Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Przedszkole dla psów – wszystko co musisz o nim wiedzieć
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:39

Przedszkole dla psów – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Przedszkole dla psów – wszystko co musisz o nim wiedzieć
Pixabay.com

Dla szczeniaka okres między 4. a 12. tygodniem jest niezwykle istotny. To wtedy uczy się otaczającego go świata – poznaje dźwięki, kształty i miejsca, które w przyszłości mogłyby wywołać u niego lęk. Jeśli nie przeprowadzimy odpowiedniej socjalizacji później możemy borykać się z dużymi problemami behawioralnymi.

Przedszkole dla psów – co to jest?

Wielu właścicieli psów wciąż podchodzi do psiego przedszkola z pewną rezerwą – brzmi to trochę jak fanaberia, ale bardzo pomaga w oswojeniu małego psa z otaczającym go światem. By zrozumieć ideę najlepiej jest poznać psią naturę, a więc pomówmy chwilę o behawioryzmie.

Młode psy – tak jak i dzieci – muszą wiele się nauczyć. Im więcej bodźców, zachowań, miejsc i dźwięków pokażemy im w tym czasie, tym mniejsza szansa na rozbudzenie w przyszłości lęków, które mogą skutkować agresją, nieodpowiednim zachowaniem.

Psie przedszkole działa na zasadzie 12 punktów, które opracowała psia behawiorystka Margaret Hughes. To bardzo prosta zależność: przed ukończeniem 12 tygodnia życia pies powinien poznać 12 zachowań w 12 kategoriach. Brzmi strasznie? Nie ma się czego obawiać, bo wbrew pozorom łatwo to osiągnąć. Poniżej kilka przykładów:

12 osób: to kobieta, mężczyzna, dziecko, policjant, listonosz, osoba starsza – każda nowa, inaczej wyglądająca osoba to jeden zaliczony punkt.

12 różnych miejsc: mieszkanie, ogród, park, winda, piwnica – każde nowe miejsce, które odwiedzi nasz pies jest innym punktem.

12 różnych podłoży: dywan, glazura, trawa, żwir, asfalt – każde podłoże, po którym przejdzie pies to zaliczony punkt.

12 różnych psów: krótkowłosy, długowłosy, biały, czarny, mały, duży – każdy pies, to kolejny punkt.

W warunkach domowych osiągnięcie wszystkich 12 punktów byłoby dość trudne, choć niemożliwe. Już w samym domu mamy np. różne dźwięki, do których należy psa przygotować: czajnik, dzwonek, odkurzacz, telefon. Musimy jednak o nich pamiętać i sami to kontrolować, a w przypadku natłoku różnych zadań może to być trudne.

Dużo łatwiej o pełną ilość bodźców właśnie w psim przedszkolu. Nie tylko spotkamy tam różne psy oraz różnych ludzi, lecz również prowadzący nas trener podpowie co warto poćwiczyć w domu, szczególnie że podejdzie indywidualnie do każdego psa.

W czym pomaga przedszkole dla psów?

Oprócz wspomnianej wcześniej socjalizacji z otaczającym psa światem, przedszkole dla psów to pierwsza forma treningu. Co prawda nie jest to jeszcze etap uczenia psa komend, ale powoli nasz szczeniak uczy się posłuszeństwa.

Zajęcia prowadzone są przez trenerów oraz behawiorystów, dlatego w zależności od tego, na kogo się zdecydujemy, możemy mieć różny feedback. W obu przypadkach jednak otrzymamy wskazówki, które pomogą np. w nauce prowadzenia psa na smyczy, załatwiania się na matę, a także pozwolą nam zaznajomić się ze sportami, które możemy wykonywać wspólnie z psem.

Jak wybrać dobre przedszkole dla psów

Przed wybraniem przedszkola dla psów warto zasięgnąć opinii – w Internecie oraz wśród znajomych, szczególnie tych, którzy sami z takich usług korzystali. Znacznie więcej ofert znajdziemy w dużych miastach, dlatego też mniej problemów będziemy mieć z dojazdem.

Większość przedszkoli prowadzi działalność w sezonie wiosenno-letnim, zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu, ale również zimą możemy zapisać psa do przedszkola. Zajęcia odbywają się na halach, zamkniętych fabrykach, co również z punktu widzenia poznania świata może być dla psa pomocne.

Przedszkole dla psów – za i przeciw

Decyzja o zapisie psa do przedszkola powinna być w pełni świadoma. Te zajęcia dotyczą zarówno naszego pupila, jak i właściciela, dlatego obie strony muszą być zaangażowane. Spotkania nie zapewnią pełnej nauki – to tylko wskazówki oraz metody, nad którymi musimy popracować też samodzielnie w domu.

Istnieje również szansa, że pies zarazi się np. nosówką, ale większość przedszkoli wymaga karty szczepień w celu wyeliminowania potencjalnych zakażeń. Nigdy jednak nie możemy być tego pewni, dlatego wpisujemy to jako jedno z ryzyk.

Największą zaletą jest socjalizacja. Nawet stosując zasadę 12 punktów samodzielnie, trudno będzie nam ją w pełni zrealizować – szczególnie jeśli chodzi o poznanie innych psich towarzyszy. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalny zespół, co samo w sobie jest wielką pomocą.

Przedszkole dla psów to doskonały pierwszy etap nauki psa. Nie warto go pomijać, jeśli zależy nam na przyjacielu, który wykaże się nie tylko miłością, lecz również wielką odwagą gdy na swojej drodze spotka np. fontannę!

Tagi: Polska