Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Gryzonie

Gryzonie

None
21.03.2023 12:51 Mieszkańcy Wrocławia przeżywają istny horror. Szczury wychodzą nawet z toalety

Wrocław po raz kolejny wypowiada wojnę szczurom. Szkodniki pojawiają się już nie tylko w piwnicach czy na podwórkach, gdzie z kontenerów na śmieci wysypują się odpady. W poszukiwaniu pożywienia dostają się również do domów, pod maski samochodów i do wnętrza kanalizacji. Jednego z gryzoni wyłowiła z muszli sedesowej pani Renata. "W ciągu ostatniego tysiąclecia wyprawiły na tamten świat więcej osób, niż wszystkie wojny, rewolucje i rebelie" - podkreśla dr Sebastian Turkiewicz, legendarny wrocławski szczurołap w rozmowie z Marcinem Torzem. Gryzonie przejęły Wrocław i chociaż mieszkańcy narzekają na obecność szkodników od lat, problem wydaje się pogłębiać.

Szczury opanowały nowojorskie metro, skaczą na ulicy. Miasto pośmiewiskiem Internetu
09.02.2023 14:44 Szczury opanowały nowojorskie metro, skaczą na ludzi. Miasto pośmiewiskiem Internetu

Nowy Jork od lat zmaga się z problemem, jaki stanowią szczury. Gryzonie nie tylko panoszą się po ulicach, ale także skutecznie uszkadzają budynki i instalacje. W sieci pojawia się coraz więcej nagrań z metra, które stanowi jedną z najbardziej obleganych przez te stworzenia lokacji. Niektóre szkodniki wchodzą na śpiących pasażerów, a nawet pchają im się do ust.Pupile domowe w miejskich środkach transportu przestały już zupełnie dziwić, jednak szczury, które opanowały nowojorskie metro skrupulatnie uprzykrzają życie podróżującym. W sieci pojawia się coraz więcej nagrań z ich udziałem. Nie do wiary, co gryzonie wyczyniają tuż pod nosem mieszkańców oraz turystów.

Wczesna wiosna, a może długa zima Świstak wydał werdykt. Już wiadomo, co nas czeka
04.02.2023 12:41 Wczesna wiosna, a może długa zima? Świstak wydał werdykt. Już wiadomo, co nas czeka

Na pytanie, jak długo jeszcze potrwa zima, odpowiedział świstak Phil. To znany na całym świecie gryzoń z Punxsutawney w Pensylwanii. Podczas obchodów Dnia Świstaka, tłumy zebrały się, by obserwować zachowanie pogodowego specjalisty, od którego według przekonania niektórych, można dowiedzieć się, czy wczesna wiosna czeka tuż za rogiem.Dzień Świstaka obchodzony 2 lutego każdego roku to święto celebrowane zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Mieszkańcy wierzą bowiem, że tego dnia gryzonie mogą przepowiedzieć swoim zachowaniem pogodę, jakiej należy spodziewać się w najbliższych tygodniach.

Kobietę sparaliżowało, gdy odchyliła gałęzie choinki
18.12.2022 14:55 Kobieta myślała, że ma zwidy. Spomiędzy gałązek choinki wpatrywały się w nią oczy

Użytkowniczka TikToka na własnej skórze przekonała się, że udekorowana choinka może podobać się nie tylko ludziom, ale również zwierzakom. Choć z całą pewnością nie spodziewała się, że w przystrojonym drzewku skryją się "pasażerowie na gapę", gdy odchyliła gałęzie, ze środka wypatrywały się w nią błyszczące ślepia. W wielu domach udekorowana choinka jest nieodłącznym elementem świąt. Świecące drzewko wnosi niepowtarzalny klimat i sygnalizuje, że zbliża się jeden z najpiękniejszych wieczorów w roku. Choć widok udekorowanej choinki u większości przywołuje na usta uśmiech, pewna tiktokerka, widząc świąteczne drzewko zapewne przez dłuższy czas będzie miała przed oczami coś, co przeraziło ją nie na żarty.

świnki morskie
05.12.2022 16:58 Stado świnek morskich pędzi przez tubę. Nagranie z chlewika z pewnością rozweseli, a nawet wzruszy

Właściciel hodowli kawii domowych, zwanych popularnie świnkami morskimi, zdradził, od czego zaczyna dzień. W sieci ukazało się nagranie z chlewika, które na pewno wywoła uśmiech na twarzy u wielu osób. Już jeden uroczy gryzoń może sprawić wiele radości, a co dopiero całe stado! Świnki morskie, czyli kawie domowe, to jedne z najchętniej kupowanych zwierząt domowych. O popularności tych gryzoni zapewne decyduje słodki wygląd, a także stosunkowa niewymagająca opieka. Często trzymamy je w mieszkaniach, ze względu na małe wymagania, jak również łatwość hodowli określonych odmian. Naszemu futrzastemu milusińskiemu dużo radości sprawia również przebywanie na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz, aby twój dzień stał się jeszcze lepszy, koniecznie zapoznaj się z filmikiem zarejestrowanym na farmie świnek morskich. Jesteśmy pewni, że widok pędzących przez tubę gryzoni wywoła szereg pozytywnych emocji!

Bóbr
03.12.2022 13:39 Nie żyje najsłynniejszy bóbr z Doliny Służewieckiej. Warszawiacy są zbulwersowani, "To nie mógł być wypadek"

Nie żyje najsłynniejsza bobrzyca, która przeszło pięć lat temu jako pierwsza osiedliła się w Dolinie Służewieckiej w Warszawie i dała początek lokalnej populacji chronionego gatunku. Smutne doniesienia o śmierci zwierzęcia rozniosły się w mediach społecznościowych, a na Facebooku opublikowano pożegnalny post. Wiele wskazuje na to, że do śmierci samicy rękę przyłożył człowiek.Nad śmiercią zwierzaka ubolewają nie tylko leśnicy należący do Stowarzyszenia "Nasz Bór", ale także warszawiacy, zwłaszcza mieszkańcy dzielnic Mokotów i Ursynów, którzy często wypatrywali bobrzycy w trakcie spacerów. Śmierć samicy bobra boli tym bardziej, że prawdopodobnie przyczynił się do niej człowiek. We wzruszających słowach zwierzę pożegnał szczególnie z nią związany Roman Głodowski.

szynszyla
29.11.2022 15:00 Nagranie zrobiło furorę w sieci. Tak wygląda szynszyla w trakcie kąpieli piaskowej

Zastanawiałeś się kiedyś, czy szynszyle można kąpać w wodzie? Wbrew pozorom tym pięknym, puchatym gryzoniom o niezwykle miękkim futerku w zupełności wystarcza samodzielna pielęgnacja i regularne kąpiele w specjalnym piasku czy pyle. Jak wygląda szynszyla w trakcie kąpieli "na sucho"? To nagranie zrobiło furorę w sieci i doczekało się już ponad 25 mln odsłon. Nie da się ukryć, że od pewnego czasu szynszyla coraz częściej jest wybierana jako zwierzątko domowe. Co ciekawe, te płochliwe gryzonie słyną ze swojej długowieczności, bowiem dożywają nawet 20 lat, jeśli znajdą się w rękach odpowiedzialnych opiekunów. Dodatkowo szynszyle znane są z zamiłowania do czystości i wyjątkowo dokładnie dbają o własną higienę. Większość zabrudzeń są w stanie wyczyścić samodzielnie podczas kąpieli piaskowych.

bóbr
20.11.2022 14:07 Z lasu znikały precyzyjnie ścięte choinki. Za kradzieżą stał rabuś w futrze i z długim ogonem

