Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Dzikie Zwierzęta

Dzikie Zwierzęta

Dzikie zwierzęta – jak je sklasyfikować? Podstawowe informacje

Dzikie zwierzęta to nic innego jak ogół zwierząt, które żyją na wolności na danym terytorium – a więc nie są udomowione i nie posiadają właścicieli jako odrębne podmioty. W rzadkich przypadkach możemy spotkać dziko żyjące zwierzęta, które zasadniczo nie występują w naturze (na przykład psy), jednak wówczas zastosowanie wobec nich znajduje termin „zdziczałe”.

Fauna na ziemi jest niezwykle bogata, dzieląc zwierzęta na dwie podstawowe grupy – bezkręgowce oraz kręgowce, gdzie w ostatniej z grup możemy wyróżnić ryby, gady, płazy, ptaki i ssaki (włącznie z człowiekiem). Z grona dzikich zwierząt wyłączamy jednak wszystkie zwierzęta gospodarskie, ludzi oraz inne zwierzęta (podmiotowo), które pełnią rolę ich towarzyszy. 

Jakie dzikie zwierzęta żyją w Polsce?

Na terenie Polski znajduje się wiele dzikich zwierząt, na które składają się członkowie wszystkich opisywanych wyżej gromad. Najmniej liczną grupę stanowią gady – nad Wisłą znajdziemy jedynie 13 różnych gatunków. Wymienić można takie zwierzęta jak żółw błotny, jaszczurka zwinka, wąż Eskulapa, żmija zygzakowata, padalec zwyczajny czy gniewosz plamisty.

Nieco więcej jest gatunków płazów – wyróżniamy ich 19. Znajdują się wśród nich rozmaite żaby, ropuchy, kumaki, traszki, ropuchy i salamandra plamista. Znacznie więcej znajduje się w Polsce gatunków ryb. Jest ich 120, spośród których najpopularniejsze będą leszcze, karpie i karasie. Do najpopularniejszych na terenie naszego kraju ptaków (spośród 475 gatunków) zaliczymy rozliczne łabędzie, kaczki, gęsi, a także takie gatunki jak bocian, kuropatwa czy bażant.

Mogłoby się wydawać, że największą część dzikich zwierząt na terenie Polski stanowić będą ssaki – nic jednak bardziej mylnego, bowiem gatunków ssaków w naszym kraju jest zaledwie 120. Niemniej, z uwagi na spore zróżnicowanie, to właśnie one cieszą się największą rozpoznawalnością. Możemy w tym zakresie wymienić takie zwierzęta jak jeż, nietoperz, borsuk, jeleń, sarna, ryś, niedźwiedź, foka, lis, wilk, zając, żubr czy dzik.

Dzikie zwierzęta w mieście – jak się zachować?

Coraz częściej dochodzi w Polsce do sytuacji, w której dzikie zwierzęta pojawiają się na terenach miast, co zwykle wiąże się z ogromnym strachem mieszkańców. Najczęściej lasy opuszczają dziki, które poszukują w mieście pożywienia. Choć mogłoby się wydawać, że dziki w mieście zachowują się zupełnie tak samo jak zwierzęta oswojone, to trzeba pamiętać, że nadal są one niebezpieczne.

Dziki z reguły nie atakują ludzi w mieście, jednak spanikowane lub sprowokowane mogą wyrządzić sporą krzywdę – głównie gryząc. Z tego powodu nie należy zbliżać się do dzików, a w przypadku zauważenia takiego incydentu, należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby. Dzików nie należy również dokarmiać.

