Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Z lasu znikały precyzyjnie ścięte choinki. Za kradzieżą stał rabuś w futrze i z długim ogonem
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 20.11.2022 14:07

Z lasu znikały precyzyjnie ścięte choinki. Za kradzieżą stał rabuś w futrze i z długim ogonem

bóbr
facebook/Mike’s photos and videos of beavers

Z lasu zaczęły znikać precyzyjnie ścięte choinki. To tajemnicze zjawisko od razu wywołało szereg podejrzeń w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym. Wkrótce złodziejaszek został przyłapany na gorącym uczynku. Trzeba przyznać, że takiego sprawcy zamieszania mało kto się spodziewał. Okazało się, że za kradzieżą stał rabuś w futrze z długim ogonem.

Kradzieże choinek czy nielegalna wycinka drzew porą zimową były niegdyś nagminnym zachowaniem. Tego typu procedery zdarzają się już raczej sporadycznie, ze względu na przemijającą modę na naturalne drzewka, ale wciąż mają miejsce. Okazuje się jednak, że za tym przestępstwem nie zawsze osobą kierowane chęcią łatwego, choć nieuczciwego zysku.

Nie należy zapominać, że prawdziwych rabusi można spotkać również w lasach, a zwłaszcza w pobliżu dolin rzecznych, jezior, kanałów, bagien i niewielkich cieków. Ten zdecydowanie odnalazł się w swoim fachu, ponieważ do kradzieży choinek miał doskonale przystosowane ostre zęby. Co ciekawe, jego występek udało się zarejestrować na nagraniu.

Rabuś w futrze i z długim ogonem kradł choinki z lasu

Kiedy zauważono, że z lasu coraz częściej znikały precyzyjnie ścięte choinki, postanowiono zrobić zasadzkę na istotę, która je kradnie. W tym celu ustawiono fotopułapkę, z której był widok na naprawdę piękne okazy tego gatunku drzewa. Jednak mało kto mógł się spodziewać, że całemu zamieszaniu winny jest właśnie ten osobnik.

bóbr
facebook/Mike’s photos and videos of beavers

Otóż kamera nagrała bobra, który ma na tyle ostre zęby, że przegryzienie się przez pień drzewa nie stanowiło dla niego najmniejszego problemu. Po sprawnie przeprowadzonej akcji ściętą choinkę zabrał ze sobą, najpewniej do stawu bobrowego.

Pod opublikowanym nagraniem bardzo szybko zaczęły pojawiać się komentarze. Internauci byli zdziwieni siłą, ale i samozaparciem największego gryzonia zamieszkującego Eurazję. Zdecydowanie docenili, że zwierzak postawił sobie duże wyzwanie i niemal natychmiast zgodnie stwierdzili, że zwierzak przygotowuje się do nadchodzących świat.

- On zaczął już przygotowania do świąt - pisze jeden z nich.

- Zastanawiam się, czy kiedykolwiek boli ich ząb – rozważa kolejny.

- Mam nadzieję, że Mikołaj mu coś przyniesie – czytamy także pod nagraniem.

Z czego bobry budują tamy i do czego im służą?

Zastanawialiście się kiedyś, w jakim celu bobry budują tamy? Wiele osób uważa, że konstrukcje te tworzą, aby w nich zamieszkać, jednak nic bardziej mylnego. Najczęściej drewniane instalacje powstają z kłód i gałęzi, a cała budowla uszczelniona jest między innymi mułem, częściami darni i roślin. Ma ona jedynie przyczynić się do zwiększenia poziomu wody w stawie bobrowym.

Poprzez zwiększenie poziomu wody w danym zbiorniku bobry mogą lepiej ukrywać się przez polującymi na nie drapieżnikami. Oprócz tego, że tamy zapewniają im większe bezpieczeństwo, to także zapewniają lepsze warunki do pływania i nurkowania. Ciekawostką jest, że zwierzęta te posiada wiele cech morfologicznych, które ułatwiają im prowadzenie ziemnowodnego trybu życia. Oprócz tego, mogą wytrzymać nawet więcej niż 10 minut pod powierzchnią wody!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: facebook/Mike’s photos and videos of beavers; wigry.org.pl