Z lasu zaczęły znikać precyzyjnie ścięte choinki. To tajemnicze zjawisko od razu wywołało szereg podejrzeń w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym. Wkrótce złodziejaszek został przyłapany na gorącym uczynku. Trzeba przyznać, że takiego sprawcy zamieszania mało kto się spodziewał. Okazało się, że za kradzieżą stał rabuś w futrze z długim ogonem.Kradzieże choinek czy nielegalna wycinka drzew porą zimową były niegdyś nagminnym zachowaniem. Tego typu procedery zdarzają się już raczej sporadycznie, ze względu na przemijającą modę na naturalne drzewka, ale wciąż mają miejsce. Okazuje się jednak, że za tym przestępstwem nie zawsze osobą kierowane chęcią łatwego, choć nieuczciwego zysku.Nie należy zapominać, że prawdziwych rabusi można spotkać również w lasach, a zwłaszcza w pobliżu dolin rzecznych, jezior, kanałów, bagien i niewielkich cieków. Ten zdecydowanie odnalazł się w swoim fachu, ponieważ do kradzieży choinek miał doskonale przystosowane ostre zęby. Co ciekawe, jego występek udało się zarejestrować na nagraniu.

BeFunky-collage - 2022-04-17T143453.380
14.10.2022 13:16 Świnki morskie wyrzucone na śmietnik. Ratownicy zwierząt nie odpuszczają, "Czy to się kiedyś skończy?"

Ratownicy zwierząt w Lublinie poinformowali o horrorze, który przeszły świnki morskie pozostawione na śmietniku. Bezbronne zwierzęta zostały porzucone przez swojego opiekuna bez najmniejszych skrupułów. Ponad wszelką wątpliwość niektórzy zapominają, że zwierzęta domowe to nie zabawki.Skandaliczne i nieodpowiedzialne zachowania właścicieli zwierzaków domowych to niestety powszechny problem, z którym inspektorzy i członkowie organizacji pro-zwierzęcych, pracownicy schroniska, wolontariusze, a także zwyczajni miłośnicy zwierzaków mierzą się na co dzień. Niektórzy nie czują się odpowiedzialni za swoich pupili, a nawet są zdolni z zimną krwią wyrządzić im krzywdę, czego dowodem jest niedawna interwencja w Lublinie.

Stworzenie
22.09.2022 14:38 Znaleźli zwierzątko tak małe, że ważyło mniej niż 1 gram. Dziś jest nie do poznania

Pewien mężczyzna z Australii dokonał zadziwiającego odkrycia z pomocą swoich psów. Podczas spaceru czworonogi złapały trop i poprowadziły go wprost do małego torbacza. Zwierzątko odłączyło się od matki i potrzebowało natychmiastowej pomocy.Historia zna wiele przypadków ratowania domowych, hodowlanych, jak i dziko żyjących zwierząt. Niektóre stworzenia są tak małe, że większość ludzi może ich nawet nie zauważyć, gdy przechodzi obok. Na szczęście para przenikliwych psich oczu dostrzegła maleństwo, które wypadło z torby swojej matki.

Straż Miejska
15.09.2022 10:21 "Świnki morskie na przystanku". Strażnicy miejscy myśleli, że zgłoszenie to żart

Stołeczni strażnicy miejscy z Ekopatrolu odebrali telefon, które początkowo wzięto za nieśmieszny żart. Nad ranem dotarła do nich informacja o dwóch gryzoniach pozostawionych na przystanku autobusowym. Zgłaszający wcale nie kłamał."Świnki morskie na przystanku" - takie zgłoszenie otrzymała o 4.30 warszawska Straż Miejska. Zważywszy na wczesną porę, początkowo zgłoszenia nie potraktowano na poważnie, jednak funkcjonariusze na wszelki wypadek udali się we wskazane miejsce.

Chomik
24.08.2022 17:08 Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Chomiki to zwierzątka, które często są wybierane przez rodziców, by nauczyć pociechy odpowiedzialności. Nie należy zapominać, że dziecko łatwo przywiązuje się do swojego pupila, dlatego warto wiedzieć z wyprzedzeniem, jak długo będzie nam towarzyszył. Niestety, chomik nie jest zwierzątkiem długowiecznym.Chomiki to niezwykle popularne i proste w utrzymaniu zwierzątka, które nadają się dla osób posiadających niewielką ilość czasu lub zwyczajnie lubiących gryzonie. Ze względu na ich nieduże rozmiary i samotniczy tryb życia, niemal każda dorosła osoba, a nawet dziecko, jest w stanie podołać opiece nad tym pupilem. Decydując się na zakup chomika, warto wziąć pod uwagę czynniki takie, jak przypuszczalna długość życia oraz zapoznać się z podstawowymi zasadami hodowli tych zwierząt, aby uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych i rozlicznych chorób. Należy mieć świadomość, że stosunkowo szybko będziemy musieli się z nim rozstać.

