Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 500 plus na psa i kota. Ostatnie dni na złożenie wniosków na dofinansowanie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 09.07.2024 06:00

500 plus na psa i kota. Ostatnie dni na złożenie wniosków na dofinansowanie

pies i kot
fot. canva

Opiekunowie zwierząt muszą liczyć się z wieloma wydatkami, które generują ich futrzaści przyjaciele. Niewiele osób jednak wie, że właściciele psów i kotów mogą ubiegać się o dofinansowanie na swoich podopiecznych. Świadczenie wynoszące nawet kilkaset złotych może znacząco odciążyć domowy budżet. Wyjaśniamy, jakie są warunki otrzymania “500 plus na psa i kota”. Trzeba się jednak śpieszyć. Termin składania wniosków mija niebawem. 

Jak działa program 500 plus na psa i kota?

Posiadanie zwierzaka to nie tylko radość, ale także wyzwanie finansowe. W obliczu rosnących kosztów życia utrzymanie czworonożnego przyjaciela staje się coraz droższe. Właściciele psów i kotów muszą liczyć się z wydatkami na karmę, akcesoria, zabiegi pielęgnacyjne, opłatami za regularne wizyty u weterynarza, szczepienia oraz nieprzewidziane koszty leczenia czy pobyty w hotelikach. Czworonogi wymagają stałej opieki, a ich zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetem dla odpowiedzialnych opiekunów. 

Z myślą o codziennym wsparciu opiekunów w wielu miastach i gminach w Polsce uruchomiono specjalny program dofinansowania. Świadczenie finansowe dotyczyć będzie zabiegów sterylizacji i kastracji psów oraz kotów. Dodatkowo akcja obejmuje również czipowanie pupili.

Pies w głębi lasu przywiązany łańcuchem. Urzędnik nie mógł zignorować szczekania Chodzisz z psem na plażę? Możesz dostać mandat. Wielu opiekunów już pożałowało

500 plus na psa i kota. Kto może otrzymać takie dofinansowanie?

Inicjatywa potocznie znana jako “500 plus na psa i kota” ma na celu nie tylko pomoc finansową dla właścicieli, ale także przeciwdziałanie problemowi bezdomności zwierząt. Lokalne władze doskonale zdają sobie sprawę z rosnących kosztów życia i chcą odciążyć opiekunów zwierząt, oferując pomoc w pokryciu kosztów sterylizacji i kastracji. Te zabiegi, choć niezbędne, mogą być kosztowne, a dzięki dofinansowaniu wielu właścicieli będzie mogło zapewnić swoim pupilom niezbędną opiekę weterynaryjną. 

Kto może skorzystać ze świadczenia? Zwierzę powinno spełnić dwa warunki: minimalny wiek (6 miesięcy) oraz brak przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego. Jeśli chodzi o właścicieli, najczęściej muszą posiadać dowód poświadczający zamieszkanie danego obszaru, dokumenty, że odprowadzają podatki w danym mieście czy gminie, lub status studenta lokalnej uczelni.

Chociaż nazwa programu może sugerować jednolitą kwotę wsparcia, rzeczywiste wartości otrzymanych środków mogą się różnić w zależności od gminy. Aby dowiedzieć się o tym, czy nasza gmina uczestniczy w tym programie, trzeba zorientować się bezpośrednio w swojej lokalnej jednostce samorządowej. 

Warto również pamiętać, że termin składania wniosków różni się w zależności od gminy, ale zazwyczaj upływa w połowie lipca. Dlatego ważne jest, aby zainteresowani jak najszybciej złożyli odpowiednie dokumenty. Zostało więc niewiele czasu, aby otrzymać dodatkowe środki na utrzymanie swojego pupila. Szczegółowych informacji oraz terminu składania wniosków należy szukać na stronie Urzędu Gminy.

Po co kastrować psa lub kota? Tak ochronisz swojego pupila

Sterylizacja i kastracja przynoszą liczne korzyści zdrowotne dla zwierząt. U samic zabieg ten znacząco redukuje ryzyko wystąpienia nowotworów sutka oraz eliminuje możliwość rozwoju chorób narządów rozrodczych, takich jak ropomacicze. Ponadto sterylizowane kotki i suki są mniej narażone na stres związany z rują, co przekłada się na ich ogólne samopoczucie i komfort życia. Dla samców kastracja zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jąder i prostaty, a także może zapobiegać niepożądanym zachowaniom, takim jak np. skłonność do ucieczek.

pies i kot u weterynarza
fot. canva/ FamVeld

Oprócz korzyści zdrowotnych sterylizacja i kastracja mają także ogromne znaczenie społeczne. Kontrolując populację zwierząt, pomagamy zmniejszyć liczbę bezdomnych psów i kotów, które często trafiają do schronisk, gdzie ich szanse na znalezienie nowego domu są ograniczone. Mniejsza liczba porzuconych stworzeń to także mniejsze obciążenie dla lokalnych społeczności, które muszą zarządzać placówkami i programami adopcyjnymi, co wiąże się z niemałymi kosztami. W ten sposób odpowiedzialne podejście do opieki nad czworonogami przynosi korzyści nie tylko indywidualnym opiekunom, ale również całemu społeczeństwu.

pies w schronisku
fot. canva/ Astakhova 

Innym istotnym elementem odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami jest ich czipowanie. Zabieg ten polega na wprowadzeniu pod skórę pupila małego mikroczipa, który zawiera unikalny numer identyfikacyjny. Dzięki temu, w przypadku zaginięcia, możliwe jest szybkie zidentyfikowanie właściciela po zeskanowaniu czipa przez weterynarza lub pracownika schroniska. To znacząco zwiększa szanse na odnalezienie zgubionego czworonoga i jego szybki powrót do domu. Procedura ta pomaga również zabezpieczyć zwierzęta przed kradzieżą, co jest szczególnie istotne w przypadku rasowych psów i kotów, które ze względu na swoją wartość często staja się celem złodziei i nielegalnych hodowców.

Tagi: Pies Kot Porady
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?