez które pies zmaga się z dodatkowymi kilogramami. Choć nad tym problemem wciąż pochylają się naukowcy, do tej pory ich obserwacje są jednoznaczne. Między innymi skłonności do tycia powodują:

  • genetyczne skłonności właściwe dla niektórych ras,

  • wiek (najwięcej otyłych psów ma 5-8 lat),

  • sterylizacja,

  • stosowanie niektórych leków.

Rasy psów z tendencją do tycia

8. Beagle

Każdy właściciel beagla wie, że z trudnością przychodzi mu opanowanie łaknienia. Te psy szczycą się również świetnym węchem, przez co zawsze wytropią choćby okruszek jedzenia pozostawiony w ich zasięgu. Są także mistrzami w proszeniu o jedzenie, a przecież doskonale wiemy, jak trudno oprzeć się uroczym oczkom pupila.

beagle
unsplash/nikhil uttam

7. Buldog

Równie dużą tendencję do tycia przejawiają przedstawiciele buldogów. Choć w ostatnich latach to bardzo popularne rasy, niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ich wilczy apetyt w połączeniu z niezbyt dużą chęcią do aktywności fizycznej może zwiastować problemy. W ich przypadku nadwaga często wiąże się również z problemami z kręgosłupem.

buldog
unsplash/Josue Michel

6. Mops

W przypadku słodkich mopsów nadprogramowe kilogramy mogą wiązać się z chorobami serca i układu oddechowego. Zbyt grube psy tej rasy miewają nawet problemy z chodzeniem, dlatego w ich przypadku znaczenie ma każda kaloria. Właściciele powinni pilnować się, aby nie przesadzać ze smaczkami.

mops
unsplash/Kim Kopec

5. Chihuahua

Problem z otyłością często mają także przedstawiciele najmniejszej rasy świata z Meksyku. Dorosła chihuahua powinna ważyć około 3 kg, lecz często przez to, że właściciele rozpieszczają drobne zwierzątka i traktują niczym własne dzieci, nie szczędzą im ludzkich smakołyków.

chihuahua
unsplash/Alicia Gauthier

4. Basset

Dużym zagrożeniem dla tej rasy jest nadwaga i otyłość. U "puszystych" psów na urazy i bolesne dolegliwości szczególnie narażone są ich krótkie łapki i długi kręgosłup. Z tego względu często diagnozuje się u nich dysplazję stawu biodrowego lub łokciowego oraz choroby krążka międzykręgowego. Rasa ta lubi dużo jeść, ale z drugiej strony aktywność fizyczna przychodzi jej z trudem.

basset
unsplash/Lauren McConachie

3. Golden retriever

Golden rerievery są bardzo popularną rasą, lecz często właściciele nie zapewniają im odpowiedniej dawki ruchu. Często diagnozuje się u nich niedoczynność tarczycy, co może być także powodem przybierania na wadze. W ich przypadku należy pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii, a dobrze wykonaną komendę znacznie rozsądniej wynagradzać zabawą niż kolejnym smaczkiem.

golden retriever
unsplash/Eugene Chystiakov

2. Labrador

Nie bez powodu te przyjazne stworzenia są nazywane "żebradorami". Za smaczną nagrodę labradory są w stanie zrobić naprawdę wiele, jednak zbyt częste nagradzanie może mieć fatalne skutki. Niestety najpowszechniejszym czynnikiem powodującym nadwagę lub otyłość u tych psów jest nasza własna niefrasobliwość. Zbyt duży ciężar ciała często prowadzi u nich do problemów ze stawami, dlatego nie należy uginać się pod wpływem ich proszącego spojrzenia.

labrador
unsplash/Vincent van Zalinge

1. Jamnik

Ranking na psa z tendencją do gromadzenia tkanki tłuszczowej "wygrywa" jamnik. Co ciekawe, u tej rasy często przejawia się choroba Cushinga, która prowadzi do nadprodukcji kortyzolu i hormonu stresu, a w jej wyniku zwiększa się także apetyt. Nikogo nie zdziwi fakt, że karłowatość w połączeniu z krótkimi nóżkami sprawia, że zwierzaki cierpiące na nadwagę nie mogą dźwigać swojego własnego ciężaru.

jamnik (1)
unsplash/Khalid Elkady

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: wprost.pl; mns.com; blog.myollie.com