Swiatzwierzat.pl > Gryzonie

Gryzonie

najliczniejszy rząd ssaków, do którego zalicza się ponad 2,2 tys. gatunków. Występuje na prawie wszystkich kontynentach. Wyjątkiem jest Antarktyda. Gryzonie zamieszkują różne środowiska. W zależności od rodzaju żyją samotnie (popielica szara) lub w grupach (świstaki).

Klatka dla gryzoni
29.11.2023 11:04 Moja klatka dla zwierzaczka zawsze lśni czystością, gdy stosuję ten patent. W duecie z octem działa cuda!

Utrzymanie czystości w klatce gryzonia bądź królika bywa ogromnym wyzwaniem. Pomimo regularnego sprzątania niektórzy opiekunowie nie są w stanie zneutralizować nieprzyjemnych zapachów, które pozostawia po sobie pupil. Na szczęście jest na to prosty sposób! Wystarczy użyć dwóch składników, które z całą pewnością i tak zalegają w jednej z kuchennych szafek. Z ich pomocą z łatwością pozbędziesz się brzydkich zapachów i uciążliwych zabrudzeń.

Mysz goni kota
20.11.2023 14:03 Nie do wiary, co wyprawiała mysz przy kocie. Nagranie podbija Internet, ale niepokoi jeden szczegół

To dopiero nieoczekiwana zamiana miejsc. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące zabawną scenę zaczerpniętą wprost z serialu animowanego pt. “Tom i Jerry”.  Film przedstawia przedziwną interakcję pomiędzy myszą a kotem, w której to mruczek ucieka przed malutkim ssakiem. Okazuje się, że prawdziwe powody zachowania mniejszego zwierzęcia mają związek z chorobą, która stanowi zagrożenie zarówno dla gryzoni, jak i ludzi. 

Zwierzę w studzience kanalizacyjnej
16.11.2023 11:04 W kratce kanalizacyjnej coś się poruszało. Strażacy otworzyli właz i zamarli, to wcale nie był pies ani kot

Strażacy dostali zgłoszenie, informujące o zwierzęciu uwięzionym w studzience kanalizacyjnej. Kiedy specjaliści zabrali się do akcji ratunkowej, okazało się, że czworonóg, który utknął w podziemiach dużego miasta, nigdy nie powinien był znaleźć się wśród ludzi. To było dzikie zwierzę. Nikt nie wie jakim sposobem największy gryzoń świata znalazł się w tym miejscu.

Dzikie zwierzęta w samolocie
10.10.2023 12:16 Ciszę w samolocie przerwały krzyki. Na podłogę zaczęły spadać żywe zwierzęta, było ich ponad 30

Zawartość bagażu podręcznego jednej z kobiet podróżującej na pokładzie samolotu wywołała popłoch wśród współpasażerów. Spokojny lot przerwały… dzikie zwierzęta. Było ich aż trzydzieści stworzeń należących do różnych gatunków i nie przestawały spadać na ziemię. Jeden z nich ugryzł stewardessę. Na oczach podróżnych rozegrała się scena, która będzie śniła im się po nocach. 

Zwierzak uciął drzemkę pod maską samochodu Wrocławianina
19.09.2023 13:29 Uciął sobie drzemkę w samochodzie, obudził się, a kierowca już jechał. Szczur nagle znalazł się na masce

Mężczyzna rano ruszył autem, nie wiedzą, że pod maską znalazło schronienie maleńkie zwierzę. Jadąc ulicami Wrocławia, zorientował się, że za przednią szybą samochodu coś się rusza. Szczur obudził się ze snu i zdezorientowany prawie tak samo jak kierowca, próbował zbiec z miejsca zdarzenia.