Pokaż więcej

stado krów
12.07.2024 11:00 Myślał, że w błocie na wybiegu krów utknął pies. Okazało się, że to dzikie zwierzę

W rezerwacie przyrody doszło do niecodziennego incydentu, który zaangażował zarówno miejscowych rolników, jak i strażników przyrody. Kiedy fotograf zauważył stado krów wpatrujących się w błotnistą kałużę, nie spodziewał się, że stanie się bohaterem niecodziennej akcji ratunkowej. To, co odkrył, zaskoczyło wszystkich i wymagało natychmiastowej interwencji specjalistów pracujących w organizacji chroniącej dzikie zwierzęta.

jak pozbyć się kreta z ogrodu
11.07.2024 13:48 Jak wyprosić kreta z ogrodu? Sprawdzona metoda działkowców. Wystarczy włożyć do norki

Każdy ogrodnik marzy o pięknie utrzymanym trawniku i zadbanych rabatach kwiatowych. Niestety, te starannie pielęgnowane przestrzenie często padają ofiarą kretów, które swoimi kopcami i tunelami mogą zrujnować cały efekt ciężkiej pracy. Krety potrafią zadomowić się w ogrodzie na długo, powodując frustrację właściciela posesji. Na szczęście istnieje skuteczna metoda na przegonienie nieproszonych gości, która jest zarówno ekologiczna, jak i humanitarna.

bóbr
09.07.2024 07:01 Pojawił się na plaży w Krynicy Morskiej. Turyści niepokoją się o stan zwierzęcia

W socjal mediach strony Hello Mierzeja opublikowano film, na którym widać dzikie zwierzę na plaży w Krynicy Morskiej. Internauci wyraźnie zaniepokoili się jego stanem i martwią się, że jego obecność nie wróży nic dobrego. Czy rzeczywiście mają ku temu powody?

żółw w ogrodzie
08.07.2024 13:52 Myślała, że w jej ogrodzie rusza się kamień. Nie do wiary, co znalazła kolejnego dnia

Kobieta wypoczywająca w swoim ogrodzie dostrzegła niezwykłą rzecz. Jeden z kamieni leżących przy rabatce z kwiatami nagle zaczął się ruszać. Zdumiona właścicielka zielonego terenu podeszła bliżej, aby sprawdzić niepokojące zjawisko. Wtedy zrozumiała, jak bardzo się myliła. Takiego znaleziska się nie spodziewała.

biały bizon zniknął
06.07.2024 11:15 Jego narodziny miały być spełnieniem przepowiedni. Biały bizon nagle zniknął

Przyroda już nie raz udowodniła, jak bardzo potrafi zaskakiwać, zwłaszcza ta dzika. W związku z tym niektórym wyjątkowym zjawiskom przypisuje się nawet mistyczne powiązania. Takim wydarzeniem były narodziny ekstremalnie rzadkiego białego bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Niestety wyjątkowy cielak nagle zniknął. Czy przepowiednia zostanie spełniona?

nietoperz
05.07.2024 07:00 Dziewczynka dostrzegła go skulonego pod drzwiami do bloku. Od razu wezwała pomoc

Do jednostki Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju wpłynęło zaskakujące zgłoszenie od zaniepokojonej losem przerażonego stworzenia dziewczynki. Okazało się, że zwierzę utknęło na dobre i bez pomocy specjalistów jego życie mogłoby się zakończyć w smutnych okolicznościach. Na szczęście strażacy od razu ruszyli na miejsce.

jesiotr atlantycki
04.07.2024 06:00 Starożytny smok wyginął ponad 100 lat temu. Naukowcy przywrócili ten gatunek

Szwedzcy naukowcy dokonali niezwykłego osiągnięcia, przywracając do życia gatunek, który wyginął ponad 100 lat temu. Pierwsze osobniki zostały wypuszczone do rzeki Goeta aelv w Goeteborgu. To historyczne wydarzenie daje nadzieję na odtworzenie populacji jesiotrów atlantyckich, zwanych też starożytnymi smokami.

pająk w samochodzie
03.07.2024 07:00 Jadąc autem, dostrzegli ogromnego pająka na lusterku. Odsunęli szybę w jednym celu

