Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.08.2022 17:08

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Chomik
unsplash/Alex Konokh

Chomiki to zwierzątka, które często są wybierane przez rodziców, by nauczyć pociechy odpowiedzialności. Nie należy zapominać, że dziecko łatwo przywiązuje się do swojego pupila, dlatego warto wiedzieć z wyprzedzeniem, jak długo będzie nam towarzyszył. Niestety, chomik nie jest zwierzątkiem długowiecznym.

Chomiki to niezwykle popularne i proste w utrzymaniu zwierzątka, które nadają się dla osób posiadających niewielką ilość czasu lub zwyczajnie lubiących gryzonie. Ze względu na ich nieduże rozmiary i samotniczy tryb życia, niemal każda dorosła osoba, a nawet dziecko, jest w stanie podołać opiece nad tym pupilem.

Decydując się na zakup chomika, warto wziąć pod uwagę czynniki takie, jak przypuszczalna długość życia oraz zapoznać się z podstawowymi zasadami hodowli tych zwierząt, aby uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych i rozlicznych chorób. Należy mieć świadomość, że stosunkowo szybko będziemy musieli się z nim rozstać.

Ile żyją chomiki?

Chomik to zwierzę bardzo wrażliwe, stroniące od hałasu i zgiełku. Najbardziej popularnym gatunkiem jest chomik syryjski – jest największy spośród domowych chomików. Większy od niego jest tylko chomik europejski, jednak żyje on na wolności. Życie chomika, z ludzkiego punktu widzenia, jest niestety bardzo krótkie. Dobra opieka, czysta klatka i prawidłowe odżywianie mogą wydłużyć jego życie, ale w dalszym ciągu nie należy mieć wygórowanych oczekiwań. Zakłada się, że chomik może przeżyć maksymalnie do 5 lat, jednak zdarza się to niebywale rzadko i tylko u jednej rasy – chomika syryjskiego. Przyjmuje się jednak, że średnia długość życia badanych gryzoni to 21 miesięcy.

Nie zapominajmy, ze nasze decyzje oraz zachowanie również wpływają na przyszłość tego uroczego stworzenia. Zacznijmy od samego początku, czyli kupna chomika.

Dlaczego chomiki umierają tak szybko?

Cena chomika nie należy do wygórowanych. W sklepie zoologicznym można je kupić już za 20 zł, ale bezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się zakup pupila w doświadczonej hodowli. Dobra hodowla sprzedaje chomiki z pełną dokumentacją, dzięki czemu mamy pewność, że naszemu pupilowi nie dolega żadne schorzenie. Zwróć więc uwagę, czy gryzoń ma ładne i lśniące futerko. Może mieć to znaczący wpływ na długość jego życia. Z uwagi na swoją delikatność, wypadki często chodzą po chomikach. W żadnym razie nie należy traktować gryzonia jak zabawki czy pozostawiać z kilkulatkiem bez nadzoru osoby dorosłej. Nie trudno o przypadkowe wypuszczenie ich z dłoni czy zgniecenie, co może skutkować śmiercią podopiecznego.

Kluczowe jest także zapewnienie mu odpowiednio dużej przestrzeni i zabezpieczenie klatki, by przypadkiem nie zawisnął między prętami. Nie zapomnij, że w przypadku hodowli więcej niż jednego osobnika może dojść do walki pomiędzy nimi.

Aby utrzymać chomika w dobrym samopoczuciu i zdrowiu, należy też regularnie zabierać go do weterynarza w celu badań kontrolnych. Dzięki temu zapobiegniesz wystąpieniu przerośniętych paznokci i przerośnięciu przednich zębów, co może prowadzić do jego zgonu.

Co ciekawe, brytyjscy naukowcy z Royal Veterinary College wskazali jeszcze jedną powszechną przyczynę śmierci chomików hodowanych w domowych warunkach. Według badań przeprowadzonych na prawie czterech tysiącach osobników na pierwszym miejscu plasuje się choroba bakteryjna, nazywana chorobą mokrego ogonka.

Choroba mokrego ogona u chomików

Jednym z najpowszechniej występujących schorzeń u chomików jest choroba mokrego ogona, wywoływana jest przez bakterie Lawsonia intracellularis. To infekcja bakteryjna, która prawdopodobnie ma związek ze stresem, zbyt wczesnym rozdzieleniem z matką. Źródła można upatrywać także w niezadowoleniem z warunków życia lub z leczeniem. Choroba mokrego ogonka wynika z zaburzenia równowagi naturalnej bakterii występującej w żołądku i jelicie chomika. Nazwa nawiązuje do częstego wypróżniania się przez chomika, przez co gryzoń staje się mokry i zabrudzony kałem od pasa do ogonka. Przypadłość ta dotyka szczególnie młode chomiki, zwykle między 3-6 tygodniem życia i najczęściej pojawia się wśród chomików roborowskiego, syryjskich i dżungarskich.

Jeżeli zauważymy u swojego chomika objawy, takie jak:

  • osowiałość,

  • większa senność,

  • zaniechanie aktywności w nocy,

  • biegunka.

...to dobrym pomysłem jest udanie się do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych. Należy się pospieszyć, niż objawy zwykle trwają 7 dni. Śmierć następuje zazwyczaj w wyniku odwodnienia lub wygłodzenia.

Wnioski nasuwają się same: mimo, iż zakup chomika nie jest poważną inwestycją, to należy pamiętać, że ta jednorazowa transakcja powinna być przemyślaną decyzją. Przyszły hodowca musi również pamiętać o tym, że przeciętna długość życia chomika wynosi od 2 do 3 lat. Jeśli zatem chcesz mieć przyjaciela na długie lata, to w miarę możliwości wybierz psa lub kota.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: vetopedia.pl