Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak oswoić chomika? Tych czynności unikaj jak ognia
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 02.06.2024 15:20

Jak oswoić chomika? Tych czynności unikaj jak ognia

chomik
fot. Canva/Maja Argakijeva

Chomik to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych, które podobnie jak inne gatunki, wymaga oswojenia. Jeśli chcesz wziąć na ręce lub pogłaskać swojego pupila nie rób tego gwałtownie, zachowaj ostrożność oraz uzbrój się w cierpliwość. Oto praktyczne porady, dzięki którym nawiążesz bliższą więź z gryzoniem.

Jak oswoić chomika? Cierpliwość to podstawa

Decydując się na kupno chomika, należy wziąć pełną odpowiedzialność za zwierzę, a także uzbroić się w cierpliwość. Nie każdy gryzoń ochoczo wskoczy na ręce nowego właściciela, a także da się pogłaskać. Warto brać pod uwagę fakt, że nawiązanie relacji z gryzoniem może zająć wiele tygodni, a nawet miesięcy. Ponadto należy pamiętać, że każde zwierzę jest inne, a na jego zachowanie wpływają liczne czynniki, takie jak chociażby doświadczenia z przeszłości.

Jednymi z najpopularniejszych gatunków chomików są: chomiki Roborowskiego, syryjskie i dwa podgatunki dżungarskich: zachodnioazjatyckie i wschodnioazjatyckie. Wśród miłośników gryzoni panuje przekonanie, że najłatwiejsze do oswojenia są dżungarskie zachodnioazjatyckie, zaś najtrudniejsze - wschodnioazjatyckie.

chomik
fot. Canva/Pixelshot

Chomiki, które wcześniej miały już do czynienia z człowiekiem, były brane na ręce, głaskane i nie doświadczyły przy tym stresu, będą śmielsze w stosunku do nowego właściciela, a ich oswojenie nie powinno być trudne i długie. Jeśli jednak gryzoń doświadczył stresu, nie miał odpowiednich warunków, a także był narażony na niebezpieczne sytuacje, wówczas zbliżenie się do niego będzie o wiele trudniejsze. Będzie wymagało od nowego właściciela ogromu czasu, cierpliwości, spokoju i wytrwałości. 

Zabrali kota do zwierzęcego kręgarza. Ucisnął mu kręgosłup, właścicieli aż zamurowało Pokazał, co znalazł w koperku z Lidla. Taka sytuacja nie zdarza się zbyt często

Jak oswoić chomika? Poradnik krok po kroku

Pierwszym krokiem do oswojenia chomika jest zapewnianie mu odpowiednich warunków do życia. Klatka powinna być umieszczona w miejscu, z którego zwierzę będzie widziało swojego właściciela oraz wszystko to, co dzieje się w domu. Miejsce to jednak powinno być usytuowane tak, aby pupil miał namiastkę intymności i nie był narażony na hałas. 

Przez pierwsze dni wspólnego życia warto dać chomikowi spokój, aby mógł przyzwyczaić się do nowego miejsca i zapachów. Po kilku dniach można rozpocząć pierwsze próby oswajania zwierzęcia. Należy wówczas kontrolować swoje zachowanie, nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie zachowywać się głośno, a także nie trzymać swoich dłoni nad chomikiem. Zwierzę może to zinterpretować jako atak drapieżnika i zacząć się bronić. 

Kolejnym kluczowym aspektem jest niewybudzanie chomika ze snu. Wówczas zwierzę nie tylko się wystraszy, ale także może zacząć gryźć w obawie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Oswajanie z pupilem powinno mieć również miejsce wieczorem, kiedy zwierzę ma największą aktywność. 

chomik
fot. Canva/Bedolaga

Do chomika warto mówić spokojnym głosem, a także próbować przekonać go do siebie smakołykami. Próby karmienia, jak i nagradzanie zwierzęcia jedzeniem za dotyk jest skutecznym sposobem na oswojenie. Kluczowe jest także poznanie zapachu właściciela, który tuż przed zbliżeniem się do pupila nie powinien myć rąk z użyciem silnych detergentów, które zniwelują naturalny zapach skóry. 

Jeśli chcesz wziąć chomika na ręce, najpierw sprawdź, czy zwierzę nie boi się głaskania i dotyku. Dopiero kiedy te czynności przestaną stresować pupila, można zacząć próby wzięcia gryzonia do dłoni. Należy liczyć się z ugryzieniami lub ucieczką gryzonia. Oswajanie to proces, który w niektórych przypadkach może być żmudny, długi i wymagający cierpliwości. 

Tego unikaj podczas oswajania chomika

Jeśli chcesz zostać zaakceptowany przez chomika, unikaj wykonywania gwałtownych ruchów, głośnych krzyków, a także śmiechu. Każde z tych zachowań sprawi, że zwierzę może odczuć silny stres, który przeszkodzi w zbudowaniu relacji.

Kolejną kwestią jest unikanie zmiany opiekunów. Jeśli chomik nauczył się zabawy z właścicielem, nie boi się głaskania i trzymania na rękach, nie oznacza to, że taka sytuacja będzie mieć miejsce podczas kontaktu z inną osobą. Gryzoń zapamiętuje zapach skóry, dlatego nowy opiekun, z którym nie jest zaznajomiony, może zostać ugryziony. 

Należy również pamiętać, by nie zamęczać zwierzęcia i bacznie obserwować jego zachowania i reakcje. Jeśli widzimy, że chomik jest roztargniony lub zaczyna być senny, lepiej odpuśćmy dalszą zabawę i pozwólmy mu odpocząć. 

chomik
fot. Canva/Adam Smigielski