Para podczas podróży samochodem dostrzegła ogromnego pająka siedzącego na lusterku. Stworzenie usilnie próbowało dostać się do środka. Właściciele odsunęli szybę i postąpili zgodnie ze swoimi przekonaniami. Potraktowali dzikie zwierzę tak, jak na to zasłużyło. Pod zamieszczonym w sieci nagraniem internauci nie mogli powstrzymać się od komentarzy. 

bizony
02.07.2024 07:00 Para bizonów uciekła z hodowli. Na wolności doczekali się potomstwa

Para bizonów, która w ubiegłym roku uciekła z hodowli prowadzonej przez biznesmena z Częstochowy, stała się poważnym problemem. Te majestatyczne zwierzęta, znane ze swojej siły i dzikiej natury, nie tylko przetrwały i swobodnie poczuły się na wolności, ale także doczekały się potomstwa. Stanowią obecnie poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska. 

żbik
01.07.2024 16:22 W końcu dobre wieści. Wyjątkowe koty miały wyginąć, teraz urodziły się młode

Gdy wydawało się, że ten rzadki gatunek zniknie bezpowrotnie z powierzchni Ziemi, przyroda ponownie nas zaskoczyła. Dzięki wytrwałości i zaangażowaniu naukowców ze Szkocji dzikie koty ponownie zasiedlają swoje naturalne środowisko. Na wolności pojawiły się pierwsze młode, co jest dowodem skuteczności prowadzonych działań ochronnych. Badacze wierzą, że urodzone kocięta pozwolą ocalić gatunek przed wyginięciem.

sokoły z Lublina
01.07.2024 12:21 Burza o "plecaki" dla sokołów. Mało kto wie, jak ważną pełnią funkcję

Tą sprawą od miesięcy żyje cały Internet. A chodzi o sokoły z elektrociepłowni w Lublinie, których losy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nie tak dawno młode osobniki otrzymały “plecaki”, które pełnią bardzo ważną funkcję w zakresie ich bezpieczeństwa. Tymczasem fani rodziny “Wrotkowskich” rozpętali w sieci burzę. Poszło o internetową zbiórkę, a także brak transparentności w sprawie śmierci Borowego. Badacze sprawujący opiekę nad zwierzętami wyjaśnili, jak działają ptasie tornistry. 

zaginiony osioł
30.06.2024 16:20 Osioł zaginął 5 lat temu. Odnaleziono go w zadziwiających okolicznościach

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dzieje się z domowymi pupilami, które nagle znikają bez śladu? Historia osła o imieniu Diesel może zaskoczyć niejednego sprytnego detektywa. Po pięciu latach poszukiwań zwierzę odnalazło się w najbardziej nieoczekiwanym miejscu. Właściciele nie mogli w to uwierzyć.

żmije w mieście
29.06.2024 14:16 Plaga węży w polskim mieście. Służby wydały apel do mieszkańców

Na Dolnym Śląsku służby miejskie i straż pożarna wystosowały pilny apel do mieszkańców, ostrzegając ich przed wzrastającą liczbą incydentów z udziałem żmij. W ostatnim czasie po raz kolejny wąż wpełznął do zajmowanego przez ludzi pomieszczenia, co wywołało falę niepokoju wśród lokalnej społeczności.

jastrząb
28.06.2024 07:00 Drapieżny ptak pozorował ataki na ludzi. Wydano pilny komunikat

Nadleśnictwo Olesno w woj. opolskim wydało pilny komunikat ostrzegający spacerowiczów przed drapieżnym ptakiem. Dzikie zwierzę natarczywie pozorowało ataki nad głowami ludzi wypoczywających na łonie natury. Leśnicy przestrzegają i proszą o rozwagę. Szpony tych stworzeń mogą wyrządzić wielką krzywdę. 

Łoś uciekał przed Pendolino
27.06.2024 15:22 Pendolino pędziło prosto na łosia na torach. Wtem stało się coś niespodziewanego

Na Moście Średnicowym w Warszawie doszło do dramatycznego incydentu z udziałem dzikiego zwierzęcia. Rozpędzone Pendolino musiało hamować, by uniknąć zderzenia z uciekającym łosiem. Przerażone stworzenie gnało ile sił w nogach, aby nie zostać przejechanym. Całe zdarzenie uchwyciła kamera.

wilk polarny
27.06.2024 14:18 Kobieta zaatakowana przez wilki w zoo. Trwa walka o jej życie

Przesadna chęć utrzymania dobrej formy fizycznej może prowadzić do nieoczekiwanych i niebezpiecznych sytuacji. Przekonała się o tym 37-letnia kobieta, której poranny jogging w ogrodzie zoologicznym zakończył się dramatycznie. Sportsmenka walczy obecnie o życie w szpitalu po tym jak zaatakowała ją wataha wilków polarnych.

czapla biała wypuszczona na wolność
26.06.2024 15:12 Wypuścili czaplę na wolność. Nagranie skłania do refleksji

Wakacje to moment, na który każdego roku czeka wiele osób. Wraz z początkiem lata Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach wystosował ważny apel do rodziców. Wszystko przez zachowania dzieci, które pozostawione bez nadzoru dorosłych za wszelką cenę chcą ratować zwierzęta, nieświadomie wyrządzając im krzywdę. 

śnięte ryby w jeziorze
22.06.2024 10:47 Ponad 100 kg śniętych ryb. Woda wyrzuciła na brzeg ogromną ilość martwych zwierząt

Funkcjonariusze Ochotniczej Straży Pożarnej zostali wezwani do nietypowej interwencji. Wody jeziora Dąbie (woj. zachodniopomorskie) wyrzuciły na brzeg ogromne ilości śniętych ryb. WIOŚ przeprowadzi badania, aby znaleźć odpowiedź na to, co spowodowało śmierć tak wielu zwierząt. Rozpoczęcie sezonu wakacyjnego na akwenie będzie musiało poczekać na wyniki. Władze zadecydowały o zakazie kąpieli. 

Dzień żyrafy
21.06.2024 16:29 Dzień żyrafy. Są silne, wysokie i mają wyczulony słuch. Skrywają wiele tajemnic

21 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Żyrafy. Z tej okazji, aby uczcić te majestatyczne zwierzęta oraz zwrócić uwagę na ich trudną sytuację w naturze poznańskie zoo opublikowało w mediach społecznościowych nagranie ze swoimi podopiecznymi. Te tajemnicze stworzenia, znane z długich szyj i łaciatego umaszczenia, stały się symbolem afrykańskiej sawanny. Dzięki ogromnej pracy ogrodów zoologicznych gatunek ten ma większe szanse na przetrwanie. W ciągu ostatnich lat ich populacja przez wrogą działalność człowieka zmniejszyła się o ponad 30%.

skorpiony w paczce
20.06.2024 12:10 W paczce miały być narzędzia. Zamiast nich odkryto żywe skorpiony

Dzięki czujności i profesjonalizmowi funkcjonariuszy Zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej udało się udaremnić próbę przemytu egzotycznych zwierząt. Nadawca z Hongkongu wysłał w paczce groźne skorpiony. Państwowa Inspekcja Weterynaryjna zadecydowała o ich dalszym losie.

lis
20.06.2024 09:11 Lis ani myślał ruszyć się sprzed psiej budy. Chronił w niej największego skarbu

Pewnego dnia właścicielka domu dostrzegła, że przed budą jej psa kręci się lis. Dzikie zwierzę wyglądało zupełnie jakby nie chciało pozwolić, by ktokolwiek się do niej zbliżył. Dopiero po czasie wyszło na jaw, że naprawdę ukrył tam coś cennego.

pamiątkowe zdjęcie z wakacji
19.06.2024 14:19 Podróże śladami zwierząt: Jak wykorzystywanie małp napędza cierpienie i chaos

