Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Nagranie zrobiło furorę w sieci. Tak wygląda szynszyla w trakcie kąpieli piaskowej
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 29.11.2022 15:00

Nagranie zrobiło furorę w sieci. Tak wygląda szynszyla w trakcie kąpieli piaskowej

szynszyla
youtube/ChinTubeHD

Zastanawiałeś się kiedyś, czy szynszyle można kąpać w wodzie? Wbrew pozorom tym pięknym, puchatym gryzoniom o niezwykle miękkim futerku w zupełności wystarcza samodzielna pielęgnacja i regularne kąpiele w specjalnym piasku czy pyle. Jak wygląda szynszyla w trakcie kąpieli "na sucho"? To nagranie zrobiło furorę w sieci i doczekało się już ponad 25 mln odsłon.

Nie da się ukryć, że od pewnego czasu szynszyla coraz częściej jest wybierana jako zwierzątko domowe. Co ciekawe, te płochliwe gryzonie słyną ze swojej długowieczności, bowiem dożywają nawet 20 lat, jeśli znajdą się w rękach odpowiedzialnych opiekunów. Dodatkowo szynszyle znane są z zamiłowania do czystości i wyjątkowo dokładnie dbają o własną higienę. Większość zabrudzeń są w stanie wyczyścić samodzielnie podczas kąpieli piaskowych.

Nagrał, jak wygląda szynszyla w trakcie kąpieli piaskowej

Opiekun szynszyli udostępnił w sieci materiał wideo, na którym w roli głównej mieliśmy okazję zobaczyć właśnie jego pupila. Mężczyzna udokumentował cały przebieg procesu regularnych kąpieli piaskowych, umożliwiającego pielęgnację futerka i oczyszczanie go z zabrudzeń i martwych włosów. Na samym początku nagrania widzimy, jak wsypuje do pojemnika odpowiednio dobrany proszek, a po chwili szynszyla jest już wewnątrz drewnianej balii i przystępuje do akcji.

szynszyla
youtube/ChinTubeHD
9-12.jpg (1)

Instynkt podpowiada zwierzakowi, że to świetna okazja, by wytarzać się w piasku i niemal natychmiast przewraca się z boku na bok, kopie małymi nóżkami i tarza się w specjalnym proszku. Możemy zauważyć, że zwierzę co jakiś czas opiera się o brzeg pojemnika i robiło sobie chwilę przerwy od czynności, która wyraźnie sprawiała mu satysfakcję.

Czemu służą kąpiele piaskowe?

Kąpiele piaskowe mogą wydawać się niedorzeczne z ludzkiego punktu widzenia, ponieważ przywykliśmy do oczyszczania ciała z brudu i zarazków poprzez polewanie go wodą i stosowanie odpowiednich kosmetyków dezynfekujących. Warto jednak wiedzieć, że w naturze gryzonie, a więc chomiki, myszoskoczki, koszatniczki i szynszyle, zachowują czystość przy pomocy drobnego piasku. W ich przypadku gęste futerko jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Niektóre gatunki, aby wyczyścić swoje futerko, muszą wytarzać się w odpowiednio przygotowanym proszku. Piasek umożliwia im pozbycie się z futerka wszystkich zanieczyszczeń, wilgoci i tłuszczy, jakie zdążyły się w nim zgromadzić. Możliwość kąpieli piaskowej powinno się udostępniać szynszyli co około 2-3 dni. Wystarczy, że włożysz do klatki swojego pupila miseczkę z piaskiem, a on już doskonale będzie wiedział, co należy z nią zrobić. Dzięki takiemu zabiegowi futerko będzie nie tylko czyste, ale też puszyste i miłe w dotyku.

Pamiętajmy, że u gryzoni, a także królików zmoczona sierść nie jest w stanie szybko wyschnąć, przez co długo utrzymuje swoją wilgoć, zapraszając do siebie różne drobnoustroje. Oprócz tego niedosuszone futerko może prowadzić do przeziębienia, utraty odporności i wielu innych poważnych chorób, dlatego kąpiel w wodzie jest dla nich zakazana.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: animalchannel.co; maxandmrau.pl, krainatuptusia.pl