Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > W tym miejscu w Polsce jest najwięcej kleszczy. Uważaj nie tylko na pupila
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 11.07.2024 07:00

W tym miejscu w Polsce jest najwięcej kleszczy. Uważaj nie tylko na pupila

gdzie są kleszcze?
fot. canva/ gblu

Z każdym rokiem liczba ukąszeń przez kleszcze rośnie w zatrważającym tempie. Żerujące na ludziach i ich zwierzętach pajęczaki pojawiają się nie tylko w lasach, ale również w parkach i na miejskich trawnikach. Z tego powodu właściciele zwierząt oraz miłośnicy przyrody stworzyli specjalną mapę. Dzięki niej można zobaczyć, gdzie obecnie występuje największe zagrożenie. Sprawdź, jak zabezpieczyć swojego pupila i uniknąć groźnych lokalizacji.

Plaga kleszczy w Polsce. Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Kleszcze od zawsze stanowiły problem i zagrożenie, jednak w ostatnich latach sytuacja stała się jeszcze bardziej niepokojąca. Coraz więcej osobników jest nosicielami patogenów, które wywołują groźne choroby zarówno u ludzi, jak i u naszych czworonogów. W Polsce rośnie liczba pasożytów przenoszących boreliozę i inne choroby. Te niebezpieczne pajęczaki coraz częściej spotykane są w parkach i na terenach miejskich, co stanowi duże ryzyko dla zdrowia publicznego.

Z tego powodu internauci i miłośnicy czworonogów zebrali się razem i stworzyli wyjątkową mapę, która może uchronić zarówno właścicieli, jak i ich zwierzęta przed niebezpieczeństwem. Ludzie szukali sposobów, aby ochronić się przed tymi krwiożerczymi pajęczakami, i w rezultacie powstało narzędzie, które umożliwia śledzenie rozprzestrzeniania się kleszczy w Polsce. Na ogólnodostępnej stronie internetowej można łatwo zobaczyć, gdzie obecnie jest ich najwięcej, co pozwala na lepsze przygotowanie się do spacerów i wycieczek na łonie natury.

Czy można zabrać psa lub kota do sanatorium? Nie wszędzie akceptują zwierzęta Przepis na przysmak dla kota. Zrób go sam w kilka minut

Internauci stworzyli mapę kleszczy

Mapa kleszczy, dostępna na stronie pod adresem ciemnastronawiosny.pl i jest tworzona dzięki zgłoszeniom internautów z różnych regionów w całym kraju. Każdy sygnał wskazuje miejsce, gdzie odnotowano obecność pasożytów, co pozwala na ustalenie aktualnej i precyzyjnej lokalizacji, w której występuje największe zagrożenie dla ludzi i ich czworonogów.

mapa kleszczy
fot. ciemnastronawiosny.pl

Oprócz lokalizacji internauci podają także ilość kleszczy znalezionych na sobie lub swoich zwierzętach, a dane te są sczytywane na bieżąco i umieszczane na mapie. Dzięki temu każdy może łatwo zobaczyć, gdzie obecnie jest największy wysyp krwiopijczych stworzeń i dokonać zmiany wyboru miejsca na upragniony spacer. Opierając się na informacjach zamieszczonych przez użytkowników, możemy zobaczyć skalę problemu. Największe zagrożenie aktualnie występuje na Mazowszu, Małopolsce i na Dolnym Śląsku.

mapa kleszczy
fot. ciemnastronawiosny.pl

Jak chronić się przed kleszczami?

Musimy jednak pamiętać, że nawet najbardziej precyzyjna mapa nie uchroni nas i naszych czworonożnych przyjaciół przed ukąszeniem. Dlatego opiekunowie zwierząt domowych powinni regularnie stosować preparaty przeciwkleszczowe, takie jak krople, obroże czy spraye oraz tabletki przepisane przez weterynarza. Po każdym spacerze warto również dokładnie sprawdzić futro swojego pupila, zwracając szczególną uwagę na okolice uszu (również wnętrze), pachwin, pod pachami, między opuszkami łap oraz na szyję. W przypadku znalezienia kleszcza należy go usunąć przy użyciu odpowiednich narzędzi, takich jak pęseta lub specjalne haczyki nazywane kleszczołapkami. 

jak usunąć kleszcza
fot. canva/ Astrid860

Właściciele czworonogów nie powinni również zapominać o własnej ochronie. Wybierając się na spacer do lasu, parku czy na łąkę, warto nosić długie spodnie i koszule z długim rękawem, a także stosować preparaty przeciw kleszczom. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie zwracając uwagę na miejsca, gdzie pajęczaki mogą się ukryć, takie jak pachy, pachwiny, zgięcia kolan i łokci oraz okolice za uszami. Pamiętajmy, że te groźne stworzenia mogą pojawiać się nie tylko w lasach i na łąkach, ale również w przydomowych ogrodach i na miejskich trawnikach. Regularne sprawdzanie siebie i swoich zwierząt to klucz do minimalizacji ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pasożyty.