Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z kuwety? Wystarczy jeden składnik
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 06.07.2024 16:19

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z kuwety? Wystarczy jeden składnik

kuweta dla kota
fot. canva/ Africa images

Kuweta dla kota pełni kluczową rolę w codziennym życiu każdego mruczka, zapewniając mu komfort i intymność podczas potrzeb fizjologicznych. Dla opiekunów wybór odpowiedniej kociej toalety może być czasami wyzwaniem, ponieważ każdy pupil ma swoje indywidualne preferencje dotyczące miejsca, wielkości i jej rodzaju. Jednak nawet najlepszy zakup nie uchroni przed brzydkimi zapachami. Istnieje domowy sposób, aby się ich pozbyć.

Wybór kuwety dla kota

Koty potrafią być niezwykle wymagające, jeśli chodzi o środowisko, w jakim przebywają. Każdy mruczek ma swoje preferencje co do typu i lokalizacji kuwety, a ich komfort psychiczny i fizyczny jest ściśle związany z jej czystością i dostępnością. Niektóre osobniki preferują otwarte pudełka, które zapewniają lepszy dostęp i przestrzeń, podczas gdy inne wolą bardziej zamknięte, prywatne miejsca, które oferują większą intymność i bezpieczeństwo podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Dla wielu czworonogów ważne jest również, aby była ona umiejscowiona w cichym i prywatnym miejscu, wolnym od zgiełku i intensywnego ruchu, co dodatkowo podkreśla kocią delikatność i potrzebę spokoju.

Jednak nawet najlepszy wybór dokonany przez opiekuna kota nie rozwiąże problemu pojawiającego się brzydkiego zapachu z kuwety. Na szczęście istnieje tani i sprawdzony sposób, aby pozbyć się nieprzyjemnej woni unoszącej się z kociej toalety. Magiczny składnik znajdziemy niemal w każdej kuchni.

W końcu się doigrali. Lew morski pogonił plażowiczów, wszystko uchwyciła kamera Przyszli do weterynarza z 7-tygodniowym psem po jedno. Nie mógł postąpić inaczej

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z kociej kuwety?

Nawet regularne mycie i czyszczenie czasami nie jest wystarczające, aby całkowicie pozbyć się zapachu kociego moczu. Nieprzyjemna woń może być bardzo trudna do usunięcia, zwłaszcza gdy przenika do plastiku lub innych materiałów użytych do produkcji kuwety. Intensywne środki chemiczne mogą czasami maskować zapach, ale ich stosowanie musi być ostrożne, ponieważ zbyt silne substancje mogą przeszkadzać kotu i zniechęcić go do korzystania z toalety.

kuweta dla kota
fot. canva/ Oleg Opryshko

Na szczęście z pomocą właścicielom mruczków przychodzi prosty kuchenny składnik. Soda oczyszczona to prawdziwy eliminator nieprzyjemnych zapachów. Żeby pozbyć się brzydkiej woni z kociej kuwety, wystarczy posypać cienką warstwę na dnie czystego kontenerka — przed dodaniem nowego żwirku. Produkt nie tylko skutecznie absorbuje fetor moczu, ale również działa jako naturalny środek dezodoryzujący, który jest bezpieczny dla zdrowia pupila. 

Jak często czyścić kuwetę kota?

Częste czyszczenie kuwety jest kluczowe dla zdrowia i komfortu kota. Zaleca się usuwanie odchodów co najmniej raz dziennie, aby zapobiec gromadzeniu się brzydkich zapachów i utrzymać świeżość kociej toalety. Dodatkowo raz w tygodniu warto dokładnie wyczyścić kontenerek, wymieniając cały żwirek i myjąc pojemnik detergentem przeznaczonym do tego celu. 

kuweta dla kota
fot. canva/ Africa images

Opiekunowie dbający o kocią toaletę, nie tylko eliminują brzydkie zapachy, ale również chronią swoje futrzaki przed pasożytami i groźnymi dla ich zdrowia bakteriami. Regularne sprzątanie i stosowanie sody oczyszczonej może sprawić, że mruczki chętniej będą z niej korzystać, a właściciele pozbędą się nieprzyjemnego problemu załatwiania kocich potrzeb poza kuwetą.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?