Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Wojna W Ukrainie

Wojna W Ukrainie

lwy z Ukrainy
11.03.2024 14:17 Co się stało z lwami uratowanymi z Ukrainy? Dyrektorka zoo wyjawiła prawdę

Agresja zbrojna Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się ponad 2 lata temu, niesie za sobą wiele strat. Podczas walk i przeprowadzanych ataków cierpią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Już na początku konfliktu organizacje zajmujące się ratowaniem bezbronnych istot, skazanych na pomoc innych, robiły co w ich mocy, aby przetransportować je w bezpieczne miejsce. Jedną z najbardziej zaangażowanych osób w Polsce w ratunek zwierząt z terenów objętych wojną była ówczesna dyrektorka ZOO Poznań Ewa Zgrabczyńska.

jeż z miną
12.06.2023 15:19 Pokazali, co wylądowało na jego grzbiecie. Nagranie udowadnia, że wojna w Ukrainie dotyka nie tylko ludzi

Dramatyczna sytuacja w okolicach wysadzonej tamy na Dnieprze to nie jedyny niebezpieczny obszar w Ukrainie dla ludzi i zwierząt. Mowa tu nie tylko o pupilach domowych, ale także tych zupełnie dzikich, które żyją na wolności. W sieci udostępniono poruszające nagranie, na którym widać, co spotkało małego jeża.Ślady wojny pozostawione w Ukrainie znajdują się niemal na każdym kroku terenów objętych walkami. Na ostrzałach, bombardowaniach i innych sposobach walki cierpią również bezbronne stworzenia. Nagranie jeża, który padł ofiarą broni, rozczula internautów. Na szczęście jego los nie był przesądzony.

Pies uratowany z powodzi
11.06.2023 14:26 Stał się cud. Pies dryfował po wezbranej wodzie, na deskach dopłynął aż do Odessy. Nagranie porusza do łez

6 czerwca br. ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe przekazało, iż zapora będąca częścią elektrowni wodnej na rzece Dniepr, w okolicy miejscowości Nowa Kachowka, została wysadzona w powietrze. Od wtorku akcje ratunkowe i ewakuacyjne prowadzone przez wojsko, służby i wolontariuszy trwają nieprzerwanie. Do grupy cudownie ocalałych dołączył kundelek, który dryfując na deskach dopłynął do Odessy.Mija kolejna doba usuwania skutków powodzi w Ukrainie. W wyniku wysadzenia zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej na Dnieprze zalaniu uległo kilkadziesiąt miejscowości. Są ofiary śmiertelne wśród ludzi i zwierząt, a eksperci już teraz ostrzegają przed długofalowymi skutkami degradacji środowiska naturalnego.

pies uratowany z powodzi
08.06.2023 16:22 Sieć obiegło zdjęcie psa uratowanego z powodzi. Aż serce ściska, widząc co zrobił, "Te oczy widziały wiele"

Świat obiegło poruszające zdjęcie psa, który wręcz dziękuje za pomoc podczas akcji ratunkowej po rozpadzie tamy w Nowej Kachowce. Woda zaczęła w zawrotnym tempie pokrywać tereny położone w obwodzie chersońskim. Dach nad głową i cały dobytek straciło wiele ludzi. Nie można jednak zapominać, że żyły tam również zwierzęta.Niektórzy mieszkańcy zalanych miejscowości, chcąc ratować własne życie, zupełnie nie zwracali uwagi na zwierzęta, które towarzyszyły im nawet od lat. Inną kwestią jest, że przerażone czworonogi w panice oddalały się od opiekunów. Niestety dramat i jednych i drugich nadal drwa.

Władimir Putin EA
06.12.2022 16:54 Rosyjski deputowany chce wysłać bezdomne psy do Ukrainy. Mają zostać "żywymi bombami"

Przedstawiciel komunistycznej partii w Rosji Viktor Makarow zasugerował, by wykorzystać bezdomne psy podczas konfliktu zbrojnego prowadzonego z Ukrainą. Jego plan jest bezlitosny, bowiem zakłada wyszkolenie zwierząt do przeprowadzania samobójczych ataków. Rosyjski deputowany przekonuje, że taktyka znana z czasów II wojny światowej rozwiązałaby problem bezdomności psów w Rosji.Żywe bomby w postaci psów, wieloryby szpiegowskie oraz gołębie w roli szpiegów - zwierzęta są marionetkami w naszych wojnach. Rosyjski deputowany Viktor Makarow, najwyraźniej zainspirowany niemoralnymi praktykami z okresu II wojny światowej, zaproponował, by w działania wojenne prowadzone w Ukrainie zaangażować bezpańskie czworonogi.

