Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Miała w domu ponad 100 szczurów. Kobieta usłyszała wyrok
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 17.06.2024 07:00

Miała w domu ponad 100 szczurów. Kobieta usłyszała wyrok

uratowane szczury
fot. facebook/ RSPCA

Kobieta została zatrzymana po tym, jak w jej domu odkryto ponad 100 szczurów przetrzymywanych w okropnych warunkach. Zwierzęta były chore, ranne i pozostawione same sobie. Właścicielka została skazana. Decyzja sądu wzbudziła kontrowersje i oburzenie wśród internautów.

Kobieta przetrzymywała zwierzęta w okropnych warunkach

Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt często borykają się z problemem nieprawidłowej opieki i zaniedbań, którym są poddawane zwierzęta domowe. Wielu ludzi decydujących się na adopcje, nie zdaje sobie sprawy z koniecznych standardów opieki czy warunków, które są niezbędne dla dobrego zdrowia i bezpieczeństwa przygarniętych przez nich stworzeń. Dodatkowo niskie kary nakładane na właścicieli, którzy dopuszczają się przewinień, często nie odzwierciedlają cierpienia i okrucieństwa, z jakimi musiały mierzyć się hodowane przez nich zwierzęta. 

Sprawa kobiety z Lancashire położonego w północno-zachodniej Anglii wzbudziła wśród miłośników zwierząt wielkie emocje po tym, jak policja odkryła w jej domu przerażające warunki, w jakich przebywały szczury. Łącznie 112 gryzoni było przetrzymywanych w przepełnionych i brudnych klatkach oraz biegało luzem po mieszkaniu. Odór amoniaku spowodowany zalegającym moczem utrudniał ratownikom oddychanie podczas przeprowadzanej akcji. Kara, jaka została nałożona na właścicielkę poszkodowanych zwierząt, wywołała w mediach społecznościowych lawinę komentarzy.

Nowość w Action. Mata do zabaw dla kota dostępna za grosze Zaskakujący finał pierwszego spaceru ze szczeniakiem. Właściciel się zdziwił

Wiele szczurów wymagało pilnej pomocy weterynarza

Po wejściu do mieszkania ratownicy byli przerażeni widokiem oraz zapachem, który zastali. 38 gryzoni biegało luzem, a 74 było umieszczonych w ciasnych klatkach. Zespół funkcjonariuszy RSPCA potrzebował ponad 2 godzin, aby złapać wszystkie szczury i przewieźć je go kliniki. Wiele zwierząt było chorych, rannych i wymagało pilnej pomocy. Część całkowicie straciła swoje futro, kilka z nich miało na sobie strupy i zainfekowane zadrapania. Grupa gryzoni kichała i wykazywała problemy oddechowe. Jednemu brakowało ponad połowy ogona. 

Wiele gniazd znaleziono w szufladach i pod półkami na książki. Jeden z młodych szczurów pił wodę z przeciekającego grzejnika, ponieważ zwierzęta nie miały wody - napisali ratownicy RSPCA w raporcie.

Uratowane szczury
fot. facebook/ RSPCA 

Podczas akcji ratunkowej okazało się, że wiele samic było w ciąży, co doprowadziło do narodzin ponad 80 kolejnych gryzoni, nad którymi opiekę musieli przejąć wolontariusze. Lokalne ośrodki i oddziały zajmujące się zwierzętami w całym kraju zaangażowały się w rehabilitację uratowanych stworzeń, z których wiele znalazło już nowe, bezpieczne domy.

przetrzymywane szczury
fot. facebook/ RSPCA 

Miłośnicy zwierząt oburzeni wyrokiem sądu

Sąd skazał kobietę na karę 4 tygodni więzienia w zawieszeniu na 18 miesięcy oraz na zakaz posiadania jakichkolwiek zwierząt (poza kotami) przez najbliższe 15 lat. Co jednak najbardziej zdumiewające, sąd pozwolił jej na dalsze trzymanie kotów, mimo tragicznych warunków, w jakich znaleziono szczury. Decyzja ta wywołała falę oburzenia w mediach społecznościowych, gdzie internauci pytają, dlaczego sędzia uznał, że mruczki mogą być bezpieczne pod jej opieką, mimo zaniedbań wobec innych zwierząt. 

  • “Dlaczego z wyjątkiem kotów? Jeśli zaniedbuje jakiekolwiek zwierzę, to jest to zakaz na całe życie, bez wyjątków”,
     
  • “Przepraszam, ale dlaczego wolno jej trzymać koty? Mając na uwadze 15-letni zakaz trzymania żywych istot?”,
     
  • “Niewiarygodne, że wolno jej trzymać koty. Nie powinno się jej pozwalać na posiadanie żadnego zwierzęcia”, 
     
  • “Koty w jej posiadaniu skończą tak samo jak szczury”.
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?