Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Ile powinien jeść pies? Dawkowanie karmy dla psa
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 24.03.2022 18:38

Ile powinien jeść pies? Dawkowanie karmy dla psa

Piesek przed
Piesek przed

Jakie czynniki wpływają na ilość i częstotliwość podawania psu karmy?

Wśród właścicieli psów są tacy, dla których kwestia żywienia psa to żadna filozofia, wystarczy pierwsza lepsza karma z półki lub półmisek z kaszą i gotowanym mięsem. Tymczasem to prosta droga do zafundowania czworonogowi nadwagi lub co gorsza niebezpiecznej choroby współistniejącej w rodzaju cukrzycy typu 2. Czy jest sposób, aby uniknąć tych niebezpieczeństw będących wynikiem złej diety?

Potrzeby żywieniowe każdego psa zależą od wielu czynników. Te najistotniejsze to nie tylko rasa psa, ale też jego wiek, jego rozmiary, płeć, stopień aktywności fizycznej i ogólny stan fizjologiczny, w którym należy uwzględnić takie kwestie jak kastracja, ciąża lub przewlekłe choroby, na które cierpi czworonóg. To od nich zależy ilość i częstotliwość podawania psu karmy. 

Na pierwszy rzut oka taka ilość czynników, które trzeba wziąć pod uwagę może odstraszać potencjalnych właścicieli, jednak w praktyce nie jest to już tak skomplikowane. Stosując się do określonych zasad dość szybko powinniśmy zaobserwować, ile dokładnie nasz pies potrzebuje pokarmu. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, co oznaczają owe określone zasady.

Jak często podawać karmę szczeniakowi?

Wyżej wymienione czynniki zaczynają być istotne już w przypadku bardzo młodego psa. Nie wystarczy wybrać dla szczeniaka karmę typu junior i podawać wtedy, kiedy wydaje nam się, że jest głodny lub co gorsza wsypać do miski jej zbyt dużą ilość. Już w przypadku bardzo młodego psa, w kwestii żywienia trzeba wziąć pod uwagę jego dokładny wiek w tygodniach, rasę i ogólny stan fizjologiczny.

Dokładny wiek jest tu bardzo istotny, ponieważ nawyki żywieniowe szczeniaka potrafią zmienić się dosłownie z tygodnia na tydzień. Pierwsze 3-4 tygodnie życia szczeniak jest karmiony mlekiem matki i dopiero po upływie tego okresu można do jego diety wprowadzać inne, tym razem już stałe pokarmy w naprawdę niewielkich ilościach. Podajemy wtedy karmę w wilgotnej postaci kilka razy dziennie. 

Między szóstym a ósmym tygodniem suka przestaje karmić młode i wówczas podajemy psu karmę w postaci 4 do 6 porcji dziennie. Od ósmego tygodnia życia do szóstego miesiąca staramy się zmniejszać ilość porcji od 3 do 4 dziennie. Po szóstym miesiącu 2 do 4 porcji dziennie. A od siódmego lub ósmego miesiąca 2 do 3 porcji dziennie. Przez wszystkie te okresy karma musi być lekkostrawna, bo tylko taka będzie miała dobry wpływ na delikatny żołądek młodego psa. Z początku powinna być złożona z miękkich i drobnych kawałków, z którymi małe zęby psów powinny sobie poradzić. Większe psy będą mogły jeść większe porcje i większe kawałki, mniejsze odwrotnie. Stopniowo można wprowadzać suchą karmę.

Jaką ilość karmy powinniśmy podawać szczeniakowi?

Jak widać stosujemy tu zasadę stopniowego zmniejszania częstotliwości podawania karmy szczeniakowi, a przedziały zależą głównie od rasy i rozmiarów psa. Karma dla malucha powinna być bogata w składniki energetyczne, które szczeniakowi są niezbędne do psychofizycznego rozwoju. Psy ras małych i miniaturowych szybciej osiągają masę ciała dorosłego psa, dlatego ich zapotrzebowanie na wysokokaloryczne posiłki zmniejsza się wcześniej, niż w przypadku większych, szybko rosnących psów. 

Aby ustalić dokładną ilość karmy dla psa danej rasy ważne jest właśnie ustalenie dziennego zapotrzebowania energetycznego, a to już zależy od rasy i wagi pupila. Mając te dane, możemy posłużyć się odpowiednimi wzorami dostępnymi w Internecie, za pomocą których można wyliczyć konkretną ilość pokarmu w dziennej dawce, z podziałem na porcje. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, czy podajemy psu karmę suchą czy mokrą. Nie można ich podawać w takich samych proporcjach, ponieważ w ten sposób możemy zrobić psu krzywdę. 

Proporcje to jeden do czterech, czyli 100 g karmy suchej odpowiada 400 g karmy mokrej. Ważna jest też regularność, czyli podawanie pokarmu w tych samych porach dnia. Pies powinien być przyzwyczajony do regularności już od wieku szczenięcego, co wpłynie pozytywnie na jego psychofizyczny rozwój.

Jak często powinien jeść dorosły pies?

Po tym, jak w kolejnych okresach zmniejszyliśmy szczeniakowi częstotliwość podawania karmy, wraz z wejściem psa w dorosły wiek możemy wreszcie mówić o pewnej stabilizacji. W zależności od rasy, pies dostaje dziennie od jednej do maksymalnie trzech porcji pokarmu dziennie. Najczęściej spotykany rytm żywienia w wypadku dorosłego psa to porcja karmy rano i porcja karmy wieczorem, najlepiej podawane w tych samych godzinach. Pies taką solidną dawką karmy zaspokaja uczucie sytości i może spokojnie strawić pokarm. Regularność przekłada się na dobre funkcjonowanie układu trawiennego i brak problemów z wypróżnianiem. Jednak to, ile powinien pies jeść, zależy już od jego indywidualnych potrzeb i uwarunkowań.

Tagi: Polska