Wykorzystywanie zwierząt jako atrakcji turystycznej to zjawisko, które budzi coraz większe kontrowersje. Choć dla wielu turystów możliwość zobaczenia z bliska egzotycznych gatunków jest pokusą nie do odparcia, to dla samych stworzeń wiąże się z cierpieniem i ogromnym stresem. Szczególnie widoczne jest to w przypadku małp, które trzymane na łańcuchach wykonują popisowe numery za kawałek zgniłego banana. Ekspert dr Jan Schmidt-Burbach ujawnia ciemną stronę pamiątkowych zdjęć z wakacji.

szop
19.06.2024 11:19 Dzikie zwierzę siedziało na płocie leśniczówki. Leśnik zdążył zrobić mu zdjęcie

Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Krzystkowice pojawiło się zdjęcie zwierzaka, który od razu przykuł uwagę internautów. To mieszkaniec lasu, którego rzadko można dostrzec w naturalnych warunkach na własne oczy. Spacerujący po leśniczówce mieli wiele szczęścia, bowiem ssak przechadzał się po ogrodzeniu i zupełnie nic nie zrobił sobie z ich obecności.

Tygrys
19.06.2024 10:15 Podróże śladami zwierząt: Jak mądrze dobierać atrakcje, by nie krzywdzić zwierząt?

Zwierzęta jako atrakcje turystyczne to hasło przewodnie nowego cyklu artykułów publikowanych na łamach serwisu Świat Zwierząt. Jakich form rozrywki z udziałem zwierząt unikać, wybierając się na zagraniczne wakacje? Czy wszystkie są jednakowo szkodliwe, a może pewnych urozmaiceń wyjazdu nie należy demonizować? O krokach do bycia świadomym i etycznie postępującym turystą rozmawiamy z ekspertami. 

mruczenie ocelota
18.06.2024 12:20 Tak mruczy ocelot. Kociarze, chwyćcie za słuchawki, aż mamy gęsią skórkę

Nie wszystkie koty mruczą, choć przeważnie odrobina czułości wprawia w wibrację kocie struny głosowe. Hodowczyni dzikich kotów nagrała ocelota w trakcie pieszczot. Głaskane za pomocą specjalnej szczotki zwierzę wydawało pomruki zadowolenia. Dźwięk aż przyprawia o gęsią skórkę. Fani motoryzacji będą zachwyceni tym nagraniem. Odgłos przypomina bowiem silnik McLarena V8. 

żbik w Bieszczadach
17.06.2024 16:16 Reakcja żbika na "kici-kici". To nagranie skradło serca internautów

Podczas jednej z wędrówek po malowniczych Bieszczadach, podróżnik doświadczył niecodziennego spotkania z dzikim zwierzęciem. Gdy tylko dostrzegł przedzierającego się przez rzekę żbika, postanowił go zawołać, używając popularnego zwrotu “kici-kici”. Stworzenie w niezwykły sposób zareagowało na typowe przywołanie domowych mruczków. Uwieczniona na nagraniu reakcja kota szybko podbiła serca internautów.

Mały leniwiec
17.06.2024 13:41 Historyczne wydarzenie w zoo. Na takie narodziny czekano bardzo długo

W Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło uwagę zarówno pracowników, jak i odwiedzających. Na świecie pojawiło się niezwykłe stworzenie, które za sprawą uroczego wyrazu pyszczka rozczuliło miłośników zwierząt. Choć jego tata przespał narodziny, to mają one ogromne znaczenie dla przetrwania całego gatunku. 

ryby
17.06.2024 12:15 Każdy go zna, a mało kto wie, że wydziela i wydycha uzależniającą substancję

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych ryb polskich wód skrywa fascynującą tajemnicę. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się być zwykłym mieszkańcem jezior i rzek, to ta pospolita ryba potrafi produkować i wydychać substancję, która ma właściwości uzależniające. Dodatkowo ten “hardkorowiec” w przypadku zagrożenia zmienia kształt swojego ciała.