Kot Feniks
20.11.2022 10:14 Kot Feniks stał się symbolem niezłomności Ukrainy. Wiemy, jakie są dalsze losy słynnego mruczka

Jeszcze kilka miesięcy temu cały świat wzruszył się na wieść o historii kota odnalezionego w zgliszczach jednego z ukraińskich miast. Zwierzak błąkał się wśród zawalonych budynków i chociaż wielu nie wróżyło mu zbyt długiej przyszłości, pupil zaskoczył wszystkich swoją wolą życia. Organizacja działająca na rzecz ratowania zwierząt opublikowała jego aktualne zdjęcia i zdradziła, gdzie obecnie mieszka słynny kot Feniks. Kiedy na początku roku ku zaskoczeniu nas wszystkich Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, pociągnęło to za sobą tragedię wielu mieszkających tam rodzin. Każdego dnia dowiadywaliśmy się o kolejnych dramatycznych momentach i historiach miejscowych ludzi oraz zwierząt, którzy cudem uszli z życiem. Bohaterem jednej z takich chwytających za serce opowieści był błąkający się ulicami miast kot.

Wladimir Putin EA
04.11.2022 12:32 Rosjanie zabili i zjedli zwierzęta z ogrodu zoologicznego. Zostawili tylko kości

Zagraniczne media donoszą o kolejnych opłakanych skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zgodnie z relacjami pracowników ogrodu zoologicznego w miejscowości Jampil we wschodnim regionie Doniecka, wojska Władimira Putina zabiły i zjadły tamtejsze zwierzęta. Wygłodniali żołnierze zostawili tylko kości. Incydent w jednym z ogrodów zoologicznych w Ukrainie to kolejny dowód na to, że trwający obecnie konflikt zbrojny ma zatrważające skutki. Żołnierze opowiadający się za dyktaturą Putina byli głodni do tego stopnia, że posilili się zwierzętami, które znaleźli na terenie ukraińskiego zoo. Świadczą o tym pozostałości ciał oraz kości przedstawicieli kilku gatunków.

BeFunky-collage (2) (1)
01.11.2022 12:05 Ukraińscy żołnierze weszli do zbombardowanego zoo. W gruzach odnaleźli ostatnie żyjące jeszcze zwierzę

Żołnierze walczący w obronie Ukrainy weszli do zbombardowanego mini zoo w obwodzie donieckim. Nie spodziewali się, że będą w stanie ocalić jakiekolwiek stworzenia, a jednak pod gruzami znaleźli ostatnie żyjące jeszcze zwierzę. Zapewniono mu niezbędną opiekę, a następnie przetransportowano do Zoo w Poznaniu.Nie jest tajemnicą, że wojna trwająca w Ukrainie jest opłakana w skutkach nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt. Bezbronne ofiary konfliktu zbrojnego giną i cierpią, a w niektórych obszarach kraju nie ma im kto pomóc. Bombardowania niszczą nie tylko domy, gdzie mieszkali ze swoimi właścicielami, ale także lasy, schroniska, azyle i ogrody zoologiczne. - Historia każdego z tych zwierząt to nie tylko wielkie cierpienie z powodu wojny, ale też eksploatacja naturalnego dziedzictwa przyrodniczego - zaznaczają przedstawiciele poznańskiego zoo, którzy od zaostrzenia napięć między Rosją a Ukrainą zajmują się organizacją transportu zwierząt z terenów objętych wojną w sąsiednim państwie.

pies ukraina
23.10.2022 17:00 Zdjęcie z Ukrainy obiegło świat. W kolejce po jedzenie cierpliwie czekały bezpańskie psy

Wojna w Ukrainie przynosi ogrom strat. Jej skutki odczuwają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta, które zamieszkują tamte tereny. W sieci ukazało się zdjęcie z obwodu donieckiego, na których znajdują się bezpańskie psy. Zwierzęta ustawiły się w kolejce po jedzenie i cierpliwie czekały na swoją kolej.Wojna w Ukrainie to niezwykle trudny czas, a jej skutki uwiecznione na fotografiach i filmach nierzadko wyciskają łzy z oczu. Ten niebezpieczny okres przysparza również cierpienie zwierzętom, które tak, jak ludzie tracą dach nad głową. Wiele z nich cierpi na skutek głodu, pragnienia oraz poniesionych obrażeń. Pomimo prób zapewnienia im wszelkich najpotrzebniejszych produktów oraz opieki zdrowotnej, nie wszystkie dostają szansę, by wyrwać się z tej brutalnej rzeczywistości.

BeFunky-collage - 2022-10-11T092548.959
11.10.2022 13:27 Zmasowany atak na Kijów, huk rosyjskich ostrzałów przestraszył zwierzęta. Lew Precel został ranny

Kolejny zmasowany atak miał miejsce w stolicy Ukrainy. Rosjanie ostrzelali Kijów i inne miasta. Bestialskiemu aktowi agresji towarzyszył głośny huk, który wystraszył podopiecznych Centrum Ratownictwa Dzikich Zwierząt. Przerażone stworzenia w popłochu robiły sobie krzywdę. Najbardziej ucierpiał Lew Precel.Przez wojnę w Ukrainie cierpią nie tylko ludzie. Trwający ostrzał Kijowa pokazał, jak wielki stres towarzyszy dzikim zwierzętom w chwili ogromnego huku i bezpośredniego zagrożenia życia.

Pies jako jedyny ocalał
02.10.2022 10:35 Pies pilnuje ciał opiekunów uwięzionych pod ruinami. Zdjęcia chwytają za serce

Rosyjscy żołnierze przeprowadzili atak rakietowy na ukraińskie miasto Dniepr. Ostrzał pozbawił życia czteroosobową rodzinę, która zginęła pod runami swojego domu. Przeżył jedynie pies o imieniu Krym. Zwierzę sfotografowano, a zdjęcia obiegły media na całym świecie.Rosyjskie rakiety spadły w nocy z 29 na 30 września na osiedle mieszkalne w mieście Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie. Jak informował gubernator obwodu Wałentyn Rezniczenko, pociski nieprzyjaciela zniszczyły ponad 60 domów oraz kilka bloków piętrowych. Uszkodzeniom uległy również autobusy, samochody i linie energetyczne. Nie obeszło się bez ofiar wśród ludności cywilnej.

Zdjęcie ilustracyjne
26.07.2022 11:41 Rosjanie zrównali z ziemią podkijowskie ZOO. Setki zwierząt zginęły, reszta biegła na oślep

Ogród zoologiczny w podkijowskiej Jasnohorodce znalazł się w strefie działań wojennych. Obiekt został zniszczony w wyniku bombardowania przez rosyjskie wojsko. Zginęły setki zwierząt, a część uciekła do lasu. Dyrektor zoo przybliżył skalę zniszczeń. Jak informowaliśmy wcześniej, w marcu br. ogród zoologiczny, mieszczący się w obwodzie kijowskim, uległ zniszczeniu na skutek walk pomiędzy rosyjskimi najeźdźcami i ukraińskimi obrońcami. Zginęły setki zwierząt, wiele innych uciekło i znalazło schronienie w pobliskich lasach lub na prywatnych podwórkach tych, którzy zostali w okolicy.

Danilo Safonov
11.07.2022 16:48 Policjant zginął podczas wojny w Ukrainie. Przed śmiercią wspomniał o swoim kocie

Wojna w Ukrainie pochłonęła życia setki tysięcy osób. Wśród ofiar brutalnych walk w Mariupolu znalazł się policjant Danylo Safonow. Mężczyzna przed śmiercią poprosił o spełnienie jego ostatniego życzenia. Chodziło o jego ukochanego kota.W maju 2022 roku dramatyczna obrona Mariupola dobiegła końca. Pomimo, iż Ukraińcy odbili miasto z rąk rosyjskich okupantów, bitwa trwająca niemal trzy miesiące zebrała tragiczne żniwo. Śmierć ponieśli zarówno żołnierze, mundurowi czy policjanci, ale także ludność cywilna czy zwierzęta.

Lis
04.07.2022 14:42 Rosjanie w okrutny sposób potraktowali psa. Z pomocą przybyli mu ukraińscy saperzy

Brutalność Rosjan przekracza kolejne granice. Okupanci skrzywdzili psa, który następnie posłużył im za żywą przynętę na Ukraińców. Zwierzak wymagający pilnej pomocy znajdował się pośrodku zaminowanego terenu.W mediach społecznościowych pojawił się wpis, opisujący historię rudego kundelka z Ukrainy o imieniu Lis. Tym razem żołnierze Putina zwrócili się przeciwko wrogowi, licząc, że empatia wobec zwierząt i chęć pomocy poszkodowanym sprowadzi na nich śmierć.

stiv
23.06.2022 12:28 Owczarek Steve zdezerterował z Białorusi. Znalazł dom w polskim "Zakątku Weteranów"

Owczarek belgijski imieniem Steve dotychczas służył u boku białoruskich żołnierzy. Jego zadaniem było patrolowanie granicy polsko-białoruskiej w Białowieży. Gdy nadarzyła się odpowiednia okazja, psiak zrobił coś niespotykanego. Uciekł do Polski - i to trzykrotnie!Dezercja, czyli opuszczenie jednostki wojskowej lub pozostawanie poza nią, z zamiarem uchylania się od służby wojskowej, nie dotyczy wyłącznie ludzi. Poznajcie Steve'a - owczarka belgijskiego, który uciekł białoruskim pogranicznikom i przedostał się na polską granicę.

Koza
21.06.2022 17:48 Kuriozalna sytuacja w Zaporożu. Koza wysadziła w powietrze rosyjskich okupantów

W okupowanym przez Rosjan Zaporożu miał miejsce kuriozalny incydent. Do szpitala we wsi Kinski Rozdory przybiegła koza z sąsiedniego gospodarstwa i wysadziła w powietrze rosyjskich okupantów. Co najmniej kilku Rosjan zostało poważnie rannych.Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że wojna to ogromne zło, przynoszące śmierć, kalectwo, bezmiar cierpienia i wiele życiowych tragedii, a jednocześnie źródło kuriozalnych historii. Absurdalne pomyłki, zbiegi okoliczności czy niefortunne przebiegi konfliktów sprawiają, że nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać.

BeFunky-collagew3hrbs (52)
09.06.2022 13:02 Ukraińscy żołnierze znaleźli małe jelonki. Nieświadomie wyrządzili im najgorszą krzywdę

Ukraińscy żołnierze opublikowali w sieci film, na którym głaszczą dwa przestraszone jelonki. Mimo, iż nagranie z pola walki miało na celu ukazać, że niezależnie od toczącej się wojny, natura budzi się do życia, Ukraińcy nieświadomie wyrządzili młodym zwierzętom jeszcze gorszą krzywdę. Czym zawinili?Mimo że minęło ponad 100 dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wciąż nie widać rychłego końca konfliktu. Za wschodnią granicą nadal trwają zaciekłe walki, w wyniku których cierpią zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Osobom walczącym w obronie swojej ojczyzny zdarzają się jednak niezapomniane spotkania, które choćby chwilowo przywracają uśmiech.

z
27.05.2022 09:22 Labrador przybłąkał się z terenów okupowanych przez Rosjan. Na grzbiecie napisano mu jedną literę

Na tereny pozostające pod kontrolą władz w Kijowie przybłąkał się biały labrador. Pies, który przywędrował z miejscowości okupowanych przez Rosjan, miał na grzbiecie wymalowaną literę "Z". "Bestie w ludzkiej postaci oznaczyły go swoim symbolem" - komentują Ukraińcy.W mediach społecznościowych zostało opublikowane zdjęcie białego labradora z czarną literą "Z" na grzebiecie. Symbol ten nazywany jest rosyjską swastyką. Fotografię udostępniła ukraińska straż graniczna, która wyjaśniła, że psa oznaczyły "bestie w ludzkiej postaci".

Weterynarz
17.05.2022 10:46 Weterynarz z Buczy uratowała setki zwierząt. To im zawdzięcza życie

Lekarka weterynarii Marija Mikitjuk pozostała w Buczy, by ratować zwierzęta przed Rosjanami. W krytycznym momencie kobieta miała pod swoją opieką 120 czworonogów. Niebywałe, jak się jej odwdzięczyły za okazaną pomoc. Ukrainka zawdzięcza im życie. Rosjanie rozpętali w Buczy piekło. Okupowane miasto został niemal całkowicie zniszczone, a wśród ruin domów i gruzów błąkali się głodni ludzie i zwierzęta. Z pomocą ruszyła im 36-letnia Marija Mikitjuk, lekarz weterynarii i matka dwóch dzieci.

