Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Nadczynność tarczycy u kotów – jakie są objawy i jak leczyć?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:39

Nadczynność tarczycy u kotów – jakie są objawy i jak leczyć?

Nadczynność tarczycy u kotów – jakie są objawy i jak leczyć?
Pixabay.com

Nadczynność tarczycy u kotów nie jest chorobą straszną, choć nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Dotyka najczęściej kotów po 10 roku życia – nie ma znaczenia rasy ani płeć, dlatego badania endokrynologiczne powinny zostać wykonane u wszystkich geriatrycznych mruczków.

Nadczynność tarczycy u kotów – czym jest i jakie są objawy

Nadczynność tarczycy u kotów to inaczej nadmierne wytwarzanie hormonów tarczycy. Ulegają one przerostowi, czemu towarzyszą symetryczne zmiany obu płatów tarczycy, choć zdarzają się także niesymetryczne. Czasami dochodzi do nowotworu tarczycy, ale w porównaniu do psów – są to bardzo sporadyczne przypadki. Wyróżnia się trzy postaci: przerost, gruczalak oraz gruczorak.

Nie do końca wiadomo jaka jest przyczyna chorób tarczycy u kotów. Wiadomo, że jednym z czynników może być słabej jakości karma, ale największe prawdopodobieństwo to uwarunkowania genetyczne. Jeśli zatem u przodków pojawił się ten problem, jest duża szansa że także nasz mruczek może mieć problemy endokrynologiczne.

Działanie tarczycy ma znaczenie dla całego kociego organizmu. Nic zatem dziwnego, że choroba endokrynologiczna sprawia, że dochodzi do dysfunkcji wielonarządowej. Pierwsze objawy to najczęściej cukrzyca, niewydolność nerek, choroby wątroby czy jelit. Dochodzi też do rozrostu gruczołu tarczycy, ale ponieważ w pierwszym stadium nie jest to aż tak wyraźne, chorobę diagnozuje się dopiero w zaawansowanym stadium.

Jeśli zauważymy u kota wzmożony apetyt i spadek masy ciała, a także zdenerwowanie, niepokój, możemy założyć, że kot ma problemy z tarczycą. Wielu właścicieli zauważa też, że koty chore poszukują miejsc chłodnych, a także mają przewlekłe wymioty, co związane jest z łapczywością podczas jedzenia.

Objawy nadczynności tarczycy u kotów bardzo przypominają inne choroby, dlatego też zdiagnozowanie bywa ciężkie. Zaleca się u kotów starszych kontrolne badanie w kierunku sprawdzenia norm hormonów tarczycy – w zasadzie jest to jedyna metoda mogąca dać szybkie rozpoznanie.

Jak leczyć nadczynność tarczycy u kotów?

W przypadku nadczynności tarczycy u kota istnieją cztery sposoby leczenia. Najczęściej stosuje się podanie leków, które stopniowo powodują obniżenie produkcji hormonów. Niestety kot leki przyjmować musi już do końca życia, a od właściciela wymaga się regularnych wizyt, podczas których wykonywane są badania w celu dopasowania odpowiedniej dawki.

Drugim dość często stosowanym zaleceniem jest zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwane są płaty tarczycy. Choć jest to metoda dość skuteczna, może powodować nawrót choroby, a co ważniejsze – nie jest możliwe przeprowadzenie go u każdego mruczka – decyduje o tym ogólny stan jego zdrowia.

Istnieje możliwość terapii radioaktywnym jodem, ale ze względu na to iż metoda ta jest niebezpieczna dla ludzi, stosowana jest rzadko i tylko w wysoce wyspecjalizowanych gabinetach.

Ostatnią kwestia jest dieta. Jeśli rozpoznanie choroby nastąpiło szybko, prawdopodobnie sama zmiana karmy wystarczy do wyrównania hormonów. Jeśli natomiast stan jest bardziej zaawansowany, dieta stanowi uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

Mimo iż nadczynność tarczycy u kotów jest chorobą poważną, to dobrze zdiagnozowana i leczona daje naszemu pupilowi bardzo dobre rokowania. Trzeba jednak pamiętać, że ze schorzeniem tym będziemy borykać się całe życie, dlatego ważna jest odpowiedzialność i przestrzeganie zaleceń weterynarza

Tagi: Polska