Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Charcik włoski - elegancki i wrażliwy mały chart

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Zdrobnienie w nazwie bardzo pasuje do tego niedużego psa, który jest idealną miniaturą dużego charta. Charcik włoski w niczym nie ustępuje większemu kuzynowi, a na dodatek ma sięgającą kilka tysięcy lat wstecz, długą historię.

Historia charcika włoskiego

Charcik włoski pochodzi z Afryki Północnej i ma długą historię, sięgającą pięciu tysięcy lat, do epoki brązu. Historyczne dowody wskazują, że rasa ta przebywała na dworach egipskich faraonów i była chowana z nimi w grobowcach po śmierci egipskich władców. Jeszcze w starożytności charcik trafił również do Grecji, a dowodem na to są jego częste wizerunki na ceramice z tamtego okresu.

W piątym wieku przed naszą erą charcik włoski dotarł do dzisiejszych Włoch. Był hodowany w czasach starożytnego Rzymu, jednak największy rozwój tej rasy przypadł na okres wielu stuleci później, w dobie renesansu. Charcika włoskiego można zobaczyć na obrazach mistrzów malarstwa z renesansowej Italii. W kolejnych wiekach pies stał się ulubieńcem arystokracji, jednak ta sytuacja uległa zmianie w XIX wieku, kiedy różne miniaturowe rasy psów zmieniły upodobania wyższych sfer i wyparły z obszaru ich zainteresowań charcika włoskiego. 

Na początku XX wieku rasa była w zaniku i jak w wielu podobnych przypadkach, na pomoc w uchronieniu jej przed wyginięciem ruszyli miłośnicy psów. Szczególne słowa uznania należą się tu niemieckim hodowcom, którzy ustabilizowali populację charcika włoskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że pies ten nigdy już nie zdobył takiej popularności jak w dawnych wiekach, a we Włoszech jest niemal nieobecny. W Polsce obecnie żyje kilkaset przedstawicieli tej rasy.

Najważniejsze cechy wyglądu charcika włoskiego

Według klasyfikacji FCI, charcik włoski należy do grupy chartów i sekcji chartów krótkowłosych. Nie podlega próbom pracy, choć kiedyś funkcjonował jako pies myśliwski do polowań na zające i wyścigowy. Jednak od zawsze służył przede wszystkim jako pies do towarzystwa. Raz ze względu na swoje niewielkie rozmiary, dwa dlatego, że charakteryzuje się smukłą i elegancką sylwetką, która nadaje temu psu dużo wdzięku i szyku. Jego wysokość w kłębie zamyka się w przedziale 32-38 cm, a waga 3-5 kg. 

Głowa charcika włoskiego jest wydłużona i wąska, z płaską czaszką i zwężającą się ku końcowi kufą. Stop jest bardzo słabo zaznaczony. Oczy są osadzone podczołowo, okrągławe i wyraziste, o ciemnej barwie. Uszy są małe, zbudowane z delikatnej chrząstki i osadzone bardzo wysoko. Szyja ma kształt ściętego stożka, klatka piersiowa jest wąska, mocna i elegancko ukształtowana. 

Grzbiet jest prosty i dobrze umięśniony, lędźwie mocno wysklepione, zad spadzisty i szeroki. Ogon jest cienki, nawet u nasady i zwęża się stopniowo ku końcówce. Jest noszony nisko, prosto do połowy długości, po czym zawija się do góry. Przednie kończyny są proste i pionowe o suchym umięśnieniu, tylne dobrze kątowane, oglądane z tyłu są proste i równoległe.

Umaszczenie charcika włoskiego jest jednolicie czarne, szare lub izabelowate we wszystkich możliwych odcieniach. Czasami pojawia się kolor biały, który tolerowany jest jedynie na przedpiersiu i łapach. 

Sierść charcika włoskiego jest krótka, jedwabista i delikatna na całym ciele, bez żadnych oznak upiórowania. Ogon również  jest pokryty krótkim włosem.

Charakter i szkolenie charcika włoskiego

Charcik włoski to pies czuły, łagodny i wesoły. Jest małym czworonogiem o dużej wrażliwości, co wcale nie znaczy, że jest bojaźliwy. To również pies inteligentny, który jednak podczas szkolenia wymaga pewnych specjalnych zabiegów. Nie jest mistrzem koncentracji i jeśli chcemy, żeby nie nudził się podczas treningów, szkolenie powinno składać się z krótszych lekcji. 

Wobec tego wrażliwego pieska trzeba stosować łagodne metody szkoleniowe. Potrzebne będzie dużo serca i cierpliwości, podpartych pozytywnym wzmocnieniem. To wyklucza twardą rękę u przewodnika, który stosując brutalne metody naraziłby charcika włoskiego na psychiczny uraz.

Aktywności charcika włoskiego

Charcik włoski to pies wesoły i żywiołowy, który uwielbia zabawę. Dużo ruchu wymaga przede wszystkim w młodym wieku, gdyż psychicznie dojrzewa bardzo późno, między trzecim a czwartym rokiem życia.

Charciki włoskie nie są psami, które wymagają długich spacerów i wielu minut intensywnego biegania, wręcz przeciwnie, najwięcej energii spalają podczas krótszych biegów i zrywów. Dlatego lubią brać udział w coursingu, czyli w wyścigach na owalnym torze. Już w szczenięcym wieku mogą ćwiczyć zabawę z uciekającą szmatką na lince, a później często biorą udział w zawodach w pogoni za sztucznym zającem.

Te formy rozrywek kynologicznych mogą wydawać się zbyt wymyślne, dlatego na zwykłych spacerach można z nimi ćwiczyć agility lub rzucanie piłeczką.

Wspólne życie z charcikiem włoskim

Charcik włoski to pies, który bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem  i często spędza czas na kolanach właściciela. Podczas gdy na zewnątrz jest wesoły i żywiołowy, w domu w pobliżu człowieka jest przede wszystkim spokojny. Niestety źle znosi samotność, więc w zamian trzeba mu zapewnić odpowiednią ilość ruchu, aby podczas nieobecności właściciela mógł odpoczywać po wysiłku, zamiast wziąć się za niszczenie domowych przedmiotów.

Dobrze nadaje się na psa pierwszego wyboru, ponieważ jego wychowanie nie sprawia większych problemów. Nadaje się również dla starszych osób, zarówno ze względu na niewielkie gabaryty i okazywaną czułość wobec właściciela. Problemowy może być jego kontakt z małymi dziećmi, które podczas zabawy nie są delikatne i mogą narazić pieska na urazy. Lepiej mu będzie w rodzinie ze starszymi dziećmi.

Może mieszkać zarówno w mieszkaniu w bloku jak i w domu z ogrodem, chociaż w tym drugim na pewno będzie miał więcej możliwości do spożytkowania energii.

Pomimo myśliwskiego rodowodu dosyć dobrze dogaduje się z kotami i może z nimi mieszkać pod jednym dachem, trzeba jednak pamiętać o socjalizacji od młodego wieku. Podczas interakcji na zewnątrz dobrze komunikuje się z innymi czworonogami, choć jest narażony na urazy przy kontaktach z większymi psami. Trzeba też pamiętać, że jeśli spuścimy go ze smyczy w jakimś ruchliwym miejscu, może pognać za poruszającym się szybko celem.

Nie nadaje się na psa stróżującego, mimo że wykazuje nieufność i nieśmiałość wobec obcych. Nikogo nie przestraszy swoimi gabarytami i nie jest szczekliwy, więc funkcja psa alarmującego również nie jest dla niego.

Nie sprawia za to problemów w podróży i można się z nim swobodnie przemieszczać. Można przewozić go przy pomocy torby transportowej.

Pielęgnacja i zdrowie charcika włoskiego

Pielęgnacja krótkiej sierści charcika włoskiego jest mało wymagająca. Wystarczy czesać go regularnie raz na tydzień i z całą pewnością nie zajmie nam to dużo czasu. Linienie jest umiarkowane.

Mimo delikatnego wyglądu to pieski wytrzymałe i o dobrym zdrowiu. Należy dbać o higienę jego uzębienia, ponieważ występuje u tych osobników kamień nazębny. Trzeba uważać na jego kończyny, które u niektórych osobników są podatne na złamania lub zwichnięcie rzepki. W czasie upałów nie powinniśmy zmuszać go do wysiłku, a w zimnej temperaturze, na mrozie powinien nosić płaszczyk dla psów.

W kwestii żywienia charcik włoski bywa wybredny, więc jeśli napotkamy na takie zachowanie, powinniśmy skonsultować je z weterynarzem lub dietetykiem. Na pewno trzeba mu podawać karmę wysokiej jakości, zgodną z jego wiekiem i indywidualnym zapotrzebowaniem na energię. Koszt utrzymania powinien zamknąć się w kwocie 100 zł.

Jeżeli myślimy o zakupie psa tej rasy, trzeba się przygotować na wydatek rzędu 3500 do 4500 złotych. Duży wydatek rekompensuje nam  długowieczność charcika włoskiego. W optymalnych warunkach pieski tej rasy mogą żyć od 12 do 15 lat.

Podobne artykuły

policja.gov.pl

Psy

Policyjny pościg za poszukiwanym przestępcą. Auto zawisło nad skarpą, w bagażniku uwięziony był pies

Czytaj więcej >
YT

Psy

Właściciel porzucił 16-letniego psa, gdy ten zachorował na raka

Czytaj więcej >
unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >