Za kilka lat mogą całkowicie wyginąć. Jak uratować chomiki europejskie?
Przypomina nieco gryzonie ze sklepu zoologicznego, ale do klatki nie pozwoli się wsadzić. Uroczy ssak żyjący na Roztoczu i w okolicach Lublina już niebawem może całkowicie wyginąć. Szacuje się, że już za sześć lat w Polsce wymrą chomiki europejskie. Zagrożony gatunek znika z krajobrazu w zastraszającym tempie, a do ich śmierci przyczynia się człowiek. Dlaczego chomikom europejskim grozi zagłada i czy istnieje sposób na to, by je uratować?
Chomiki europejskie wymierają w zastraszającym tempie
Nazywają go gigantem, mimo iż jego ciało osiąga zawrotną długość 30 centymetrów. Mało kto wie, że nie tak dawno chomiki europejskie były popularnym gryzoniem, żyjącym niemalże na całym terenie Polski. Działalność człowieka sprawiła, że obecnie są umieszczone na czerwonej liście zagrożonych wymieraniem gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w kategorii gatunków krytycznie zagrożonych. Szacuje się, że już w 2030 roku mogą całkowicie wymrzeć.
Zasięg występowania chomików europejskich kurczy się z roku na rok, a tylko w ostatnich latach zmalał aż o 75%. Obecnie można je spotkać jedynie na Roztoczu oraz w Lublinie i jego okolicach. Jeszcze na początku XX wieku samice rodziły około 20 młodych rocznie, podczas gdy obecnie na świat wydają zaledwie 5-6 chomików.
Zmniejszająca się ilość urodzeń, połączona ze zmianami klimatycznymi, a przede wszystkim działalnością człowieka sprawia, że chomik europejski w najbliższej przyszłości może całkowicie wyginąć.
Leśnicy pokazali, co zwabiły pierwsze promienie słońca. Wyszedł spod mułu Weterynarz przestrzega: w ten sposób krzywdzisz swojego psa! Wygląd to nie wszystkoPowody kurczącej się populacji chomika europejskiego
Chomiki europejskie giną z wielu powodów, a niektóre z nich mogą wywołać skrajne emocje. Zagrożony i objęty ochroną gatunek często bywa mylony ze szczurami i myszami, a tym samym są celowo zabijane przez ludzi. Oliwy do ognia dodaje fakt, przez budowę kolejnych dróg w okolicach ich występowania, są rozjeżdżane przez pojazdy.
Dodatkowo pola, na których żyją gryzonie, są przekształcane na cele nierolnicze, tym samym zabierając chomikom naturalny dom. Rozwijająca się urbanizacja sprawia, że chomiki nie tylko tracą dostęp do żywności, ale ich migracja skutkuje atakami innych zwierząt.
Działalność człowieka przyczynia się również do fragmentacji siedlisk i izolacji populacji, co przekłada się na spadek zdolności adaptacyjnych w nowym miejscu czy rozdziału grup chomików. Warto również wspomnieć o licznych chorobach, które zabijają gryzonie.
Jak uratować chomiki europejskie?
Istnieje szereg możliwości, dzięki którym chomiki europejskie mogą przetrwać. Przede wszystkim sprawą powinny zainteresować się organy administracji, instytucje rządowe związane z ochroną przyrody oraz jednostki samorządu terytorialnego w zakresie planowania przestrzennego, które powinny w swoich planach uwzględniać tereny zamieszkałe przez chomiki europejskie. Rezygnacja z fragmentacji siedlisk i izolacji populacji to pierwszy krok do prób odbudowania populacji zagrożonych chomików.
Dodatkowo warto zwiększać świadomość ludzi, szczególnie mieszkających obok siedlisk gryzoni, aby rozróżniali gatunki zagrożone i chronione od szkodników.
Gdybym był prezydentem Lublina zachomiczyłbym reklamami chomikowymi wszystkie ulice i był z niego dumny. Stanąłbym na czubku głowy, żeby je ratować, by ludzie mogli je oglądać — powiedział dziennikarz Adam Wajrak w filmie pt. “Przemilczane wymieranie”.
Źródła: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego "Poradnik ochrony chomika europejskiego", smoglab.pl