Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Reakcja żbika na "kici-kici". To nagranie skradło serca internautów
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 17.06.2024 16:16

Reakcja żbika na "kici-kici". To nagranie skradło serca internautów

żbik w Bieszczadach
fot. canva/ Cloudtail_the_Snow_Leopard

Podczas jednej z wędrówek po malowniczych Bieszczadach, podróżnik doświadczył niecodziennego spotkania z dzikim zwierzęciem. Gdy tylko dostrzegł przedzierającego się przez rzekę żbika, postanowił go zawołać, używając popularnego zwrotu “kici-kici”. Stworzenie w niezwykły sposób zareagowało na typowe przywołanie domowych mruczków. Uwieczniona na nagraniu reakcja kota szybko podbiła serca internautów.

Bieszczady domem wielu gatunków zwierząt

Bieszczady, znane ze swojej dzikiej przyrody i zapierających dech w piersiach krajobrazów, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Ten malowniczy region przyciąga miłośników natury, wędrowców i fotografów, którzy pragną doświadczyć spokoju oraz bliskości fauny i flory. W bieszczadzkich lasach można spotkać wiele dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie, wilki, rysie, a także żbiki, które mimo swojej skrytości czasem dają się zauważyć spostrzegawczym obserwatorom.

Podczas jednej z wędrówek po mniej uczęszczanych ścieżek Bieszczadów podróżnik doświadczył niezwykłego spotkania. W zasięgu jego wzroku pojawił się rzadko spotykany żbik. Mężczyzna postanowił spróbować szczęścia i zawołał dzikie zwierzę w znany sobie sposób, używając zwrotu “kici-kici”. Nagranie szybko skradło serca miłośników kotów. Takiej reakcji zwierzęcia się nie spodziewali.

Rekin w Bałtyku. Może stanowić niebezpieczeństwo, o tym warto wiedzieć Kot ma uciętą końcówkę lewego ucha? Weterynarz wyjaśnia, co to znaczy

Niezwykłe spotkanie z dzikim kotem

Całe zdarzenie zostało zarejestrowane za pomocą kamery. Żbik początkowo cicho skradał się, szukając możliwego do zdobycia pożywienia. Nie zwracał uwagi na obserwującego go zza drzew podróżnika. Gdy jednak mężczyzna zawołał kota słowami “kici-kici” zwierzę zatrzymało się i czujnie spojrzało w kierunku, z którego dobiegał o dziwo znany mu dźwięk.

Internauci nie kryli zachwytu. Dziki kot zareagował niczym pospolity, domowy mruczek. Nagranie zyskało tysiące polubień oraz wiele komentarzy.

  • “Kot to kot. Natury nie oszukasz. Następnym razem ustaw karton. Na pewno mu się nie oprze”,
     
  • “Kicia zawsze będzie kicią”,
     
  • “Wyraźnie był zaciekawiony”.

Dlaczego koty reagują na "kici-kici"?

Koty reagują na wołanie “kici-kici” z kilku powodów, które łączą się ze sobą, tworząc kompleksowy mechanizm zachowania. Przede wszystkim ton głosu używany podczas tego wezwania jest zazwyczaj wysoki i melodyjny, co przyciąga uwagę kocich uszu. Są one szczególnie wrażliwe na wysokie tony, które mogą przypominać im odgłosy, jakie matka wydawała podczas opieki nad nimi, gdy były kociętami. Ponadto domowe mruczki uczą się kojarzyć “kici-kici” z pozytywnymi doświadczeniami, takimi jak jedzenie, pieszczoty lub zabawa, co sprawia, że chętnie na niego reagują. 

Przyrodnicy wyjaśniają, że choć taka reakcja jest nietypowa, to jednak jak widać po nagraniu — możliwa. Żbiki są blisko spokrewnione z domowym kotami i mogą wykazywać podobne reakcje na dźwięki, zwłaszcza jeśli wcześniej miały jakiekolwiek kontakty z ludźmi. Należy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, które mogą zareagować w groźny sposób, dlatego w kontakcie z nimi zawsze warto zachować odpowiedni dystans i ostrożność. 

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?