Kalush Orchestra
15.05.2022 13:26 Ukraińscy animalsi sfotografowani z Kalush Orchestra. Ujawniono, gdzie doszło do spotkania

Wolontariusze z Zoo Patrol opublikowali wpis, w którym wspominają przypadkowe spotkanie z grupą muzyczną Kalush Orchestra sprzed wygranej na Eurowizji. Ujawniono w nim emocjonalną historię kryjącą się za wspólnym zdjęciem z przyszłymi zwycięzcami.Tegoroczna edycja wywołała wiele emocji, zważywszy na toczącą się wojną za wschodnią granicą. Zespół Kalush Orchestra reprezentujący Ukrainę, w którego skład wchodzi raper Ołeh Psiuk oraz muzycy Tymofij Muzyczuk i Witałij Dużyk, a także DJ MS Kyłymmen, zdobył serca jury oraz widzów na całym kontynencie. Stosunkowo młody projekt wygrał 66. Konkurs Piosenki Eurowizji, występując z dedykowanym matkom utworem "Stefania".Tymczasem organizacja, która zajmuje się ratowaniem zwierząt w ogarniętej wojną Ukrainie wspomina przypadkowe spotkanie z przyszłymi zwycięzcami Eurowizji. Okazuje się, że animalsi oraz muzycy połączyli siły, wspólnie niosąc pomoc ludziom i zwierzętom.

BeFunky-collage
14.05.2022 16:08 Kotka została ocalona z 7. piętra zrujnowanego budynku. Jej opowieść ma szczęśliwe zakończenie

Kotka o wdzięcznym imieniu Szafka to mruczek z Borodzianki, o którym usłyszał cały świat. Zwierzę zostało dostrzeżone na kuchennej szafce, która była niemalże jedyną nienaruszoną rzeczą, w zniszczonym przez bomby pomieszczeniu. O kotce z mediów społecznościowych dowiedziała się także jej właścicielka!W trwającej od ponad dwóch miesięcy wojnie ukraińskie miasta są nieustannie bombardowane przez Rosjan, a ich mieszkańcy często zostają rozdzieleni nie tylko z członkami swoich rodzin, ale także niejednokrotnie ze swoimi pupilami. Tak było w przypadku kotki, której nadano imię Szafka od tego, że została znaleziona w pobliżu wiszącej w zbombardowanej kuchni szafki. O jej historii pisaliśmy już tutaj.

Władimir Putin
05.05.2022 16:45 Wyszkolony owczarek dołączył do ukraińskiej armii. Porzucili go Rosjanie

Ukraińska armia ujawniła, że rosyjskie wojsko podczas ucieczki z pola walki porzuca nie tylko zniszczone pojazdy, broń i wyposażenie. Niebiesko-żółci przechwycili wyszkolonego owczarka belgijskiego, który od teraz będzie służył w ich szeregach i "gryzł rosyjskie tyłki".Mija 71. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ostatnich tygodniach coraz częściej słyszymy wieści o popisowych akcjach ukraińskich wojsk, które odbijają kolejne miasta. Okazuje się, że na obszarach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji można znaleźć nie tylko pozostawiony sprzęt, ale nawet wyszkolone zwierzęta służbowe.

Patron
03.05.2022 16:36 Psi saper Patron odpoczywa od codziennych obowiązków. Teraz odwiedza dzieci w szpitalu

Ma zaledwie 2 lata, a już pomógł zneutralizować około 262 ładunki wybuchowe. Mowa oczywiście o Patronie, czworonożnym agencie do zadań specjalnych, który towarzyszy pirotechnikom z Czernihowa. Tym razem wyszkolony pies odbył długą podróż do Kijowa, by spotkać się z małymi Ukraińcami. Krótko po rosyjskiej inwazji na Ukrainę sieć zalała fala druzgocących doniesień o ofiarach bezcelowego okrucieństwa i dotkliwych sankcjach nałożonych na agresorów. Wśród tych informacji pojawiła się wzmianka o sekretnym sprzymierzeńcu Ukrainy. Wówczas cały świat usłyszał o sympatycznym psim saperze z Czernihowa, który ocalił niezliczoną liczbę ludzkich istnień.

chłopiec
01.05.2022 12:29 Chłopiec uratował kota przed rozstrzelaniem. "Jesteśmy dumni, że Ukraina wychowała takie dzieci"

Wojna w Ukrainie niejednokrotnie ujawniła ludzkie okrucieństwo i ogrom cierpienia, ale także niezwykłe historie. Jedna z nich dotyczy małego Wani, który wykazał się wielką odwagą i bohaterstwem. Podczas ostrzału Mariupola osłonił kota własnym ciałem.Wojna dotyka nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Choć spora część jest wywożona z kraju przez swoich właścicieli, to wciąż niektóre stworzenia błąkają się po ulicach zniszczonych miast. Wiele już niestety nie żyje. Taki los nie spotkał jednak pewnego kota, któremu życie uratował mały chłopiec o imieniu Wania.

Delfin
01.05.2022 11:20 Martwe zwierzęta na brzegu Morza Czarnego. To pokłosie agresji militarnej na Ukrainę

Martwe delfiny coraz częściej spotykane na wybrzeżach Morza Czarnego to kolejne ofiary działań wojennych prowadzonych przez Rosję. Według Iwana Rusiewa, biologa z parku przyrodniczego Tuzłowskie Limany, delfiny giną z powodu sonarów wojskowych, które zaburzają echolokację tych zwierząt.Jak informuje Agencja UNIAN, działania marynarki wojennej doprowadzają do wystąpienia stresu u delfinów, a nawet do ich śmierci. Walenie, w tym delfiny są zwierzętami, wykorzystującymi echolokację do orientacji w terenie, którą zaburza używanie sonaru.

kot
30.04.2022 09:33 Kocur Simba zaginął podczas ucieczki z Buczy. Po 45 dniach zdarzył się cud

Trwająca na Ukrainie wojna niesie ogrom cierpienia także dla zwierząt. W miejscowości Bucza, o której usłyszał cały świat w kontekście rosyjskiego okrucieństwa względem ludności cywilnej, zaginął kot. Mieszkanka miasta zgubiła go podczas ucieczki. Kot Simba odnalazł się po 45 dniach.Zwierzęta są traktowane przez ludzi jak członkowie rodziny. W obliczu wojny niejednokrotnie opiekunowie narażają swoje życie dla pupili. W Polsce na warszawskim Dworcu Centralnym wolontariusze Grupy Centrum służą pomocą ukraińskim właścicielom zwierząt, którzy postanowili ratować także swoich zwierzaków. Mieszkanka Buczy również nie zostawiła swojego ukochanego kota na pastwę losu.

Władimir Putin
28.04.2022 14:34 Tresowane delfiny w bazie w Sewastopolu. Do czego wykorzystują je na Morzu Czarnym?

Analitycy z amerykańskiej organizacji non-profit, US Naval Institute (USNI) przeanalizowali zdjęcia satelitarne wykonane nad bazą morską w Sewastopolu nad Morzem Czarnym. Zidentyfikowano na nich zagrody dla delfinów, które są wykorzystywane przez Rosjan. W jakim celu umieszczono je akurat tam?Jak podaje "The Guardian", amerykańscy analitycy dokonali przeglądu zdjęć satelitarnych bazy wojskowej w porcie w w Sewastopolu na Krymie. Miejsce to jest najważniejszą bazą morską sił rosyjskich na Morzu Czarnym i wymaga zaostrzonej ochrony.

9-latek
25.04.2022 14:02 9-latek chciał pomóc dzieciom z Ukrainy. Poświęcił dla nich swoją przyjaciółkę

Kilka tygodni temu dziewięcioletni chłopiec zobaczył w telewizji głodujące dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy. Widząc cierpienie swoich rówieśników, chłopiec wykazał się wielką wrażliwością i podjął decyzję, na którą wiele osób nie potrafiłoby się zdobyć.Oliver Ruggeri to syn rolników, którzy prowadzą w Wielkiej Brytanii własne gospodarstwo. Rodzina chłopca specjalizuje się w chowie owiec, dlatego Oliver i jego brat Daniel od najmłodszych lat przebywali w otoczeniu zwierząt.