Okienko życia dla królików i gryzoni - jak funkcjonuje?
13.09.2023 08:56 Chore, niechciane, zapomniane. Okienko życia dla gryzoni działa inaczej. Różnica tkwi w jednej kwestii

Bezdomność jest problemem kojarzonym przede wszystkim z psami i kotami, aczkolwiek nieudane adopcje nie ograniczają się jedynie do tych dwóch gatunków. Wiele ludzi pochopnie podejmuje decyzję o posiadaniu małych istot, które po pewnym czasie przestają być miłym urozmaiceniem codzienności i stają się uporczywym problemem. Jakie skutki niesie poczucie anonimowości gwarantowane osobom oddającym pupile? Gdzie podziewają się niechciane króliki, chomiki, myszy, szczury, świnki morskie czy szynszyle?  O inicjatywie stworzonej z myślą o zwierzętach opowiedziała nam Magda Nowaczyk, założycielka Okienka Życia dla Królików i Gryzoni.

Zagadka: gdzie ukryła się myszka?
18.08.2023 14:20 Większość osób ma problem ze znalezieniem myszki wśród kotów. Zagadka pokaże, jaki jesteś bystry

Mózg warto gimnastykować na wiele sposobów. Jednym z nich są właśnie zagadki na spostrzegawczość, które dodatkowo rozwijają kreatywne myślenie oraz stanowią dobre ćwiczenie na koncentrację i wyciszenie umysłu. Dlatego zachęcamy do pobudzenia szarych komórek i podjęcia próby odnalezienia myszki ukrytej wśród kotów. Czy potrafisz rozwiązać tę łamigłówkę w mniej niż sześć sekund? Nie ma sensu oszukiwać. Może Tobie się uda! Przygotuj stoper i sprawdź, czy masz naprawdę bystre oko.

Świstak
09.08.2023 12:29 Pokazali "mistrzów relaksu" z Tatr. Możesz spotkać ich na szlakach, nic tylko brać z nich przykład

Podczas wędrówek szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego można spotkać wiele gatunków dziko żyjących zwierząt, w tym endemity silnie zagrożone wyginięciem ze względu na małą liczebność populacji oraz zmniejszającą się przestrzeń nadającą się dla nich do życia. Świstaki tatrzańskie to jedna z największych atrakcji turystycznych polskich gór. Turyści chętnie fotografują napotkane osobniki, a efektami swoich działań chwalą się na mediach społecznościowych. Nic dziwnego, te przezabawne gryzonie to wyjątkowo fotogeniczne zwierzęta. "Mistrzowie relaksu" — okrzyknęli je leśnicy.

Świstak jedzący truskawkę
30.07.2023 14:32 Żarłoczny świstak okrada rolnika z warzyw i owoców. Ale to, co wyprawia przed kamerą, przebija wszystko

Uprawianie własnych warzyw i owoców przynosi ogromną satysfakcję. Liczne czynności związane z pielęgnacją roślin wymagają dużo czasu i uwagi ale wysiłek jest tego warty. Nic dziwnego, że każdy zapalony ogrodnik czuje frustrację, kiedy orientuje się, że ktoś postanowił podkradać jego plony. Ofiarą złodzieja padł pewien mężczyzna, mieszkający w stanie Delaware. Ogrodnik chciał za wszelką cenę dowiedzieć się, kto regularnie posila się jego owocami i warzywami. Założył w tym celu fotopułapkę. Złodzieje okazali się być dużo bardziej bezczelni, niż się tego spodziewał. 

Szczury sieją postrach w mieści
25.07.2023 16:15 Miasto opanowały szczury-giganty. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów, firmy odmawiają odbierania śmieci

Mieszkańcy Glasgow załamują ręce w walce ze szczurami. Ogromnych rozmiarów gryzonie skutecznie utrudniają im życie i niestety, póki co nic nie da się z nimi zrobić. Sprawa jest na tyle poważną, że niektórzy z nich boją się wychodzić z domu. Jakby tego było mało, świadomi czyhających w śmieciach zwierząt pracownicy zajmujący się wywozem odpadów odmawiają ich odbioru.

Biegaczka znalazła na trasie tajemniczy karton
21.07.2023 10:09 Biegaczka znalazła karton przy trasie i zajrzała do środka. Nie miała wątpliwości, że ktoś je porzucił

Brigette Brouillard biegała właśnie swoją codzienną trasą, kiedy jej oczom ukazał się leżący na drodze karton. Jej instynkt podpowiadał, żeby zajrzała do środka. I całe szczęście, że to zrobiła, bo gdyby nie jej ciekawość, mogło skończyć się tragicznie.

Zaniedbany królik angora
28.06.2023 16:52 Pokazali, w jakim stanie zostawiono króliki w oknie życia. "Były właścicielu, wstydź się spojrzeć w lustro"

Organizacja zajmująca się pomocą porzuconym zwierzakom dostała informację o trzech królikach podrzuconych pod przychodnię. Przygarnięcie maluchów nie było oczywistą sprawą. Na chwilę obecną wszystkie klatki są wypełnione, a jakby tego było mało, utworzyła się długa kolejka zwierząt czekających na przyjęcie. Okazało się jednak, że króliki są w tak złym stanie, że konieczne jest udzielenie im natychmiastowej pomocy przez specjalistów. 

Znaleziony opos
25.06.2023 14:52 Tajemnicze zwierzątko siedziało pod drzewem. Myśleli, że to mysz, dopóki nie zobaczyli ciemnych plamek

Australijska para znalazła ważącego zaledwie 2 gramy wygłodniałego gryzonia pod drzewem. Bez wahania przystąpili do ratunku i wzięli zwierzę do domu. Myśleli, że mają do czynienia z małą myszką i chcieli się nią zająć. Kiedy jednak odkryli swój błąd, wiedzieli, że dom to nie jest odpowiednie miejsce dla dzikiego stworzenia. Na miejsce niezwłocznie wezwano specjalistów z pobliskiego rezerwatu przyrody.

Mysz w Biedronce
21.06.2023 11:20 Chciała kupić pieczywo w Biedronce. Po tym, co zobaczyła, od razu straciła apetyt, "Miałabym traumę"

Jedna z użytkowniczek TikToka podzieliła się na swoim profilu relacją z zakupów w sieci sklepów Biedronka. Wizyty w dyskoncie nie można jednak zaliczyć do udanej. Okazuje się, że klientka zauważyła niepokojący szczegół na półce z pieczywem. Wśród jej ulubionych bułek grasował nieproszony gość, który w najlepsze skakał pomiędzy produktami. Włączona kamera ani trochę go nie speszyła. 

Popielica szara w drzewie
11.06.2023 12:24 Takie spotkania należą do rzadkości. W drzewie ukryło się zwierzątko, jak na dzikusa, jest wyjątkowo miłe

Idąc lasem, możesz czuć się obserwowany. Nie wiemy nawet, ile par oczu na nas patrzy. Większość zwierząt obserwuje nas z dystansu i nie wychodzi nam na spotkanie, bo zwyczajnie się nas boją. Leśnik z Nadleśnictwa Brzozów pewnie przegapiłby wpatrujące się w niego małe ślepia, gdyby drzewo nie zaczęło wydawać dziwnych dźwięków.Podczas codziennej przechadzki mężczyzna usłyszał dochodzące z kory drapanie. Nie mógł zignorować tego dźwięku. Wiedział, że w środku musi kryć się jakieś zwierzę i postanowił wyjść mu na spotkanie. Musiał dowiedzieć się, co jest źródłem niecodziennych odgłosów.

szynszyla
29.05.2023 16:21 Jakie smakołyki podarować szynszyli? Nie wszyscy wiedzą, że te gryzonie to uwielbiają

Chcemy dla swoich zwierząt jak najlepiej. W myśl zasady “przez żołądek do serca” lubimy sprawiać im przyjemność, dając ulubione smakołyki. Niektóre przysmaki dla szynszyli są nieoczywiste i mało kto wie, że te gryzonie uwielbiają je jeść. Zobacz, o jakie produkty możesz rozszerzyć dietę swojego pupila.Żeby zapewnić szynszylom dobre samopoczucie, należy pamiętać o kilku bezwzględnych zasadach. To zwierzęta o wyjątkowych potrzebach żywieniowych, które należy rozumieć, żeby nie zrobić krzywdy tym uwielbianym przez wiele ludzi gryzoniom. 

Kot przy oknie
04.05.2023 14:29 Kot dał znać właścicielowi o wyjątkowym gościu na balkonie. Ssak z antypodów był wystraszony i zmarznięty

Koty są bardzo spostrzegawcze, a co ważniejsze, rutyna ma znakomity wpływ na jakość kociego życia. Wszelkie odstępstwa od normy nie umkną ich uwadze, o czym świadczy niedawna interwencja na warszawskiej Białołęce. Mruczek zachowywał się w dziwny sposób, dając właścicielowi do zrozumienia, że na balkonie znajduje się intruz. Okazała się nim osłabiona i wystraszona łotopałanka - zwierzę naturalnie występujące w Australii i Nowej Zelandii.Skąd łotopałanka znalazła się na jednym ze stołecznym balkonów i do kogo należy? Na to pytanie odpowiedzi szukają funkcjonariusze ekopatrolu straży miejskiej.

None
21.03.2023 12:51 Mieszkańcy Wrocławia przeżywają istny horror. Szczury wychodzą nawet z toalety

Wrocław po raz kolejny wypowiada wojnę szczurom. Szkodniki pojawiają się już nie tylko w piwnicach czy na podwórkach, gdzie z kontenerów na śmieci wysypują się odpady. W poszukiwaniu pożywienia dostają się również do domów, pod maski samochodów i do wnętrza kanalizacji. Jednego z gryzoni wyłowiła z muszli sedesowej pani Renata. "W ciągu ostatniego tysiąclecia wyprawiły na tamten świat więcej osób, niż wszystkie wojny, rewolucje i rebelie" - podkreśla dr Sebastian Turkiewicz, legendarny wrocławski szczurołap w rozmowie z Marcinem Torzem. Gryzonie przejęły Wrocław i chociaż mieszkańcy narzekają na obecność szkodników od lat, problem wydaje się pogłębiać.

Szczury opanowały nowojorskie metro, skaczą na ulicy. Miasto pośmiewiskiem Internetu
09.02.2023 14:44 Szczury opanowały nowojorskie metro, skaczą na ludzi. Miasto pośmiewiskiem Internetu

Nowy Jork od lat zmaga się z problemem, jaki stanowią szczury. Gryzonie nie tylko panoszą się po ulicach, ale także skutecznie uszkadzają budynki i instalacje. W sieci pojawia się coraz więcej nagrań z metra, które stanowi jedną z najbardziej obleganych przez te stworzenia lokacji. Niektóre szkodniki wchodzą na śpiących pasażerów, a nawet pchają im się do ust.Pupile domowe w miejskich środkach transportu przestały już zupełnie dziwić, jednak szczury, które opanowały nowojorskie metro skrupulatnie uprzykrzają życie podróżującym. W sieci pojawia się coraz więcej nagrań z ich udziałem. Nie do wiary, co gryzonie wyczyniają tuż pod nosem mieszkańców oraz turystów.

Wczesna wiosna, a może długa zima Świstak wydał werdykt. Już wiadomo, co nas czeka
04.02.2023 12:41 Wczesna wiosna, a może długa zima? Świstak wydał werdykt. Już wiadomo, co nas czeka

Na pytanie, jak długo jeszcze potrwa zima, odpowiedział świstak Phil. To znany na całym świecie gryzoń z Punxsutawney w Pensylwanii. Podczas obchodów Dnia Świstaka, tłumy zebrały się, by obserwować zachowanie pogodowego specjalisty, od którego według przekonania niektórych, można dowiedzieć się, czy wczesna wiosna czeka tuż za rogiem.Dzień Świstaka obchodzony 2 lutego każdego roku to święto celebrowane zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Mieszkańcy wierzą bowiem, że tego dnia gryzonie mogą przepowiedzieć swoim zachowaniem pogodę, jakiej należy spodziewać się w najbliższych tygodniach.

Kobietę sparaliżowało, gdy odchyliła gałęzie choinki
18.12.2022 14:55 Kobieta myślała, że ma zwidy. Spomiędzy gałązek choinki wpatrywały się w nią oczy

Użytkowniczka TikToka na własnej skórze przekonała się, że udekorowana choinka może podobać się nie tylko ludziom, ale również zwierzakom. Choć z całą pewnością nie spodziewała się, że w przystrojonym drzewku skryją się "pasażerowie na gapę", gdy odchyliła gałęzie, ze środka wypatrywały się w nią błyszczące ślepia. W wielu domach udekorowana choinka jest nieodłącznym elementem świąt. Świecące drzewko wnosi niepowtarzalny klimat i sygnalizuje, że zbliża się jeden z najpiękniejszych wieczorów w roku. Choć widok udekorowanej choinki u większości przywołuje na usta uśmiech, pewna tiktokerka, widząc świąteczne drzewko zapewne przez dłuższy czas będzie miała przed oczami coś, co przeraziło ją nie na żarty.

świnki morskie
05.12.2022 16:58 Stado świnek morskich pędzi przez tubę. Nagranie z chlewika z pewnością rozweseli, a nawet wzruszy

Właściciel hodowli kawii domowych, zwanych popularnie świnkami morskimi, zdradził, od czego zaczyna dzień. W sieci ukazało się nagranie z chlewika, które na pewno wywoła uśmiech na twarzy u wielu osób. Już jeden uroczy gryzoń może sprawić wiele radości, a co dopiero całe stado! Świnki morskie, czyli kawie domowe, to jedne z najchętniej kupowanych zwierząt domowych. O popularności tych gryzoni zapewne decyduje słodki wygląd, a także stosunkowa niewymagająca opieka. Często trzymamy je w mieszkaniach, ze względu na małe wymagania, jak również łatwość hodowli określonych odmian. Naszemu futrzastemu milusińskiemu dużo radości sprawia również przebywanie na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz, aby twój dzień stał się jeszcze lepszy, koniecznie zapoznaj się z filmikiem zarejestrowanym na farmie świnek morskich. Jesteśmy pewni, że widok pędzących przez tubę gryzoni wywoła szereg pozytywnych emocji!

Bóbr
03.12.2022 13:39 Nie żyje najsłynniejszy bóbr z Doliny Służewieckiej. Warszawiacy są zbulwersowani, "To nie mógł być wypadek"

Nie żyje najsłynniejsza bobrzyca, która przeszło pięć lat temu jako pierwsza osiedliła się w Dolinie Służewieckiej w Warszawie i dała początek lokalnej populacji chronionego gatunku. Smutne doniesienia o śmierci zwierzęcia rozniosły się w mediach społecznościowych, a na Facebooku opublikowano pożegnalny post. Wiele wskazuje na to, że do śmierci samicy rękę przyłożył człowiek.Nad śmiercią zwierzaka ubolewają nie tylko leśnicy należący do Stowarzyszenia "Nasz Bór", ale także warszawiacy, zwłaszcza mieszkańcy dzielnic Mokotów i Ursynów, którzy często wypatrywali bobrzycy w trakcie spacerów. Śmierć samicy bobra boli tym bardziej, że prawdopodobnie przyczynił się do niej człowiek. We wzruszających słowach zwierzę pożegnał szczególnie z nią związany Roman Głodowski.

szynszyla
29.11.2022 15:00 Nagranie zrobiło furorę w sieci. Tak wygląda szynszyla w trakcie kąpieli piaskowej

Zastanawiałeś się kiedyś, czy szynszyle można kąpać w wodzie? Wbrew pozorom tym pięknym, puchatym gryzoniom o niezwykle miękkim futerku w zupełności wystarcza samodzielna pielęgnacja i regularne kąpiele w specjalnym piasku czy pyle. Jak wygląda szynszyla w trakcie kąpieli "na sucho"? To nagranie zrobiło furorę w sieci i doczekało się już ponad 25 mln odsłon. Nie da się ukryć, że od pewnego czasu szynszyla coraz częściej jest wybierana jako zwierzątko domowe. Co ciekawe, te płochliwe gryzonie słyną ze swojej długowieczności, bowiem dożywają nawet 20 lat, jeśli znajdą się w rękach odpowiedzialnych opiekunów. Dodatkowo szynszyle znane są z zamiłowania do czystości i wyjątkowo dokładnie dbają o własną higienę. Większość zabrudzeń są w stanie wyczyścić samodzielnie podczas kąpieli piaskowych.

