Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > UWAGA – zły pies, czyli psy stróżujące
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:38

UWAGA – zły pies, czyli psy stróżujące

UWAGA – zły pies, czyli psy stróżujące
pexels/Adam Kontor

Psy stróżujące odznaczają się ogromną inteligencją, nieufnością do obcych, a jednocześnie wielką lojalnością w stosunku do swojego właściciela. Przez wieki dostosowały się do mieszkania głównie na zewnątrz, choć nie oznacza to, że nie potrzebują odpowiedniego schronienia – jak np. dobrej ocieplanej budy.

Psy stróżujące – skąd się wzięły?

Wiele osób wciąż myli psy obronne z psami stróżującymi – nie ma w tym nic dziwnego, bowiem posiadają one wiele bardzo podobnych cech. To, co je odróżnia od siebie, to fakt że psy stróżujące po prostu alarmują, a niekoniecznie staną w obronie właściciela, zaś psy obronne nie zawsze zaalarmują, a po prostu gotowe są oddać życie za swoją rodzinę.

Wiele psów łączy w sobie cechy zarówno psów stróżujących, jak i obronnych, dlatego podejmując decyzję o psie, który miałby pilnować naszej posesji czy mienia, warto zastanowić się który wybór byłby lepszy.

Psy stróżujące służą ludziom od tysiącleci. Ciężko stwierdzić skąd dokładnie się wzięły i która rasa była pierwsza. Wiadomo, że cechował je wygląd, który miał wzbudzać respekt, dlatego też są to psy dość spore, choć nie są specjalnie wymagające.

Psy stróżujące

Psy stróżujące znane są na całym świecie, dlatego też są wśród nich psy z długą sierścią, jak i te mające delikatny podszerstek. Dlatego też, choć w teorii mogą przebywać na dworze przez cały czas, warto zadbać o odpowiednie lokum, w którym mogłyby się skryć w deszczowy czy chłodny dzień. A jakie rasy zaliczają się do psów stróżujących?

Owczarek Podhalański – to polski przedstawiciel psów stróżujących. Opiekuje się głównie stadami owiec, ale równie dobrze zajmie się swoją rodziną. I choć dla najbliższych jest niezwykle czuły i łagodny, w stosunku do obcych wykazuje się powściągliwością. Bez wahania odda życie za tych, których kocha.

Owczarek niemiecki – najpopularniejszy stróż domostw. Nie bez powodu psy te dość często służą także w policji czy wojsku, gdyż dzięki ogromnej inteligencji szybko uczą się komend oraz bronią swojego terytorium. Są bardzo bystre i lojalne, a dla swoich opiekunów zrobią wszystko.

Doberman – choć rasa stworzona w XIX wieku była przede wszystkim do obrony, to doberman doskonale odnajdzie się także w roli psa stróżującego. Pies ten jest niezwykle terytorialny, ale w stosunku do swoich właścicieli bardzo lojalny. Wymaga jednak odpowiedniej socjalizacji i treningu.

Moskiewski pies stróżujący – to mieszanka owczarka kaukaskiego i bernardyna. Mimo że ten wielki pies wygląda na groźnego, to odpowiednio wychowywany jest bardzo łagodny. Przejawia cechy kaukaza, a więc do obcych podchodzi bardzo nieufnie.

Airedale terier – choć początkowo był to typowy pies myśliwski, dzięki swoim cechom z powodzeniem nadaje się na psa stróżującego. To dobry wybór dla tych, którzy mimo wszystko wolą mniejszego czworonoga. Jest bardzo lojalny i przede wszystkim czujny!

Mastif Tybetański – to duży, nieco zagadkowy i wyjątkowo lojalny pies. Bywa groźny, ale tylko w stosunku do obcych, bowiem dla swojej rodziny jest niczym pluszak, szczególnie że kocha bawić się z najmłodszymi członkami rodziny!

Akita – ten pochodzący z Japonii pies zyskuje coraz większą popularność na świecie. Mimo, że jest lojalny, bardzo czujny, to wymaga bardzo mądrego i odpowiedniego szkolenia. Nie zaleca się go jako pierwszego psa, mimo iż nie należy on do ras niebezpiecznych.

Bernardyn – szwajcarski pies, znany wszystkim jako Bethoven, jest z jednej strony bardzo czuły, z drugiej na tyle lojalny w stosunku do swojej rodziny, że obcych traktuje z ogromną rezerwą. Gdy wyczuje zagrożenie będzie bronił do ostatniej kropli krwi!

Rottweiler – został wpisany na listę psów niebezpiecznych, choć w gruncie rzeczy dobrze prowadzony i szkolony jest psem dość łagodnym. Zaleca się przeprowadzenie odpowiedniego szkolenia i socjalizacji. Psy te są bardzo lojalne w stosunku do swoich właścicieli, ale też wykazują więcej cech psa obronnego niż stróżującego.

W roli psów stróżujących sprawdzą się niemal wszystkie owczarki – są inteligentne, lojalne oraz bardzo posłuszne. To, jak w roli psa stróżującego sprawdzi się nasz pupil, zależy głównie od nas oraz od tego, jak dużo serca włożymy w jego szkolenie.

UWAGA: szkolenie psów stróżujących oraz obronnych jest bardzo ważne. Źle przeprowadzony trening, a przede wszystkim nieodpowiednie karanie psa oraz agresja ze strony właściciela, może doprowadzić do tragedii.

Tagi: Polska