Zdjęcie ilustracyjne: pralka
02.08.2022 15:41 Kobieta wyładowała pralkę i usłyszała cichy szelest. Dzikie zwierzę tuliło się do świeżo wypranego kocyka

Pewna mieszkanka Canberry w Australii zwróciła się po pomoc do aktywistki zajmującej się ratowaniem dzikich zwierząt. Jak się okazało, w domu kobiety zadomowił się torbacz. Prawdopodobnie nawet nie zauważyłaby jego obecności, gdyby akurat nie robiła prania. Yolandi Vermaak to założycielka organizacji ratującej zwierzęta, która nie narzeka na brak obowiązków oraz nadmiar wolnego czasu. Aktywistka na co dzień pomaga zupełnie innym stworzeniom niż psy czy koty. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje średniej wielkości gatunek ssaka z rodziny wombatowatych, występujący naturalnie w południowo-wschodniej Australii. Chodzi oczywiście o wombaty.

Świnka morska
22.07.2022 14:36 Kobieta znajduje na poboczu zwierzę drżące z zimna. Od razu wie, co musi zrobić

Julie Turner, przejeżdżając przez sąsiedztwo, w którym mieszka, znalazła na ulicy drżące zwierzę. Zaciekawiona kobieta podeszła bliżej i zdała sobie sprawę, że maleństwo desperacko walczy o przetrwanie. Był zimny, styczniowy dzień w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, gdy Julie Turner przejeżdżała samochodem przez swoją dzielnicę. Koncentrując całą swoją uwagę na jezdni, nagle dostrzegła niewielkich rozmiarów futrzaną kuleczkę na poboczu drogi.

Jadowity ssak
09.06.2022 11:23 Odkryto drugiego jadowitego ssaka występującego w Polsce. Wygląda słodko, ale to tylko pozory

Dotychczas odkryto wyłącznie jeden gatunek jadowitego ssaka w Polsce - przynajmniej tak uważano jeszcze do niedawna. Naukowcy dowiedli, że istnieje drugi jadowity ssak występujący w naszym kraju. Wyjątkowym okazem okazała się być ryjówka aksamitna. Mogłoby się wydawać, że wytwarzanie jadu kojarzy się przede wszystkim z wężami, pająkami, owadami, meduzami, rybami, żabami, ropuchami czy skorpionami. Wszakże ssaki także posiadły taką zdolność, choć w dalszym ciągu jest ona rzadkością.

Bóbr
15.05.2022 15:24 Przykre wieści o mieszkańcu Morskiego Oka. Przetrwał zimę, zginął spadając z wysokości

Leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Grzegorz Bryniarski przekazał smutną wiadomość za pośrednictwem mediów społecznościowych. Słynny bóbr znad Morskiego Oka, który jako pierwszy przezimował w rejonie wysokogórskim w Polsce, nie żyje. Jego ciało znalazł jeden z turystów.

Kawia domowa
01.05.2022 15:45 Kawia domowa znaleziona w śmietniku. Znudziła się właścicielowi?

Gdańscy strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o porzuconej kawii domowej, czyli popularnej śwince morskiej. Zwierzę zostało potraktowane w wyjątkowo nieczuły, przedmiotowy sposób. Gdyby nie przypadkowy mężczyzna, gryzoń nie miałby najmniejszych szans na przeżycie. Bezmyślność, a może raczej skrajne okrucieństwo niektórych właścicieli zwierząt nie przestaje szokować. W czwartek, 28 kwietnia 2022 roku, na numer 986 zadzwonił mężczyzna, który znalazł udomowionego gryzonia wyrzuconego do kontenera na śmieci. Czyżby się komuś znudził?

burger king
15.04.2022 14:59 Wiewiórka zablokowała kolejkę do okienka w Burger Kingu. Kierowcy nie mieli do niej żalu

Jeff Clutch czekał na złożenie zamówienia w kolejce do lokalnej restauracji Burger King, kiedy spotkała go niecodzienna sytuacja. Do kolejki przed nim wepchnęła się stała klientka, która nie przyjmowała odmowy. Była to wiewiórka, która przyszła po swoją ulubioną przekąskę.Pewien Amerykanin podjechał samochodem do okienka restauracji, żeby złożyć zamówienie. Okazało się jednak, że kolejkę w Burger Kingu zablokowała mała, ruda wiewiórka, która jest tam mile widzianą klientką.

Bóbr
11.04.2022 12:12 Niezwykły spacerowicz w centrum miasta. "Panie bobrze, pan odpowie, po co chodzić po Krakowie?!"

Na spacer w poniedziałkowy poranek wybrał się niezwykły gość. Po ulicy Krakowskiej w Krakowie dreptał... bóbr. Straż Miejska przechwyciła zwierzę i na pamiątkę interwencji opublikowali rymowankę w mediach społecznościowych.Spacer to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, który ma iście zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zwolennicy porannych przechadzek mogą jednak natknąć się swojej drodze na zdumiewających wędrowników. Nie chodzi nam jednak o imprezowiczów wracających z nocnych dyskotek, lecz zwierzęcych budowniczych tam.

wiewiórka
07.04.2022 09:50 Mama wiewiórka otuliła swoje dzieci. Najsłodsza rzecz, jaką dzisiaj zobaczysz

Rodzice czuwają nad swoimi dziećmi całymi dniami i nocami. Nawet kiedy śpią, dbają o swoje pociechy. Tak jest również w świecie zwierząt. Świadczy o tym pewne nagranie, przedstawiające rodzinę wiewiórek. Uroczy filmik pochodzi z wiewiórczego gniazda.Miłośnicy dzikiej przyrody ze wschodnich Stanów Zjednoczonych postanowili zamontować kamerę w dziupli wiewiórki, znajdującej się na ich podwórku. Urocze nagranie z udziałem wiewiórek w roli głównej opublikowali na YouTubie.

Małe wiewiórki
28.03.2022 10:16 Malutkie wiewiórki znalazły się pod opieką ludzi. Widok jest nie z tej ziemi

Osierocone wiewiórki zostały znalezione poza gniazdem w miejscowości Tuczna. Oseski wymagały regularnego dokarmiania i profesjonalnej opieki, dlatego trafiły do Dzikiej Ostoi, a następnie pod skrzydła Fundacji Dzikich Zwierząt. Poznajcie Tolę, Bolka i Lolka.Wystarczyło kilka słonecznych dni, by na gałązkach rozwinęły się pąki i kwiaty, a w koronach drzew zaczęły skakać wiewiórki. Stworzenia te zamieszkują dziuple, które moszczą porostami i mchami, ale wykorzystują też gniazda ptaków. I choć wiosna sprzyja rozmnażaniu się zwierząt, niestety zdarza się, że małe wiewiórki wypadają czasami z gniazd.Podobny los spotkał wiewiórcze rodzeństwo, które znaleziono w miejscowości Tuczna.

Wiewiórka i butelka wody
24.03.2022 19:03 Spragniona wiewiórka zatrzymała ludzi. Chwilę później zrobiła niewiarygodną rzecz

Wiewiórki to doskonale wszystkim znane, urocze, parkowe zawadiaki. Zwykle zaczepiają przechodniów, by dostać od nich kilka orzechów, z których robią zapasy na zimę. Jednak pewna wiewiórka miała równie ważną, ale inną życiową potrzebę, co uchwycono na nagraniu udostępnionym na YouTube. Była bardzo spragniona.

wiewiorka
24.03.2022 19:02 Kobieta znalazła na chodniku małe zwierzątko. Uratowała mu życie