bóbr
20.11.2022 14:07 Z lasu znikały precyzyjnie ścięte choinki. Za kradzieżą stał rabuś w futrze i z długim ogonem

Z lasu zaczęły znikać precyzyjnie ścięte choinki. To tajemnicze zjawisko od razu wywołało szereg podejrzeń w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym. Wkrótce złodziejaszek został przyłapany na gorącym uczynku. Trzeba przyznać, że takiego sprawcy zamieszania mało kto się spodziewał. Okazało się, że za kradzieżą stał rabuś w futrze z długim ogonem.Kradzieże choinek czy nielegalna wycinka drzew porą zimową były niegdyś nagminnym zachowaniem. Tego typu procedery zdarzają się już raczej sporadycznie, ze względu na przemijającą modę na naturalne drzewka, ale wciąż mają miejsce. Okazuje się jednak, że za tym przestępstwem nie zawsze osobą kierowane chęcią łatwego, choć nieuczciwego zysku.Nie należy zapominać, że prawdziwych rabusi można spotkać również w lasach, a zwłaszcza w pobliżu dolin rzecznych, jezior, kanałów, bagien i niewielkich cieków. Ten zdecydowanie odnalazł się w swoim fachu, ponieważ do kradzieży choinek miał doskonale przystosowane ostre zęby. Co ciekawe, jego występek udało się zarejestrować na nagraniu.

BeFunky-collage - 2022-04-17T143453.380
14.10.2022 13:16 Świnki morskie wyrzucone na śmietnik. Ratownicy zwierząt nie odpuszczają, "Czy to się kiedyś skończy?"

Ratownicy zwierząt w Lublinie poinformowali o horrorze, który przeszły świnki morskie pozostawione na śmietniku. Bezbronne zwierzęta zostały porzucone przez swojego opiekuna bez najmniejszych skrupułów. Ponad wszelką wątpliwość niektórzy zapominają, że zwierzęta domowe to nie zabawki.Skandaliczne i nieodpowiedzialne zachowania właścicieli zwierzaków domowych to niestety powszechny problem, z którym inspektorzy i członkowie organizacji pro-zwierzęcych, pracownicy schroniska, wolontariusze, a także zwyczajni miłośnicy zwierzaków mierzą się na co dzień. Niektórzy nie czują się odpowiedzialni za swoich pupili, a nawet są zdolni z zimną krwią wyrządzić im krzywdę, czego dowodem jest niedawna interwencja w Lublinie.

Stworzenie
22.09.2022 14:38 Znaleźli zwierzątko tak małe, że ważyło mniej niż 1 gram. Dziś jest nie do poznania

Pewien mężczyzna z Australii dokonał zadziwiającego odkrycia z pomocą swoich psów. Podczas spaceru czworonogi złapały trop i poprowadziły go wprost do małego torbacza. Zwierzątko odłączyło się od matki i potrzebowało natychmiastowej pomocy.Historia zna wiele przypadków ratowania domowych, hodowlanych, jak i dziko żyjących zwierząt. Niektóre stworzenia są tak małe, że większość ludzi może ich nawet nie zauważyć, gdy przechodzi obok. Na szczęście para przenikliwych psich oczu dostrzegła maleństwo, które wypadło z torby swojej matki.

Straż Miejska
15.09.2022 10:21 "Świnki morskie na przystanku". Strażnicy miejscy myśleli, że zgłoszenie to żart

Stołeczni strażnicy miejscy z Ekopatrolu odebrali telefon, które początkowo wzięto za nieśmieszny żart. Nad ranem dotarła do nich informacja o dwóch gryzoniach pozostawionych na przystanku autobusowym. Zgłaszający wcale nie kłamał."Świnki morskie na przystanku" - takie zgłoszenie otrzymała o 4.30 warszawska Straż Miejska. Zważywszy na wczesną porę, początkowo zgłoszenia nie potraktowano na poważnie, jednak funkcjonariusze na wszelki wypadek udali się we wskazane miejsce.