Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: pralka

pixabay/stevepb

Kobieta wyładowała pralkę i usłyszała cichy szelest. Dzikie zwierzę tuliło się do świeżo wypranego kocyka

2 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Pewna mieszkanka Canberry w Australii zwróciła się po pomoc do aktywistki zajmującej się ratowaniem dzikich zwierząt. Jak się okazało, w domu kobiety zadomowił się torbacz. Prawdopodobnie nawet nie zauważyłaby jego obecności, gdyby akurat nie robiła prania.

Yolandi Vermaak to założycielka organizacji ratującej zwierzęta, która nie narzeka na brak obowiązków oraz nadmiar wolnego czasu. Aktywistka na co dzień pomaga zupełnie innym stworzeniom niż psy czy koty. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje średniej wielkości gatunek ssaka z rodziny wombatowatych, występujący naturalnie w południowo-wschodniej Australii. Chodzi oczywiście o wombaty.

Wombat ukrył się w stosie prania

Na początku lipca Vermaak została poproszona o zabezpieczenia zwierzęcia, które nieznanym sposobem znalazło się w jednym z domów w Canberrze. Gdy przybyła na miejsce, odkryła, że samica wombata rozgościła się w świeżo wypranym praniu. Sądząc po wyrazie jej pyska, musiało jej być tam bardzo wygodnie i wcale nie miała zamiaru uciekać.

- Wtuliła się w niebieski kocyk i nie dawała za wygraną - relacjonuje założycielka organizacji Wombat Rescue, udostępniając na Facebooku nagranie z akcji ratunkowej.

Koty wolno żyjące

Zniszczone budki dla wolno żyjących kotów. Niestety, to już nie pierwszy raz

CZYTAJ DALEJ

Zwierzę szukało schronienia przed deszczem

Chociaż w lipcu mieszkańcy półkuli północnej przeważnie zmagają się z falą upałów, nie można zapominać, że w Australii miesiąc ten należy do najzimniejszych w roku. Jak ustaliła Vermaak, wombaty zwykle nie wchodzą w interakcje z ludźmi. Jedyne wyjątki stanowi choroba oraz naruszona nora.

Wielka burza, jaka nawiedziła tamtejszą okolicę, najprawdopodobniej spowodowała zalanie nory wombata i zmusiła go do poszukiwania schronienia w innym, suchym miejscu. Tym sposobem znalazł się w przypadkowym domu.

Na prośbę ratowniczki zwierząt kobieta zgodziła się ugościć wombata w jednym z pomieszczeń, dopóki jego nora nie wyschnie. Wykorzystała stary materac, by stworzyć dla niego przytulne posłanie oraz zawiesiła pod sufitem koc. W ten sposób powstał prowizoryczny namiot.

Samiczce podano również odpowiednie leki, by zwalczyć infekcję skórną. Gdy sytuacja wróciła do normy, wombat opuścił dom kobiety. Jeśli kiedykolwiek odkryje, że jego nora znów jest zalana, ma teraz świadomość, że w pobliżu zawsze czeka na niego bezpieczne, ciepłe schronienie.

scale

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

unsplash/Nathan Dumlao

Pies dla introwertyka: 9 ras, które pasują do Twojej osobowości. Miejsce 4 to spore zaskoczenie

Psy znane są ze swojej ruchliwości i potrzeby ciągłego towarzystwa. Mimo to istnieją rasy, które nadadzą się również dla introwertyków, którzy wymagają odrobiny więcej spokoju. Niektóre propozycje mogą was zaskoczyć

Zobacz galerię >

Źródło: Wombat Rescue

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Protest w centrum Warszawy. Koniec z mordowaniem zwierząt dla Louis Vuitton

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Czy ryby czują ból? Trzymanie karpi bez wody jest przestępstwem

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Imię dla świnki morskiej - wyjątkowe propozycje dla samca i samiczki

Czytaj więcej >