Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > “My je odbieramy, żeby bezsensownie nie umierały”. O zwierzętach ocalonych z laboratoriów mówi się za mało
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 24.04.2024 12:39

“My je odbieramy, żeby bezsensownie nie umierały”. O zwierzętach ocalonych z laboratoriów mówi się za mało

Zwierzęta laboratoryjne
Fot. canva.com/Evgenyi_Eg

24 kwietnia przypada Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych. Wykorzystywane do badań w laboratoriach przez ludzi gryzonie otrzymują szansę na adopcję i nowe życie dzięki fundacji Lab Rescue. Dotychczas numerowane stworzenia stają się dla kogoś Bobkiem, Śnieżkiem, Kluchą, Mietkiem czy Stefanem. Lecz działania Lab Rescue, z którego prezeską Zofią Pawelską rozmawiamy, to tylko kropla w morzu potrzeb w przypadku smutnego procederu, który dzieje się na naszych oczach.

24 kwietnia Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

Jednym z głównych problemów dotyczących laboratoriów jest kwestia traktowania zwierząt jako obiektów badawczych, a nie istot odczuwających ból i cierpienie. Często warunki, w jakich przetrzymywane są stworzenia, nie są wystarczające, co prowadzi do stresu i ich złego samopoczucia. W przypadku niepowodzenia badania lub jego zamknięcia są one traktowane jak niepotrzebny odpad medyczny

Fundacja Lab Rescue jest jedyną w Polsce organizacją ratującą zwierzęta, na których były przeprowadzane eksperymenty i badania naukowe. Dotychczas udało im się ocalić ponad 6 tysięcy futrzaków. Dzięki ich pracy, zaangażowaniu i wiedzy świnki morskie, szczury, myszoskoczki, myszy oraz króliki mają szansę na nowy dom, w którym staną się czyimś pupilem. Podczas pobytu w fundacji przestają być obiektem badań, a jedyne czego doświadczają to miłość człowieka, opieka, głaskanie i zabawa.

Życie zwierząt w laboratorium jest zupełnie inne od takiego domowego, do którego potem musimy je przyzwyczajać. W laboratorium mają one ograniczony kontakt z człowiekiem. Zwierzęta, jak do nas trafiają nie znają głaskania czy bawienia się z nimi, więc musimy je do tego przyzwyczaić - mówi dla Świata Zwierząt prezeska fundacji Lab Rescue Zofia Pawelska.

4-miesięczny szczeniak wymagał operacji. Na prześwietleniu wyszło, co zjadł Idziesz na spacer do lasu? Patrz pod nogi, w sieci pojawiło się ostrzeżenie

Warunki życia w laboratorium. Co dzieje się ze zwierzętami po skończonych badaniach?

Warunki trzymania zwierząt w laboratoriach są ściśle określone w ustawie i dyrektywach. Każdy gatunek ma wyszczególnione wymiary klatek, w jakich powinien przebywać. Dodatkowo powinny znajdować się w nich wzbogacenia środowiska, czyli domki, schowki, huśtawki czy materiały do gryzienia. Niestety zwierzęta często nie otrzymują tego, co jest im potrzebne do rozwoju i dobrego samopoczucia. 

Dlatego zostałam członkinią Krajowej Komisji Etycznej ds. doświadczeń na zwierzętach i przygotowuje teraz dokument dotyczący właśnie wzbogaceń środowiska w klatkach laboratoryjnych. Mam nadzieję, że dzięki temu uda mi się zaszczepić dobre praktyki i wiedzę na ten temat - wypowiada się dla Świata Zwierząt prezeska fundacji.

gryzonie
domek dla gryzoni, Fot. facebook.com/ Lab Rescue

W laboratoriach przeprowadzane są różne rodzaje badań - łagodne, umiarkowane, terminalne i dotkliwe. Niektóre z nich z góry zakładają uśmiercenie zwierzęcia, mające na celu zbadanie wpływu substancji, która została na nim użyta. Istnieją jednak i takie, po których stworzenia przeżywają, a ich stan zdrowia jest bardzo dobry.

Te zwierzęta, które są w dobrym stanie zdrowia, my je odbieramy, żeby bezsensownie nie umierały, ponieważ jeśli nadają się do adopcji, to wierzymy, że fajnie jest dać im szansę na drugie, lepsze życie. Znaleźć im dom i dać po tych eksperymentach miły, ciepły, domowy kącik - opowiada o swojej inicjatywie Zofia Pawelska.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy fundacja w porę nie odbierze stworzeń z laboratorium. Wówczas zostają one uśmiercone. Jednostki badawcze nie są przystosowane do trzymania zwierząt aż do ich naturalnej śmierci. Mimo iż gryzonie są usypiane za pomocą wstrzykiwanej substancji lub przy użyciu gazu, czyli w najbardziej z możliwych humanitarnych sposobów, nie są to pojedyncze przypadki, a masowy proceder. Po zakończonych eksperymentach nierzadko śmierć ponosi jednocześnie kilkadziesiąt niewinnych futrzaków.

Adopcja zwierząt uratowanych z laboratorium

Zwierzęta, które odbiera fundacja Lab Rescue często pochodzą z tzw. nadwyżki. Przestają być potrzebne lub nie ma dla nich miejsca. Pracownicy potrafią jednocześnie mieć pod opieką ponad 100, a nawet i 200 stworzeń. Każdego miesiąca wyciągają z laboratoriów kilkadziesiąt gryzoni. 

myszki
myszki, Fot. facebook.com/ Lab Rescue

Zwierzęta, które odbieramy są zdrowe. Te badania nie są dla nich szkodliwe. Odbieramy również wiele zwierząt, które nigdy nie były wykorzystane, bo np. są samicami, a potrzebne są akurat samce - wypowiada się szefowa fundacji Lab Rescue.

Pracownicy Fundacji Lab Rescue oprócz ratowania zwierząt zajmują się również edukacją przyszłych opiekunów. To bardzo ważne, aby wiedzieć, czego potrzebuje stworzenie, które mamy zamiar adoptować. Rozmiar klatki, dobór pożywienia oraz zabawek ma kluczowe znaczenie dla życia gryzoni. Uratowane osobniki są przygotowane do adopcji w możliwie najlepszy sposób. Wykastrowane, zaszczepione i oswojone gryzonie oraz króliki dzięki licznej sieci pracowników i wolontariuszy trafiają do domów w całej Polsce, a nawet i Europie. 

Fundacja Lab Rescue jest jedyną taką organizacją działającą w naszym kraju. Wykonana przez nich praca to zaledwie kropla w morzu potrzeb zwierząt wykorzystywanych w laboratoriach. Traktowane w nieludzki sposób stworzenia przysłużyły się nam w ogromny sposób. Dzięki przeprowadzonym na nich badaniom naukowcy wynaleźli wiele leków i szczepionek ważnych dla naszego zdrowia, a nawet życia. Nie zapominajmy o losie tych stworzeń i ratujmy te, które nie muszą ginąć tylko dlatego, że przestały być potrzebne i nie pasują do scenariusza założonego przez badaczy.

332112021_435140462125558_1909533112665584462_n.jpg
myszka, Fot. facebook.com/ Lab Rescue