Swiatzwierzat.pl

Mariia Mykytiuk

Weterynarz z Buczy uratowała setki zwierząt. To im zawdzięcza życie

17 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Lekarka weterynarii Marija Mikitjuk pozostała w Buczy, by ratować zwierzęta przed Rosjanami. W krytycznym momencie kobieta miała pod swoją opieką 120 czworonogów. Niebywałe, jak się jej odwdzięczyły za okazaną pomoc. Ukrainka zawdzięcza im życie. Rosjanie rozpętali w Buczy piekło. Okupowane miasto został niemal całkowicie zniszczone, a wśród ruin domów i gruzów błąkali się głodni ludzie i zwierzęta. Z pomocą ruszyła im 36-letnia Marija Mikitjuk, lekarz weterynarii i matka dwóch dzieci.

Kobieta została w Buczy, by ratować zwierzęta przed Rosjanami

Weterynarka wysłała swoje dzieci do przyjaciół mieszkających w Australii, podczas gdy jej mąż, programista IT, został wcielony do ukraińskiej armii. Kobieta natomiast zdecydowała się pozostać w rodzinnej Buczy, by nieść ratunek setkom zagubionych i rannych zwierząt, które zostały porzucone przez ludność cywilną.

Każdego dnia jeszcze przed świtem 36-latka uzbrojona w młotek ze skrzynki z narzędziami męża wyruszała na ulice miasta, by karmą wabić głodne zwierzęta i zabierać je do piwnicy swojego domu. Kryjąc się pod ziemią, weterynarka przeprowadziła dziesiątki zabiegów usuwania odłamków i kul z ciał kotów oraz psów. Szacuje się, że w krytycznym momencie miała pod opieką nawet 120 podopiecznych! Marija Mikitjuk wyjaśniła w rozmowie z "Daily Mail", że działała z pobudek serca, nie bacząc przy tym na własne życie i bezpieczeństwo. "To moja misja" - skwitowała. Opowiedziała, że Rosjanie traktowali wyjące ze strachu zwierzęta w bezwzględny sposób - strzelali do nich lub dźgali bagnetami.

- Żołnierze rosyjscy byli straszni. Gdyby pies na nich zaszczekał, bo się przestraszył, to zostałby zastrzelony - relacjonuje Ukrainka i dodaje. - Każdego dnia ludzie przywozili mi pięć rannych psów, ale ani jeden nie umarł.

Zwierzęta ocaliły życie swojej wybawczyni

Mimo, iż lekarka z Buczy została okrzyknięta bohaterką, sława i uznanie ściągnęły na nią widmo śmierci. 16 marca rosyjscy żołnierze wtargnęli do jej domu, żądając wydania jej męża. W tamtej chwili pies o imieniu Socar zaczął instynktownie szczekać na intruzów. Lojalność wobec swojej właścicielki przypłacił życiem.

Okupanci na oczach kobiety zastrzelili należącego do niej psa i grozili jej śmiercią.

- Chciał mnie obronić, ale jeden z żołnierzy wyciągnął karabin i zastrzelił go. Splunęłam na niego. Wtedy przymierzył karabin do mojego ramienia. Byłam przekonana, że mój czas się skończył, ale jeden z pozostałych powiedział: Chodź, idziemy. Sprawdzili mój budynek i odeszli - opowiada Mikitjuk, cytowana przez "Daily Mail".

Podczas koszmarnych 33 dni okupacji, kiedy rosyjscy żołnierze gwałcili i mordowali setki ludzi w Buczy, panowały trudne warunki pogodowe. W nocy temperatura dochodziła nawet do -10 stopni Celsjusza. Co gorsza, ludności cywilnej skończyły się zapasy jedzenia. Marija musiała robić zupę z karmy dla psów.

Jak się okazuje, zwierzęta za uratowanie życia odpłaciły się kobiecie tym samym. Weterynarka najprawdopodobniej zamarzłaby w schronie przeciwbombowym, gdyby nie psy, które przytulały się do niej i ogrzewały ją własnym ciałem. Po wyzwoleniu Buczy spod rosyjskiej okupacji część mieszkańców wróciła do domów i z nadzieją rozpoczęła poszukiwania swoich pupili. Dzięki wysiłkom 36-latce mogli odzyskać zwierzęta, które uratowała.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Źródło: Daily Mail

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Jest techniczką weterynarii. Wskazała 4 rasy psów, które są najgorszymi pacjentami
Czytaj więcej >

Psy

Rodzina na wakacjach zapozowała do zdjęcia. Bezdomny piesek zdecydowanie skradł całe show
Czytaj więcej >

Psy

Spacerował z psem po plaży. Omal nie porwała ich gigantyczna fala
Czytaj więcej >

Psy

Owczarek niemiecki poznaje małe kocięta. Pies chciał rządzić, role szybko się odwróciły
Czytaj więcej >

Psy

Zauważyła na skórze bolesne strupy. Wszystko zaczęło się od całowania zwierzaków domowych
Czytaj więcej >

Psy

Właściciele lokalu dosadnie o tym, co myślą o psach w restauracji. Wystawiono tabliczkę
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]