Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Koci węch – jak działa i czym różni się od naszego?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:39

Koci węch – jak działa i czym różni się od naszego?

Koci węch – jak działa i czym różni się od naszego?
Pixabay.com

Choć za mistrzów tropienia uznaje się psy, to okazuje się, że znacznie lepiej w rozpoznawaniu zapachów radzą sobie koty. Niestety aby stały się kotami myśliwskimi lub oficerami tropiącymi materiały wybuchowe czy narkotyki, jeszcze możemy pomarzyć – medal dla tego, kto pierwszy wytresuje kota!

Koci węch – jak działa?

Kot świat poznaje świat nie tylko poprzez wzrok i słuch, ale przede wszystkim przez węch. Co ciekawe, koty niewidome są w stanie funkcjonować prawie tak samo dobrze jak koty widzące, a to za sprawą silnie rozwiniętego zmysłu węchu oraz słuchu.

Koci węch jest znacznie lepszy od ludzkiego – wiele zapachów jest dla nas nieosiągalnych, tak jak feromony, które mruczki zostawiają ocierając się o nas czy „ostrząc” pazury o naszą kanapę. Dla nas jest to bezwonne, tymczasem dla innego kota niezwykle silne. Ta różnica wynika z ilości komórek nerwowych odpowiadających za postrzeganie zapachu – kot ma 200 milionów komórek węchowych, a więc 4 razy więcej niż my! Do tego dzieli się on na dwa układy: organ Jacobsona pozwala na odczytywanie feromonów (smakowanie zapachów), drugi polega na pobieraniu cząsteczek zapachowych z otoczenia za pomocą nosa.

Ten zmysł jest jednym z pierwszych, z jakimi mały kot ma do czynienia. Pomaga mu to w identyfikacji matki oraz rodzeństwa – dzięki temu jest w stanie dotrzeć do pożywienia, bowiem kot przez cały czas korzysta z tego samego sutka.

Do czego służy koci węch?

Dla ludzi węch jest po prostu dodatkiem, dla kotów – podstawą komunikacji. Zapachy nie tylko pozwalają mu w rozeznaniu się w tym gdzie są, ale przede wszystkim odczytują informacje zapachowe pozostawione przez inne koty, czyli feromony.

Nie znajdują się one tylko w moczu – choć strzykanie pozostawia na tyle intensywny zapach, że wyczuje go nawet człowiek. Feromony znajdują się pomiędzy opuszkami palców, dlatego też drapanie to jedna z form znaczenia terenu. Duża ilość zapachów zostaje pozostawiona także przez mruczki poprzez ocieranie się pyszczkiem, gdyż w ich polikach również znajdują się feromony.

Dzięki zapachom, koty:

- identyfikują innych członków stada

- sprawdzają „swój teren” – czy jest bezpieczny, czy na pewno są w znanym sobie miejscu

- orientują się gdzie się znajdują, jak daleko są od domu

- wiedzą, kiedy i gdzie są gody, odrzucają też osobniki o zbliżonym składzie genetycznym

- wyczuwają zagrożenia (np. inne zwierzęta, zmiana pogody)

- rozróżniają nastroje (szczęście, strach – w tym także u ludzi)

Co ciekawe, koty jako pierwsze są w stanie swoim zachowaniem potwierdzić nam powiększenie rodziny! Choć dla nas w pierwszych tygodniach ciąży zapach partnerki pozostaje bez zmian, dla kota różnica ta jest ogromna. Zdarza się, że na czas ciąży kot zmienia swoje zachowanie już od pierwszych chwil.

Mimo iż koci węch nie jest aż tak istotny podczas polowania – tu dla kotów są najważniejsze: słuch oraz wzrok – to bez wątpienia są pomocne w znalezieniu ofiary. Znacznie bardziej istotnych węch jest podczas konsumpcji. Mruczek nie widzi wyraźnie tego, co znajduje się przy jego nosie – to zapach informuje go o tym, że przed nim leży jedzenie.

Za pomocą węchu kot sprawdza, czy jedzenie jest świeże, nie ma w nim trucizny. Ze względu na ograniczoną ilość kubków smakowych, to właśnie atrakcyjność posiłku pod względem zapachu decyduje, czy kot to zje, dlatego do karm dodaje się wiele dodatków zapachowym, dzięki którym posiłek jest atrakcyjniejszy.

Jak ważny jest koci węch podczas jedzenia widać najbardziej po kotach chorych, osłabionych – tracą one apetyt, nie wyczuwają swojej miski.

Koci węch jest niezwykle silnym zmysłem – pozwala on na odebranie sygnałów, które mają nawet kilka tygodni! I mimo, iż ciągle ilość odbieranych przez koty zapachów jest dla nas zagadką, to warto mieć na uwadze, że to jeden z najsilniejszych zmysłów!

Tagi: Polska