Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Moja klatka dla zwierzaczka zawsze lśni czystością, gdy stosuję ten patent. W duecie z octem działa cuda!
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 29.11.2023 11:04

Moja klatka dla zwierzaczka zawsze lśni czystością, gdy stosuję ten patent. W duecie z octem działa cuda!

Klatka dla gryzoni
Klatka dla gryzoni, źródło: pixabay/_Alicja_

Utrzymanie czystości w klatce gryzonia bądź królika bywa ogromnym wyzwaniem. Pomimo regularnego sprzątania niektórzy opiekunowie nie są w stanie zneutralizować nieprzyjemnych zapachów, które pozostawia po sobie pupil. Na szczęście jest na to prosty sposób! Wystarczy użyć dwóch składników, które z całą pewnością i tak zalegają w jednej z kuchennych szafek. Z ich pomocą z łatwością pozbędziesz się brzydkich zapachów i uciążliwych zabrudzeń.

Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach z klatki gryzonia?

W niektórych zwierzolubów gryzonie oraz króliki cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, gdyż te małe i uroczo wyglądające zwierzątka domowe stanowią doskonałą alternatywę dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na posiadanie psa czy kota, a co więcej można je oswoić, aby nie bały się kontaktu z człowiekiem. Jednak nawet bardzo towarzyskie gryzonie większość życia spędzają w klatce. To dla nich bezpieczne i komfortowe schronienie. Dlatego klatka dopasowana do gabarytów oraz potrzeb podopiecznego musi się znaleźć w każdym domu, w którym mieszka chomik, szczur, szynszyla, świnka morska czy królik.

Niestety, wiele małych zwierząt domowych ma tendencję do znaczenia swojego terytorium, co bywa uciążliwe z ludzkiego punktu widzenia. Często wystarczy zaledwie kilka dni, aby z uprzednio wysprzątanej klatki zaczął dochodzić nieprzyjemny i intensywny zapach. W dodatku niektóre osobniki bywają również bałaganiarzami, które w trakcie przygotowywania przytulnego gniazdka z uporem maniaka rozkopują trociny i sianko na boki klatki, co w efekcie równa się bałaganowi w pomieszczeniu. 

Podstawą utrzymania klatki w należytym stanie jest jej regularne czyszczenie. Jednak pomocne może być również przestrzeganie kilku zasad:

  • Codziennie myj miseczkę z wodą oraz jedzeniem;
  • Usuwaj resztki niezjedzonego pokarmu;
  • Wyrzucaj brudne i uszkodzone sprzęty (np. pogryzione drewniane domki lub tunele);
  • Używaj neutralizatorów zapachów bezpiecznych dla zwierząt;
  • Eksperymentuj ze ściółką — niektóre rodzaje dobrze pochłaniają nieprzyjemne zapachy.
pexels-tanner-johnson-53813.jpg
Niektóre gatunki zwierząt domowych szybko generują wokół siebie intensywny zapach, źródło: pexels.com @Tanner Johnson
To miała być rutynowa wizyta kontrolna. Kiedy weterynarz robi psu prześwietlenie, łapie się za głowę

Bezpieczeństwo pupila to podstawa. Dbaj o regularność w sprzątaniu i unikaj silnych detergentów!

Warto podkreślić, że cechą naturalną niektórych zwierząt jest specyficzny zapach, szczególnie w przypadku niekastrowanych samców. Dlatego nie zawsze da się całkowicie wyeliminować nieprzyjemną woń dochodzącą z klatki pupila, choć z pewnością można ją w znaczącym stopniu zneutralizować. 

Nie ma ogólnej zasady mówiącej o tym, jak często powinno myć się całą klatkę dla gryzoni. Wiele zależy od tego, ile żyje w niej zwierząt oraz jakie miewają one zwyczaje. Większość właścicieli przyznaje, że w praktyce najlepiej sprawdza się robienie gruntownych porządków w klatce raz w tygodniu. Wszystkie sprzęty oraz całą klatkę warto wtedy porządnie wyszorować, używając do tego wody oraz specjalnych detergentów. Pod żadnym pozorem nie należy używać chemii przeznaczonej np. do sprzątania toalet lub kuchni. Nawet śladowe ilości, pozostałe po niedokładnym wypłukaniu klatki mogą być dla zwierzaka śmiertelnym zagrożeniem

Pamiętaj, że gryzonie mogą być znacznie bardziej wrażliwe na niektóre związki chemiczne, niż ludzie. Dlatego zdecydowanie lepiej jest postawić na naturalne substancje, które doskonale sprawdzą się w podczas czyszczenia klatki zwierzaka. Co więcej, są one tanie i łatwo dostępne! Bardzo możliwe, że nawet masz je w swojej szafce kuchennej.

pexels-petar-starčević-2389073.jpg
Zadbaj o to, aby w trakcie sprzątania klatki Twój pupil czuł się dobrze i bezpiecznie, źródło: pexels.com @Petar Starčević

Jak szybko i bezpiecznie zwalczyć nieprzyjemny zapach z klatki gryzonia?

Roztwór z octu lub kwasku cytrynowego to sprawdzony domowy sposób, dzięki któremu pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów z klatki zwierzaka. Te naturalne substancje są bardzo skuteczne w zwalczaniu bakterii, które w dużej mierze są odpowiedzialne za brzydką woń. 

Ponadto własnoręcznie przygotowanym roztworem z łatwością pozbędziesz się kamienia oraz innych nalotów, dzięki czemu efekt sprzątania utrzyma się na dłużej. Warto dodać, że zarówno ocet jak i kwasek cytrynowy jest znacznie mniejszym zagrożeniem dla zwierząt niż sklepowe detergenty. Warto jednak podkreślić, że umytą klatkę zawsze należy kilkukrotnie przepłukać bieżącą wodą. 

pexels-ellie-burgin-3362697.jpg
Zdarza się, że źródłem nieprzyjemnych zapachów są uszkodzone drewniane akcesoria dla gryzoni, źródło: pexels.com @Ellie Burgin 

Źródło: askteamclean.com, cziko.com.pl