Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Co się stało z lwami uratowanymi z Ukrainy? Dyrektorka zoo wyjawiła prawdę
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 11.03.2024 14:17

Co się stało z lwami uratowanymi z Ukrainy? Dyrektorka zoo wyjawiła prawdę

lwy z Ukrainy
fot. youtube/ Born Free Foundation

Agresja zbrojna Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się ponad 2 lata temu, niesie za sobą wiele strat. Podczas walk i przeprowadzanych ataków cierpią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Już na początku konfliktu organizacje zajmujące się ratowaniem bezbronnych istot, skazanych na pomoc innych, robiły co w ich mocy, aby przetransportować je w bezpieczne miejsce. Jedną z najbardziej zaangażowanych osób w Polsce w ratunek zwierząt z terenów objętych wojną była ówczesna dyrektorka ZOO Poznań Ewa Zgrabczyńska.

ZOO w Poznaniu przyjęło zwierzęta z Ukrainy po wybuchu wojny

Ewa Zgrabczyńska, która ostatnio pożegnała się z funkcją dyrektora ZOO Poznań w wyniku postawionych jej zarzutów przez prokuraturę, brała czynny udział w ratowaniu zwierzą znajdujących się na objętych wojną terenach w Ukrainie. Niektóre z osobników trafiły nawet do zarządzanego przez nią wówczas obiektu.

Pod skrzydłami jej i personelu znalazły się między innymi lwy, tygrysy, likaon i koale. Kobieta angażowała się również w konwoje humanitarne, z których zwierzęta trafiały ostatecznie do innych placówek w Europie. Niejednokrotnie ratownicy przekładali ich życie nad swoje i narażali się, by pomóc w ich transporcie do bezpiecznych miejsc.

To nie oni pomogli kotu w potrzebie. W rzeczywistości było całkiem odwrotnie Wygrał na loterii. Nagrodą podzielił się z potrzebującymi zwierzętami

Los lwów ocalonych z Ukrainy

Jednymi z lwów, które ocalono z objętej wojną Ukrainy są Tsar i Jamil. Po krótkim okresie w poznańskim ZOO zwierzęta ruszyły w dalszą podróż, gdzie miały zabawić na dłużej. Przetransportowano je do Natuurhulpcentrum Opglabbeek w Belgii.

To jednak nie był koniec ich przemierzania świata. Ewa Zgrabczyńska za pośrednictwem swoich social mediów poinformowała, że dzikie koty ocalone z Ukrainy ruszyły tam, gdzie żyją naturalnie, do Afryki.

Siedzę i ryczę. Ja cyborg - podsumowała Zgrabczyńska, nie kryjąc wzruszenia.

Lwy dotarły do Afryki

Fundacja Borne Free zrelacjonowała w social mediach powrót lwów do ich naturalnego środowiska. Zwierzęta dotarły już bezpiecznie do RPA.

Są teraz w drodze do naszego sanktuarium, a jutro mamy nadzieję podzielić się chwilą, gdy pierwszy raz wejdą do swojej osady - dowiadujemy się z Facebooka organizacji. 

W proces ten włączyło się wiele organizacji, ratowników i wolontariuszy z całego świata, między innymi właśnie Ewa Zgrabczyńska. To wzruszająca chwila nie tylko dla miłośników zwierząt. Akcja udowadnia również, jak wiele można osiągnąć poprzez współpracę. 

źródło: facebook/Ewa Zgrabczyńska - Rebelia GOGH