Swiatzwierzat.pl
Władimir Putin

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Wyszkolony owczarek dołączył do ukraińskiej armii. Porzucili go Rosjanie

5 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Ukraińska armia ujawniła, że rosyjskie wojsko podczas ucieczki z pola walki porzuca nie tylko zniszczone pojazdy, broń i wyposażenie. Niebiesko-żółci przechwycili wyszkolonego owczarka belgijskiego, który od teraz będzie służył w ich szeregach i "gryzł rosyjskie tyłki".

Mija 71. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ostatnich tygodniach coraz częściej słyszymy wieści o popisowych akcjach ukraińskich wojsk, które odbijają kolejne miasta. Okazuje się, że na obszarach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji można znaleźć nie tylko pozostawiony sprzęt, ale nawet wyszkolone zwierzęta służbowe.

Rosjanie porzucili, Ukraińcy przyjęli z otwartymi ramionami

Ukraińscy żołnierze znaleźli owczarka belgijskiego, który został porzucony przez swoich opiekunów. Pies, którego znaleziono błąkającego się w pobliżu Mikołajowa, nosił uprząż w wojskowych barwach, na której widniał napis "Zaszczitnik", co oznacza "obrońcę". Najprawdopodobniej należał wcześniej do pułku Rosyjskiej Gwardii Narodowej.

Okoliczni mieszkańcy nie zignorowali tułaczki bezpańskiego zwierzęcia i postanowili go przygarnąć, jednak z czasem oddali go pod opiekę wojskowych. Czworonogowi zmieniono imię na Max. Teraz Ukraińcy chcą go wykorzystać przeciw wrogowi.

Max od kwietnia znajduje się pod opieką ukraińskiego wojska, gdzie przechodzi intensywne szkolenie. Jego nowym przewodnikiem został żołnierz 19. pułku o pseudonimie "Riddick".

Suczka

Suczka tresowana do walk zostaje pierwszy raz przytulona. Łza się w oku kręci

CZYTAJ DALEJ

Owczarek belgijski z Rosji stanie przeciwko "swoim"

Jak zapewnia "Riddick", wyszkolony czworonóg od pierwszych dni treningu zaprezentował nie tylko swoją przyjacielską naturę, ale i ponadprzeciętną inteligencję. To nic zadziwiającego, biorąc pod uwagę usposobienie i predyspozycje owczarków belgijskich.

Malinois są nazywane psimi pracoholikami, gdyż zwierzęta te znakomicie sprawdzają się w szeregach policji oraz wojska jako psy tropiąco-patrolowe. Lista ich zalet jest bardzo długa, ale przede wszystkim wyróżnia je łatwość w przyswajaniu nowych komend, szybkość reakcji, lojalność i mocne przywiązanie do opiekuna.

- Max ma około trzech lat i jest w doskonałej formie fizycznej. Rozumie wszystkie podstawowe polecenia. Jak na razie rozumie tylko komendy w języku rosyjskim, czyli w języku agresora i wroga, ale już dajemy mu lekcje języka ukraińskiego - zapewnia nowy opiekun wyszkolonego psa.

 Jesteśmy niezwykle wdzięczni rodzinie, która dała Maxowi schronienie i potem przekazała go naszemu pułkowi  powiedział portalowi Euromaidan Press gwardzista o imieniu Dmytro, który współdzieli obowiązki przewodnika z "Riddickiem". — Mogli sprzedać go za niezłą sumę, bo to zwierzę ze świetnym rodowodem. Od teraz Max będzie służył w naszych szeregach, bronił Ukrainy i gryzł rosyjskie tyłki - podkreśla.

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Niektóre psy, ze względu na swoje niewielkich rozmiarów ciała przez całe życie wyglądają, jak szczeniaki. Inne nadrabiają szczenięcym zachowaniem. Wszystkie łączy jedno: są wiernymi przyjaciółmi człowieka. (Fot. Annette Shaff, canva.com)

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: facebook/19 Миколаївський полк охорони громадського порядку НГУ, noizz.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >