Przyjęło się, że warczenie psa jest oznaką agresji, jednak odpowiedzialny opiekun, który poznał różne zachowania swojego pupila wie, że takie sygnały są także ostrzeżeniem przed zbliżającym się zagrożeniem lub oznaką choroby i strachu. Jak je odróżnić?
Kwiaty – zarówno w domu, jak i ogrodzie – mają na nas zbawienny wpływ, dlatego też są obecne niemal w każdym domu. To akurat bardzo dobrze, bo nie tylko są wyjątkową ozdobą, ale też filtrują powietrze w pomieszczeniach, dostarczają tlenu i działają kojąco. Wybierając jednak je do domu, warto wiedzieć które rośliny są trujące dla psa.
Robaki u kota nie są niczym nadzwyczajnym – dostają się do organizmu w jedzeniu, najczęściej poprzez spożycie myszy, ale są obecne także w surowym mięsie, dlatego odrobaczanie zwierząt domowych powinno odbywać się cyklicznie.
Posiadanie więcej niż jednego zwierzaka w domu zawsze niesie za sobą ryzyko. Ale rzadko kiedy zdarzają się sytuacje, że nie da się takiego konfliktu rozwiązać. Podstawą jest czas, a wtedy nawet największy jedynak w końcu zaprzyjaźni się z drugim pupilem.
Włączone ogrzewanie bardzo wysusza skórę – nie tylko naszą, ale także naszych zwierząt. Do tego dochodzą dość duże różnice temperatur pomiędzy tym, jaką mamy w domu, a jaka panuje na zewnątrz. To wszystko powoduje, że poduszki na łapach naszego psa mogą być narażone nie tylko na pęknięcia, ale również zranienia.
Na rynku dostępnych jest tysiące przysmaków dla kota – zarówno z wyższej, jak i niższej półki. Niektóre wspomagają układ odpornościowy, dietę, odkłaczanie. Inne zaś służą tylko do rozpieszczania. Czym się zatem kierować by kot był szczęśliwy, a jednocześnie by nie zaszkodzić jego zdrowiu?
Padaczka u psa budzi grozę – przyczyną są ataki drgawkowe, które wywołują u nas przerażenie. Widok pupila, który przeżywa atak epilepsji nie należy do przyjemnych i na długo zostaje w pamięci. Czy tę chorobę da się rozpoznać wcześniej, aby wprowadzić leczenie, czy musimy czekać na pierwszy atak?
Małe kotki wzbudzają w nas wielkie rozczulenie. Gdybyśmy mogli – przygarnęlibyśmy je wszystkie, szczególnie gdyby na zawsze pozostały takimi słodkimi miniaturkami. Ale choć to potomkowie prawdziwych drapieżników, jak każde małe stworzenie wymagają specjalnej opieki.
Wybór odpowiedniego legowiska dla kota to pewnego rodzaju wyzwanie. Nie tylko musi spełnić oczekiwania samego kota, jak również właściciela – nie może zawalać salonu, a dodatkowo powinno być spójne z wystrojem. Do tego wszystkiego stajemy przed trudnym wyborem: wiklinowe, materiałowe, wiszące, tekturowe a może po prostu… jego brak?
W ludzkim szkielecie nie zachowało się z ogon wiele – jedynie kość, która czasem przy stłuczeniach daje o sobie znać. Tymczasem nasz domowy przyjaciel może posiadać aż 28 kręgów! Ten narząd pomaga im radzić sobie w polowaniu, łapaniu równowagi i komunikacji, choć koty bez ogona, takie jak Manx radzą sobie bez tej części ciała równie dobrze!
Zboża obecne w karmach dla psów dostarczają przede wszystkim węglowodany. Decydując się na karmę bezzbożową nie eliminujemy tego produktu – wręcz przeciwnie. Jest on po prostu zastępowany tańszymi zamiennikami, do których należą między innymi ziemniaki.
Decydując się na adopcję kota warto zorientować się w typowych, genetycznych chorobach, które dotykają poszczególne rasy. Kardiomiopatia to schorzenie, które jest dość powszechne np. wśród persów. Im więcej kotów w hodowli, które zapadły na to schorzenie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia wady także u wybranego przez nasz mruczka.
Choć koty wydają się prawie samowystarczalne, to co miesiąc musimy liczyć się ze stałymi wydatkami. Do tego od czasu do czasu zdarzają nam się wizyty weterynaryjne oraz zabiegi, które także są płatne. Ile zatem kosztuje nas miesięczne utrzymanie kota?
Właściciele mruczków od zawsze wiedzieli, że życie z kotem ma dobry wpływ na zdrowie. Mruczenie obniża ciśnienie, działa uspokajająco, dlatego też osoby żyjące pod jednym dachem z tym czworonogiem rzadziej miewają zawały serca. Nic, tylko głaskać! Czym zatem jest felinoterapia i jaki wpływ ma na osoby uczestniczące w terapii?
Za chorobę kociego pazura odpowiadają bakterie Gram-ujemne, które do ludzkiego organizmu dostają się głównie poprzez zadrapanie. Nosicielami są koty, choć zarazić możemy się także od psa, wiewiórki czy od… kleszcza.
Jeśli już podjęliśmy tę decyzję i wiemy, że w naszym domu jest miejsce dla kota, to warto je odpowiednio przygotować. Pierwsze dni czworonoga będą trudne dla wszystkich, ale możemy nowemu domownikowi nieco ułatwić zadanie – dbając o jego przestrzeń.
Wpływ na to, czy nasz pupil ma skłonności do alergii pokarmowej ma wiele czynników. Jednym z nich są predyspozycje rasowe – zdarza się, że wąska pula genów sprawia, że mruczek może mieć predyspozycje do odrzucania niektórych pokarmów. Dlatego też producenci karm często rekomendują inną mieszankę dla danej rasy. A jak zobaczyć, czy czworonóg rzeczywiście jest na coś uczulony?
Dyszenie u psa jest normalną reakcją organizmu: na wysoką temperaturę, podniecenie, ekscytację oraz bywa niestety pierwszym sygnałem, że z naszym psem dzieje się coś niedobrego. Opiekun powinien więc dobrze obserwować zachowanie swojego pupila by w miarę potrzeby szybko zareagować.
Agresja przy misce może mieć kilka podłoży, ale główną jest po prosu naturalny psi instynkt. Nawet dzikie małe psy podczas jedzenia warczą na innych osobników pokazując im, że są gotowe do walki w obronie swojej zdobyczy.
Niektórzy uważają, że kot rasowy jest swojego rodzaju fanaberią, bo przecież tyle bezdomnych kotów oczekuje na dom. Tymczasem powodów, dla których niektórzy decydują się na kota z rodowodem jest wiele – chęć posiadania własnej hodowli, chęć uniknięcia chorób dla danego gatunku, czy po prostu bezwarunkowa miłość do pewnych cech.
Wielu właścicieli psów latem zadaje sobie pytanie: jak dbać o psa w trakcie upałów? Kiedy wychodzić na spacery, a przede wszystkim jakie warunki mu stworzyć by nie doszło do przegrzania. Mimo, iż temat co roku jest nagłaszany w mediach, to nadal zdarzają się opiekunowie nieodpowiedzialni, którzy pozostawiają swoje czworonogi w nagrzanych samochodach.