W lutym 2019 roku Jessica Adams znalazła na drodze małe zwierzątko. Było zimno i ponuro, a bezbronny maluszek leżał na chodniku i trząsł się z zimna. Ponieważ kobieta nie zobaczyła przy nim matki, a i zwierzak miał tylko pół ogona, postanowiła zabrać go do domu. Chciała jedynie go ogrzać, nakarmić i otulić. Jessica nie spodziewała się, że zostaną przyjaciółmi na długie lata. - Dzień kiedy znaleźliśmy Steve’a – 25 luty 2019 roku. Myślałam, że nie uda mu się przeżyć. Chciałam jedynie go ogrzać i przytulić – napisała Jessica na Instagramie.

Zdjęcie ilustracyjne: szczur
24.03.2022 19:02 Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Toruń po raz kolejny wypowiedział wojnę szkodnikom. Szczury są wszędzie - w parkach, na ulicach, a nawet w kamienicach. Z tego powodu na terenie całego miasta przeprowadzana jest akcja deratyzacyjna. Mieszkańcy okolic ul. Gagarina i Fałata mają jednak pewne wątpliwości, co do skuteczności i bezpieczeństwa stosowanych środków. W województwie kujawsko-pomorskim trwa wiosenna akcja odszczurzania. Wyjątkowo inteligentne gryzonie, które nieproszone zakładają gniazda w zacisznych kryjówkach zabudowań, m.in. naszych piwnicach, garażach czy na strychach, mogą roznosić choroby i niszczyć zapasy żywności. Stąd standardowe pułapki często okazują się nieskuteczne w walce ze szczurami.

myszki na śmietniku
24.03.2022 19:00 Nie do wiary, co znaleziono na śmietniku. Fundacja i straż miejska uratowali wyrzucone zwierzęta

Nie raz bywało, że zwierzaki miewały ciężko u swoich właścicieli i dochodziło do poważnych interwencji. Ostatnio wydarzyła się kolejna tragedia - znaleziono zwierzęta w śmietniku. Ich liczba była zatrważająca, znajdowało się tam ponad 16 myszek. Najwyraźniej komuś znudziła się ich hodowla, sprawca jest poszukiwany.

Mały bóbr
24.03.2022 18:58 Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Wrocławska Ekostraż informuje na Facebooku o interwencji ws. kolejnego zwierzęcia wymagającego pomocy. Tym razem z rzeki w okolicach Kłodzka wyłowiono małego bobra, który został opuszczony przez swoją rodzinę. Na niewielkich rozmiarów boberka topiącego się w nurcie rzeki natrafiła grupka osób. Osłabiony maluch nie potrafił samodzielnie wydostać się na brzeg, dlatego w trakcie nieudolnych prób przedostania się w bezpieczne miejsce znikał pod powierzchnią wody.

myszy
24.03.2022 18:58 Myszy zaczęły "spadać z nieba"! Mowa o pladze

Mieszkańcy stanu Nowa Południowa Walia w Australii boją się o swoje życie. Wszystko przez myszy, które atakują ich na każdym kroku. Australijczycy zmagają się z ogromną plagą tych gryzoni.Dramat Australijczyków trwa już od kilku miesięcy. Myszy atakują plony, wkradają się do sklepów i knajpek, zdarza im się zaatakować człowieka.

Pies i chomik
24.03.2022 18:58 Ogromny berneńczyk kontra maleńki chomik. Takiej reakcji nikt nie przewidział (wideo)

Berneński pies pasterski na pierwszy rzut oka wydaje się być nieustraszony, ale ma pewien wstydliwy sekret - przeraźliwie boi się chomików! Właścicielka psa postanowiła pomóc mu przełamać lęk w nieco ryzykowny sposób. Efekt? Płaczemy ze śmiechu!Jak radzić sobie z uczuciem lęku i strachu? Eksperci przekonują, że efektowną metodą jest stopniowe wychodzenie z własnej strefy komfortu i pokonywanie swoich słabości. Kierując się tą radą, właścicielka pewnego psiaka nieco przesadziła i zaserwowała mu terapię szokową.