Uderzenie psa, choć może nam się wydawać skuteczne, może nieść za sobą bardzo daleko idące skutki. Na dodatek negatywne. Aby kara – jakakolwiek – miała sens, musi dotyczyć konkretnego czynu i zostać poniesiona natychmiastowo, co wcale nie jest takie proste. I często jedno zwrócenie uwagi nie wystarczy. Jak zatem karać psa skutecznie?
Zmieniający się klimat sprawia, że kleszcze są aktywne przez niemal cały rok. Nie tylko łatwo o niego podczas spaceru w lesie, ale także na własnym ogródku i w mieście. Chociaż najbardziej boimy się o swoje zdrowie, również i dla psów kontakt z tym pasożytem może skończyć się tragicznie.
Choć za mistrzów tropienia uznaje się psy, to okazuje się, że znacznie lepiej w rozpoznawaniu zapachów radzą sobie koty. Niestety aby stały się kotami myśliwskimi lub oficerami tropiącymi materiały wybuchowe czy narkotyki, jeszcze możemy pomarzyć – medal dla tego, kto pierwszy wytresuje kota!
Jeszcze kilka lat temu jako długowłosy kot triumf świecił kot perski. I choć nadal jest jednym z najpopularniejszych kotów w naszych domach, to zdecydowanie coraz częściej możemy spotkać jego futrzastą konkurencję.
Nadczynność tarczycy u kotów nie jest chorobą straszną, choć nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Dotyka najczęściej kotów po 10 roku życia – nie ma znaczenia rasy ani płeć, dlatego badania endokrynologiczne powinny zostać wykonane u wszystkich geriatrycznych mruczków.
Wielu właścicieli psów popełnia błąd nie przyzwyczajenia pupila do samotności. Przygarniając szczeniaka jesteśmy z nim cały dzień i noc, aż pewnego dnia wychodzimy do pracy i znikamy na kilka godzin. Pies sam w domu – do tego pierwszy raz – zaczyna panikować, pogłębia się jego lęk separacyjny. Oprócz wokalizacji może to objawiać się także pełną demolką.
Dla szczeniaka okres między 4. a 12. tygodniem jest niezwykle istotny. To wtedy uczy się otaczającego go świata – poznaje dźwięki, kształty i miejsca, które w przyszłości mogłyby wywołać u niego lęk. Jeśli nie przeprowadzimy odpowiedniej socjalizacji później możemy borykać się z dużymi problemami behawioralnymi.
Uśpienie kota to zawsze trudna decyzja – zastanawiamy się, czy postępujemy dobrze, czy na pewno wybraliśmy odpowiedni moment. Często jednak to jedyny sposób by pozwolić odejść kotu z godnością i w jak najmniejszym cierpieniu.
U niektórych psów zstąpienie jąder trwa nawet kilka tygodni. Zdarzają się jednak przypadki gdy nie następuje to w ogóle. Mamy wtedy do czynienia z wnętrostwem – czym jest i czy trzeba postępować z naszym pupilem w szczególny sposób?
Od wielu lat w Polsce prowadzone są masowe szczepienia przeciwko wściekliźnie. Nic zatem dziwnego, że dawno nie stwierdzono zgonu człowieka z tego właśnie powodu. Nie oznacza to jednak, że choroba nie istnieje – wciąż są regiony na świecie, gdzie jest ona realnym zagrożeniem, a wjazd do niektórych krajów jest możliwy tylko i wyłącznie po okazaniu książeczki szczepień, w której musi się znaleźć potwierdzenie zaszczepienia przeciwko wściekliźnie.
Oprócz miłości, wraz ze szczeniakiem pojawiają się także… koszty! Choć wyprawka jest wydatkiem jednorazowym, warto mieć na uwadze, że z czasem zmuszeni będziemy zakupić nowe rzeczy, gdyż nasz pupil po prostu z nich… wyrośnie. Co powinno znaleźć się w wyprawce dla szczeniaka?
Zoonoza, czyli choroba odzwierzęca może nas zaatakować zarówno w domu, jak i na spacerze. Duże znaczenie ma zachowanie odpowiedniej higieny, a także dbanie o zdrowie naszych podopiecznych. Jakie choroby wpisuje się w szerokie spektrum zoonozy?
Przychodzenie psa na zawołanie jest proste do nauczenia, choć oczywiście jak zawsze w przypadku treningu – wymaga konsekwencji. Większość osób żali się, że ich pupil jest nieposłuszny i nie przybiega zawołany po imieniu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo komenda powinna brzmieć inaczej i być wykorzystywana tylko w jednym celu.
Psy stróżujące odznaczają się ogromną inteligencją, nieufnością do obcych, a jednocześnie wielką lojalnością w stosunku do swojego właściciela. Przez wieki dostosowały się do mieszkania głównie na zewnątrz, choć nie oznacza to, że nie potrzebują odpowiedniego schronienia – jak np. dobrej ocieplanej budy.
Wielu z właścicieli mruczków zastanawia się, jak długo żyją koty i co wpływa na długość życia kota. Temat ten jest nieco złożony, bo musimy mieć na uwadze bardzo dużo różnych czynników. Pewne kwestie są całkowicie niezależne od działań właściciela – pewnej granicy wieku nawet najbardziej zadbane zwierzę nigdy nie przekroczy z przyczyn biologicznych. Oprócz tego należy pamiętać o sytuacjach losowych, takich jak wypadki czy choroby uwarunkowane genetycznie (zarówno te dziedziczne, jak i wrodzone tendencje do rozwijania określonych stanów chorobowych organizmu).Drugą ważną grupą czynników wpływających na jakość i długość życia kota są działania jego opiekuna oraz w szczególnych przypadkach – życiowe doświadczenia. To jak dbamy o zwierzę, czym je karmimy, czy odpowiednio często odwiedzamy weterynarza, przeprowadzamy szczepienia itd., wpływa na to, czy kot dożyje sędziwego wieku, czy umrze przedwcześnie.