Swiatzwierzat.pl
Jadowity ssak

IBERION

Odkryto drugiego jadowitego ssaka występującego w Polsce. Wygląda słodko, ale to tylko pozory

9 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Dotychczas odkryto wyłącznie jeden gatunek jadowitego ssaka w Polsce - przynajmniej tak uważano jeszcze do niedawna. Naukowcy dowiedli, że istnieje drugi jadowity ssak występujący w naszym kraju. Wyjątkowym okazem okazała się być ryjówka aksamitna.

Mogłoby się wydawać, że wytwarzanie jadu kojarzy się przede wszystkim z wężami, pająkami, owadami, meduzami, rybami, żabami, ropuchami czy skorpionami. Wszakże ssaki także posiadły taką zdolność, choć w dalszym ciągu jest ona rzadkością.

W Polsce odkryto drugiego jadowitego ssaka

Do tej pory sądzono, że jedynym występującym powszechnie w Polsce jadowitym ssakiem jest rzęsorek rzeczek. Gatunek niewielkiego ssaka owadożernego z rodziny ryjówkowatych potrafi zabić zwierzę większe od siebie, gdyż zawarty w ślinie jad ma silne właściwości paraliżujące, dzięki czemu zwierzę może unieruchamiać ofiarę. Nieruchoma ofiara zostaje następnie zawleczona do nory, gdzie przechowywana jest w stanie śpiączki. 

Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze jeden przedstawiciel ssaków, którego ślina potrafi uszkodzić czerwone krwinki. Mowa o ryjówce aksamitnej (Sorex araneus), jednym z najpospolitszych polskich ssaków, przed którym ostrzegano już 400 lat temu. Badania naukowe potwierdziły to, co wiedzieli nasi przodkowie.

Śmiercionośne umiejętności tego stworzenia dowiedli polscy uczeni - Krzysztof Kowalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Paweł Marciniak oraz Leszek Rychlik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Klacz

Klacz rozpaczała po stracie źrebaka. Był tylko jeden sposób, by ulżyć jej w cierpieniu

CZYTAJ DALEJ

Mały ssak o zabójczym jadzie

Naukowcy zdobyli pierwsze eksperymentalne dowody na obecność jadu w ślinie ryjówki aksamitnej. Na łamach Zoological Letters przedstawiono wyniki badań, z których jasno wynika, że jad ryjówek wywołuje silną hemolizę, pozwalając tym zwierzętom na polowanie na większą zdobycz, np. małe żaby, młode myszy, a nawet inne ryjówki.

Hemoliza to termin medyczny odnoszący się do przedwczesnego i nieprawidłowego procesu rozpadu czerwonych krwinek (erytrocytów), następujący wskutek różnych czynników fizycznych, chemicznych czy biologicznych. Wskutek tego zjawiska uwolniona hemoglobina przechodzi do osocza krwi i skutkuje ogólnymi objawami niedokrwistości, takimi jak osłabienie, wzmożona męczliwość, bladość czy pogorszenie koncentracji. 

Dodatkowe możliwości łowieckie są kluczowe w przetrwaniu ryjówek, ponieważ zwierzęta te żerują przez całą dobę, zjadając niemal tyle, ile waży, głównie owady i inne bezkręgowce. Jeśli nie może jeść, umiera w ciągu 10 godzin.

- Wykazaliśmy, że jeden z członków licznego rodzaju Sorex jest jadowity. Jest więc prawdopodobne, że wytwarzanie jadu wśród ryjówkowatych i innych ssaków z rzędu owadożerów (Eulipotyphia), jest znacznie bardziej rozpowszechnione, niż się przypuszcza - czytamy w opublikowanej pracy.

10 polskich gwiazd, którzy kochają zwierzęta całym sercem. Ich pupile żyją jak w bajce

Te gwiazdy nie raz pokazały swoje wielkie serce dla zwierząt, pomagając bezdomnym czworonogom i aktywnie działając na ich rzecz, a co najważniejsze ofiarując im swoją miłość i dom.

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zielona.interia.pl, Zoological Letters

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >