Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Uśpienie kota – kiedy podjąć tą decyzję?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:39

Uśpienie kota – kiedy podjąć tą decyzję?

Uśpienie kota – kiedy podjąć tą decyzję?
Pixabay.com

Uśpienie kota to zawsze trudna decyzja – zastanawiamy się, czy postępujemy dobrze, czy na pewno wybraliśmy odpowiedni moment. Często jednak to jedyny sposób by pozwolić odejść kotu z godnością i w jak najmniejszym cierpieniu.

Uśpienie kota – jakie są ku temu przesłanki?

Kwestie uśpienie kotów reguluje Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku, która dopuszcza eutanazję tylko w czterech przypadkach:

- gdy istnieje konieczność uśmiercenia zwierzęcia w celu przerwania jego cierpienia,

- w celu usunięcia osobników zagrażających ludziom i innym zwierzętom, pod warunkiem że nie istnieje inna możliwość usunięcia zagrożenia,

- gdy istnieje poważne zagrożenie sanitarne dla ludzi i zwierząt,

- usypianie ślepych miotów.

W przypadku zwierząt domowych decyzja o uśpieniu podejmowana jest w porozumieniu z lekarzem weterynarii, ale tylko i wyłącznie za zgodą opiekuna. Najczęściej jest to poważna choroba, której nie można wyleczyć.

Oswojenie z myślą o uśpieniu powinno nastąpić, gdy wiemy już iż zwierzę jest ciężko chore. Większość weterynarzy walczy o zdrowie kotów do końca, ale są takie momenty, w których medycyna jest po prostu bezradna. Zaliczają się do tego zarówno nowotwory, jak i np. poważne wypadki, po których mruczek nie byłby już wstanie funkcjonować bez silnych leków przeciwbólowych.

Lekarz weterynarii proponuje uśpienie kota, gdy zdaje sobie sprawę, że dalsze przedłużanie życia będzie wiązało się z bólem i cierpieniem. Diagnoza nowotworu nie oznacza eutanazji – część chorób można usunąć operacyjnie, z częścią koty żyją długo i nie ma to wpływu na ich komfort życia. Zdarza się jednak, że następują szybkie przerzuty, a kot z dnia na dzień czuje się coraz gorzej.

Jakie zachowanie powinno dać nam znać, że to już czas na uśpienie kota?

Rozstanie z futrzastym przyjacielem jest niezwykle trudne. Podchodzimy do tego bardzo emocjonalnie, ale właśnie ze względu na miłość powinniśmy pozwolić kotu na godną śmierć. Mruczki bardzo dobrze maskują ból, dlatego jeśli zauważyliśmy niepokojące zmiany, jak agresja, osowiałość, brak higieny, załatwianie się poza kuwetą, a znamy historię choroby, powoli powinniśmy oswajać się z rychłym odejściem.

W tym celu zaleca się dokładną obserwację zwierzaka. Najlepiej notować kiedy wypadają dni gdy kot czuje się lepiej, a kiedy gorzej. Gdy druga opcja zacznie przeważać, oznacza to że ból dla naszego pupila staje się coraz trudniejszy do zniesienia.

Warto w takich wypadkach poprosić o konsultacje z behawiorystą – niekoniecznie bezpośrednie – który podpowie nam, jak postępować z chorym kotem. Koci psycholog da nam kilka wskazówek, jak przygotować kocie posłanie, jak zachęcać mruczka do ruchu oraz będzie wsparciem dla nas w tej trudnej chwili.

Uśpienie kota – jak wygląda?

Eutanazja to zabieg płatny – w zależności od gabinetu, jego cena waha się od 30 do 100 zł. W pierwszej kolejności lekarz podaje kotu środki przeciwbólowe i uspokajające, aby nasz pupil mógł się wyciszyć i uspokoić. Zaczynają działać po kilku minutach i jest to doskonały czas aby pożegnać się z naszym przyjacielem.

Następnie za pomocą wenflonu do organizmu kota wprowadzana jest barbituran, który działa przeciwbólowo, wyłącza korę mózgową, świadomość i zatrzymuje akcję serca. Następnie lekarz weterynarii stwierdza zgon.

Zwierzę możemy zostawić w gabinecie – wtedy poddawane jest ogólnej kremacji lub poprosić o kremację indywidualną i pochówek na cmentarzu dla zwierząt. Koszty wahają się w okolicach 1000 zł.

Uśpienie kota to trudna decyzja, ale ze względu na szacunek oraz miłość do naszego mruczka, powinniśmy pozwolić odejść mu godnie, bez zbędnego cierpienia. Czasami eutanazja to jedyna droga.

Tagi: Polska