Swiatzwierzat.pl
Władimir Putin

pixabay/DimitroSevastopol

Tresowane delfiny w bazie w Sewastopolu. Do czego wykorzystują je na Morzu Czarnym?

28 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Analitycy z amerykańskiej organizacji non-profit, US Naval Institute (USNI) przeanalizowali zdjęcia satelitarne wykonane nad bazą morską w Sewastopolu nad Morzem Czarnym. Zidentyfikowano na nich zagrody dla delfinów, które są wykorzystywane przez Rosjan. W jakim celu umieszczono je akurat tam?

Jak podaje "The Guardian", amerykańscy analitycy dokonali przeglądu zdjęć satelitarnych bazy wojskowej w porcie w w Sewastopolu na Krymie. Miejsce to jest najważniejszą bazą morską sił rosyjskich na Morzu Czarnym i wymaga zaostrzonej ochrony.

Specjalnie wyszkolone delfiny w służbie Rosji

Na udostępnionych fotografiach widać, że Rosja rozmieściła wyszkolone delfiny wojskowe w swojej bazie morskiej na zaanektowanym Krymie. Zdjęcia przedstawiają dwie zagrody dla morskich stworzeń, które pojawiły się tam w lutym, czyli w momencie rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę.

Należy podkreślić, że analitycy dokonujący przeglądu zdjęć satelitarnych już w 2018 roku ujawnili, że Rosja trenowała delfiny do celów wojskowych. Wówczas robiła to w swojej bazie morskiej w Tartus w Syrii, podczas wojny syryjskiej. 

Co więcej, w czasie zimnej wojny zarówno USA, jak i ZSRR szkoliły morskie ssaki, by te - za pomocą echolokacji - wykrywały podwodne obiekty, takie jak np. miny morskie.

Dziecko

Dziecko na polowaniu samodzielnie zabiło łosia. Ojciec nie widzi w tym nic złego

CZYTAJ DALEJ

W jakim celu delfiny są obecnie wykorzystywane przez rosyjską marynarkę wojenną? Zdaniem amerykańskich ekspertów zwierzęta wyposażone w uprzęże ze sprzętem monitorującym służą do odzyskiwania przedmiotów lub odstraszania nurków przeciwnika.

Po odpowiednim treningu stworzenia te mogły otrzymać zadanie obrony wejścia do portu przed nurkami, by powstrzymać jego infiltrację przez agentów służb specjalnych, np. w celu sabotażu okrętów wojennych. Choć baza w Sewastopolu znajduje się poza zasięgiem ukraińskich pocisków, zacumowane z niej jednostki są narażone na podwodne ataki.

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: rp.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
szczeniaczek je

Pozostałe

Szczeniaczek jest bardzo podekscytowany jedzeniem. Z radości wykonuje niewiarygodny manewr

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >