Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Labrador przybłąkał się z terenów okupowanych przez Rosjan. Na grzbiecie napisano mu jedną literę
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 27.05.2022 09:22

Labrador przybłąkał się z terenów okupowanych przez Rosjan. Na grzbiecie napisano mu jedną literę

z
Fot. twitter.com/DPSU_ua

Na tereny pozostające pod kontrolą władz w Kijowie przybłąkał się biały labrador. Pies, który przywędrował z miejscowości okupowanych przez Rosjan, miał na grzbiecie wymalowaną literę "Z". "Bestie w ludzkiej postaci oznaczyły go swoim symbolem" - komentują Ukraińcy.

W mediach społecznościowych zostało opublikowane zdjęcie białego labradora z czarną literą "Z" na grzebiecie. Symbol ten nazywany jest rosyjską swastyką. Fotografię udostępniła ukraińska straż graniczna, która wyjaśniła, że psa oznaczyły "bestie w ludzkiej postaci".

Namalowali psu symbol na grzbiecie

Jak przekazali pogranicznicy, pies przywędrował do obszaru pozostającego pod kontrolą władz w Kijowie z terenów okupowanych przez rosyjskie wojska. – Bestie w ludzkiej postaci oznaczyły go swoim symbolem. Ale pies przekroczył linię frontu i przeszedł na stronę dobra – czytamy na Twitterze ukraińskiej straży granicznej.

Rosyjska swastyka, czyli co oznacza litera "Z"?

Od początku inwazji na Ukrainę uwagę wszystkich zwrócił jeden z symboli umieszczanych na pojazdach wojskowych i sprzęcie bojowym wojsk rosyjskich. Początkowo podejrzewano, że malowany jest w celu łatwiejszej identyfikacji i służy wyłącznie celom militarnym.

Kolejnym znakiem rosnącego potencjału rosyjskich sił skoncentrowanych przy granicach Ukrainy jest pojawienie się na niektórych pojazdach symbolu identyfikacyjnego "Z", który pozwala żołnierzom na rozpoznawanie własnych maszyn, odróżniając je tym samym od niemal identycznego sprzętu, z którego korzysta armia ukraińska – informował portal telewizji France 24, cytowany przez dziendobry.tvn.pl.

Pojawiało się wiele spekulacji na temat znaczenia litery "Z", która obecnie stała się już symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podejrzewano, że może pochodzić ona od słowa "zapad", czyli "zachód" lub od wyrazu „zakanczajem” - "kończymy". Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wyjaśnił jednak, że „Z” to skrót od zwrotu „Za pabiedu!”, czyli "Za zwycięstwo!".

Z czasem ostatnia litera alfabetu stała się czymś więcej, niż tylko znakiem rozpoznawczym. Obecnie umiejscawiana jest nie tylko na pojazdach wojskowych, ale także na transparentach i koszulkach. Litera "Z" stała się symbolem poparcia dla Putina i jego działań wojennych. Tym samym została określona jako rosyjska swastyka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: wprost.pl, dziendobry.tvn.pl